ΟΦΗ

Θρασύβουλος-ΟΦΗ 1-2

Πόποβιτς-ΟΦΗ INTIME SPORTS

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-1 του Θρασύβουλου στη Φυλή και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία

Οι Κρητικοί μπήκαν πιο αποφασισμένοι και οργανωμένοι στο ματς, με αποτέλεσμα να πάρουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 6' με τον Στόλιτσα και να κλείσουν το ημίχρονο έχοντας αβαντάζ δύο τερμάτων, αξιοποιώντας το πέναλτι που υπέδειξε (λανθασμένα) ο διαιτητής Ντάτης σε πέσιμο του Μανούσου μπροστά στα απλωμένα πόδια του Πεσάνια.
Η εικόνα του δευτέρου μέρους δεν άλλαξε και πολύ, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν με μεγαλύτερη ευκολία στα αντίπαλα καρέ, όμως στο 87' ο Κόζλεϊ πήγε να "βάλει φωτιά" καθώς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 1-2.

Η φάση που έκρινε τον αγώνα σημειώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον ρέφερι να μην αντιλαμβάνεται την παράβαση του Ταραλίδη στο μαρκάρισμα που έκανε πάνω στον Άλβες μέσα στην περιοχή, αφήνοντας με δικαιολογημένα παράπονα τους γηπεδούχους μετά το τελικό σφύριγμα.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Πεσάνια, Βεντούρα, Μπελεγρίνης (67' Χετεμάι), Μαρτορέλ, Λιαπάκης, Μαυρογενίδης (46' Νάιτ), Κατσίκης (46' Άλβες), Κόζλεϊ, Μπαριέντος, Ουέλινγκτον, Αμπράμοβιτς

ΟΦΗ (Γιάννης Μαντζουράκης): Μάλαρτζ, Μπαρκαουάν, Κουνενάκης (63' Σουλεάπ), Ρουμπάκης, Μπερτίν, Μπεθάρες, Σταυρακάκης, Πόποβιτς, Σίμιτς (76' Ταραλίδης), Μανούσος (82' Λάμεσιτς), Στόλιτσα

Διαιτητής: Ν.Ντάτης (Χίου)

Βοηθοί διαιτητή: Δ.Ευθυμιάδης (Πιερίας), Σ.Γουργιώτης (Φθιώτιδας)

Κίτρινες κάρτες: Ουέλινγκτον (24'), Πεσάνια (37'), Χετεμάι (87')

Κόκκινες κάρτες: -

Με μια ματιά
Θρασύβουλος και ΟΦΗ έπαιζαν στο γήπεδο της Φυλής το τελευταίο τους χαρτί για τη σωτηρία, μιας που πριν την έναρξη του αγώνα η διαφορά τους από τη γραμμή της σωτηρίας ήταν 8 και 9 πόντοι αντίστοιχα, και το ματς "πήρε φωτιά" με το καλημέρα...

Ο Σίμιτς έβγαλε χαμηλή διαγώνια μπαλιά με το αριστερό στην πλάτη της άμυνας του Θρασύβουλου στο 6', ο Στόλιτσα εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο κενό που άφησε το κεντρικό αμυντικό δίδυμο και βγήκε τετ α τετ με τον Πεσάνια, και με ψύχραιμο δυνατό σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Ένα λεπτό μάλιστα αργότερα ο ίδιος παίκτης έφτασε κοντά και στο δεύτερο προσωπικό του γκολ, καθώς έστειλε τη μπάλα άουτ με προβολή μετά από σέντρα του Μανούσου από τα αριστερά.

Οι Κρητικοί είχαν μπει με το "μαχαίρι στο στόμα" σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έδειχναν να μην έχουν έχουν μπει καθόλου στο πνεύμα του (κρίσιμου) αγώνα, και στο 18' απείλησαν εκ νέου.

Ο Πόποβιτς έβγαλε με ωραία ψηλοκρεμαστή μπαλιά τον Στόλιτσα σε θέση βολής και ο φορ του ΟΦΗ έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αναγκάζοντας τον Πεσάνια να προχωρήσει σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Το πρώτο 25λεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στον ΟΦΗ, ο οποίος προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί όποτε του δινόταν η ευκαιρία τα μεγάλα αμυντικά κενά που είχε το συγκρότημα του Σάκη Τσιώλη, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να ισορροπούν σταδιακά το ματς.

Στο 27' ο Μαρτορέλ δημιούργησε την πρώτη υποψία φάσης για τον Θρασύβουλο, με την κεφαλιά του να φεύγει πάνω από την εστία του Μάλαρτζ, ενώ ένα λεπτό αργότερα χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία: ο Κόζλεϊ έβγαλε τον Αμπράμοβιτς σε ευνοϊκή θέση, αυτός προσπάθησε με πλασέ να "κρεμάσει" τον Μάλαρτζ, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Πολωνού γκολκίπερ.

Η "έκρηξη" των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 34', με τον Μάλαρτζ να πραγματοποιεί διπλή επέμβαση, αρχικά στο πλασέ του Ουέλινγκτον και σε δεύτερο χρόνο στο σουτ του Ουέλινγκτον.

Μπορεί ο Θρασύβουλος να είχε αναπτύξει έντονη επιθετική πρωτοβουλία στο διάστημα 25'-35', όμως ο ΟΦΗ ήταν πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και το απέδειξε αυτό στη φάση του 36', όταν έφτασε και σε ένα δεύτερο τέρμα.

Ο Μανούσος ήταν αυτός που μπήκε κατά μέτωπο στην αντίπαλη περιοχή, ο Πεσάνια έκανε την έξοδο και ο παίκτης των Κρητικών κατάφερε να "κερδίσει" το πέναλτι, πέφτοντας πάνω στον Βραζιλιάνο γκολκίπερ.

Παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων (ο Πεσάνια αντίκρυσε μάλιστα κίτρινη κάρτα) ο διαιτητής Ντάτης υπέδειξε την άσπρη βούλα, με τον Πόποβιτς να είναι εύστοχος από τα 11 βήματα, διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα του.

Η τελευταία αξιόλογη φάση πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο σημειώθηκε στο 41', με τον Κόζλεϊ να βγάζει σέντρα από τα αριστερά, και τον Λιαπάκη να κάνει το σουτ, αλλα η μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο ΟΦΗ ήταν η ομάδα που μπήκε πιο "ορεξάτη" και στο δεύτερο μέρος, με το γυριστό σουτ του Μπαρκαουάν από το ύψος του πέναλτι στο 48' να φεύγει ψηλά άουτ, και το σουτ του Στόλιτσα στο 51' μέσα από την περιοχή να φεύγει λίγο έξω από την εστία του Πεσάνια.

Η κυριαρχία του ΟΦΗ όσον αφορά στη δημιουργία φάσεων είχε και συνέχεια, με τον Μανούσο να έχει δοκάρι στο 55' με σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, και τον ίδιο παίκτη να κάνει σουτ μέσα από την περιοχή στο 68' αλλά τη μπάλα να βρίσκει σε πόδιο αμυντικού και να καταλήγει κόρνερ.

Η εικόνα του αγώνα δεν έδειχνε να αλλάζει, με τους Κρητικούς να εξακολουθούν να φτάνουν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ, όπως για παράδειγμα στο 85', όταν ο Στόλιτσα επέλεξε να τελειώσει μόνος του τη φάση κάνοντας σουτ έξω από την περιοχή, με την επιλογή του όμως να μην τον δικαιώνει (η μπάλα έφυγε άουτ).

Τρία λεπτά όμως πριν το τέλος του 90λεπτου, ο Θρασύβουλος αποφάσισε να δώσει δραματικό χαρακτήρα στο φινάλε της αναμέτρησης: ο Κόζλεϊ κατέβασε με ωραίο τρόπο τη μπάλα ύστερα από γέμισμα του Λιαπάκη και με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Μάλαρτζ για να κάνει το 1-2.

Ο Πόποβιτς έχασε καλές ευκαιρίες στο 89' και στο 93' για να "καθαρίσει" το ματς (και τις δύο φορές τα σουτ του έφυγαν άουτ), ενώ στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε η φάση που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα...

Ο Ταραλίδης με τάκλιν μέσα στην περιοχή βρήκε το δεξί πόδι του Άλβες, όμως ο διαιτητής -παρά τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων- δεν κατελόγισε την παράβαση, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τον ΟΦΗ "ζωντανό" στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού και τον Θρασύβουλο να αποχαιρετάει τις όποιες ελπίδες του για παραμονή.

Συνέντευξη Τύπου
Σάκης Τσιώλης (τεχνικός Θρασύβουλου): "Θα άλλαζε η κατάσταση αν έδινε το πέναλτι στον Αλβες. Σήμερα με αυτόν τον τρόπο μας έκοψαν τις ελπίδες μας για παραμονή. Μόνο μαθηματικές είναι οι ελπίδες μας πλέον. Μέσα από το μπαράζ της ατυχίας μας που χάνουμε κάποια παιχνίδια με χαρακίρι, θα σταθώ ότι το δεύτερο γκολ του ΟΦΗ, αλλά και στο πέναλτι το δικό μας ατύχησε ο διαιτητής. Χρειαζόμαστε μεγαλύτερο σεβασμό".

Γιάννης Μαντζουράκης (τεχνικός ΟΦΗ): "Δεν είμαστε και ευνοημένοι. Στο δικό μας πέναλτι ο αντίπαλος σπρώχνει τον παίκτη. Σε αυτό που ζητάει ο Θρασύβουλος ήταν δύσκολο.

Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου. Χαιρόμαστε για τη νίκη γιατί μας έλειπε εδώ και καιρό, αλλά από εκεί και πέρα θέλει πάρα πολλή δουλειά και προσπάθεια για να μπούμε και να διεκδικήσουμε τη σωτηρία μας.

Ηταν ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις και από τη μία πλευρά και από την άλλη. Υπάρχει μία αρρώστια σε εμάς και δυσκολεύουμε στο τέλος να κλειδώσουμε τους βαθμούς, είναι η αλήθεια ότι πέρασε από το μυαλό μας να χάσουμε βαθμούς. Το επόμενο βήμα είναι πιο δύσκολο και κάθε βήμα θα είναι δύσκολο".

Όλα τα λεφτά...
Το δυνατό ξεκίνημα του ΟΦΗ, ο οποίος αιφνιδίασε τον Θρασύβουλο και πήρε δίκαια προβάδισμα στο σκορ.

Τα δραματικά τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, από τη στιγμή που ο Κόζλεϊ μείωσε σε 1-2 και έδωσε νέο ενδιαφέρον σε ένα παιχνίδι που φαινόταν "τελειωμένη υπόθεση" υπέρ των Κρητικών από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα δύο σοβαρά σφάλματα του διαιτητή Ντάτη, και τα δύο εις βάρος του Θρασύβουλου. Στο 36' ξεγελάστηκε από το θεαματικό πέσιμο του Μανούσου μπροστά στα πόδια του Πεσάνια και έδειξε την "άσπρη βούλα", με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, ενώ στο 94' "έκλεισε τα μάτια" σε αντικανονική προβολή του Ταραλίδη στα πόδια του Άλβες μέσα στη μεγάλη περιοχή των Κρητικών.

Την άμυνα του Θρασύβουλου, η οποία έχει δεχτεί γκολ στις 20 από τις 21 αγωνιστικές.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΟΦΗ
Γιάννης Μαντζουράκης: Μάλαρτζ, Μπαρκαουάν, Κουνενάκης, Ρουμπάκης, Σταυρακάκης, Μπερτίν, Μπεθάρες, Πόποβιτς, Σίμιτς, Μανούσος, Στόλιτσα.
Η 11άδα των γηπεδούχων Θρασύβουλος
Σάκης Τσιώλης: Πεκάνια, Βεντούρα, Μπελεγρίνης, Μαρτορέλ, Λιαπάκης, Μαυρογενίδης, Κατσίκης, Κόζλεϊ, Μπαριέντος, Ουέλινγκτον, Αμπράμοβιτς.
1' Έναρξη αγώνα
4' Σχόλιο
Παιχνίδι ανάμεσα στους ουραγούς του βαθμολογικού πίνακα. Η θερμοκρασία στο γήπεδο τη Φυλής, είναι 9 βαθμοί κελσίου.
6' Γκολ ΟΦΗ Στόλιτσα
Ωραία ενέργεια του Σίμιτς, έβγαλε τετ α τετ τον Στόλιτσα με τον Πεκάνια, ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 1-0 για τον ΟΦΗ.
8' Ευκαιρία ΟΦΗ Στόλιτσα
Πολύ καλή σέντρα από τα αριστερά, ο Στόλιτσα έκανε με μία το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
10' Σχόλιο
Πολύ δυναμικά ξεκίνησε ο ΟΦΗ, ο οποίος ψάχνει το δεύτερο τέρμα για να κλειδώσει τη νίκη και μαζί τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς. Ο Θρασύβουλος έχει αιφνιδιαστεί.
15' Οφσάιντ Θρασύβουλος Αμπράμοβιτς
18' Ευκαιρία ΟΦΗ Στόλιτσα
Για μία ακόμη φορά, ο Στόλιτσα βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Μπεθάνια που έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του Θρασύβουλου απέκρουσε εντυπωσιακά.
20' Σχόλιο
Όμορφες προσπάθειες των φιλοξενούμενων που βρίσκουν κενά στην άμυνα του Θρασύβουλου και δημιουργούν πολλές επικίνδυνες καταστάσεις.
21' Οφσάιντ ΟΦΗ
22' Κόρνερ ΟΦΗ
24' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Ουέλινγκτον
Για χέρι
27' Κεφαλιά Θρασύβουλος Μαρτορέλ
Κεφαλιά του Μαρτορέλ, αλλά δεν ανησυχεί ο Μάλαρτζ.
28' Ευκαιρία Θρασύβουλος Αμπράμοβιτς
Πλασέ του Αμπράμοβιτς πάνω από τον Μάλαρτζ, όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.
30' Σχόλιο
Έχει ανέβει ο Θρασύβουλος για να ισοφαρίσει, όμως θα πρέπει να προσέχει τις αντεπιθέσεις του ΟΦΗ.
34' Ευκαιρία Θρασύβουλος Αμπράμοβιτς-Ουέλινγκτον
Μεγάλη διπλή ευκαιρία για το Θρασύβουλο. Η μπάλα περνάει στην καρδιά της μεγάλης περιοχής του ΟΦΗ, ο Αμπράμοβιτς κάνει το πλασέ, αποκρούει με τα πόδια ο Μάλαρτζ και στη συνέχεια ο Ουέλινγκτον δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ του ΟΦΗ.
35' Κόρνερ
36' Πέναλτι ΟΦΗ Μανούσος
Ο Πεκάνια ανατρέπει τον Μανούσο και ο διαιτητής Ντάτης δείχνει την λευκή βούλα.
37' Γκολ ΟΦΗ Πόποβιτς
Εύστοχη εκτέλεση του Πόποβιτς. Ο Πεκάνια έπεσε στη σωστή πλευρά, αλλά δεν κατάφερε να αποκρούσει.
37' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Πεκάνια
Για την ανατροπή στον Μανούσο.
41' Ευκαιρία Θρασύβουλος Λιαπάκης
Ο Λιαπάκης κάνει το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
+2 λεπτά
45' Κόρνερ Θρασύβουλος
45' Σουτ Θρασύβουλος Βεντούρα
Κακό σουτ, η μπάλα άουτ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος
Ο Άλβες στη θέση του Μαυρογενίδη.
Ο Νάιτ στη θέση του Κατσίκη.
48' Κόρνερ ΟΦΗ
51' Ευκαιρία ΟΦΗ Στόλιτσα
Εκτέλεση πλαγίου μέσα στην περιοχή, ο Στόλιτσα γυρίζει ωραία και από πλάγια θέση επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
52' Οφσάιντ Θρασύβουλος
55' Δοκάρι ΟΦΗ Μανούσος
Ωραία κίνηση και σουτ έξω από την περιοχή από τον Μανούσο, αλλά η μπάλα χτυπάει στο δεξί δοκάρι του Πεκάνια.
56' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Στόλιτσα
63' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Σουλεάπ στη θέση του Κουνενάκη.
67' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος
Ο Χετεμάι στη θέση του Μπελεγρίνη.
68' Σουτ ΟΦΗ Μανούσος
Σουτ από τον Μανούσο, ύστερα από ωραία πάσα του Σίμιτς, η μπάλα κόντραρε σε κόρνερ.
70' Σχόλιο
Ο ΟΦΗ ελέγχει το παιχνίδι και όταν του δοθεί η δυνατότητα επιτίθεται να πετύχει και τρίτο τέρμα.
74' Κόρνερ Θρασύβουλος
75' Οφσάιντ Θρασύβουλος
76' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Ταραλίδης στη θέση του Σίμιτς.
80' Οφσάιντ ΟΦΗ Στόλιτσα
82' Οφσάιντ Θρασύβουλος
82' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Λάμεσιτς στη θέση του Μανούσου.
84' Σχόλιο
Τελευταία λεπτά του αγώνα, οι παίκτες του Θρασύβουλου μάλλον έχουν αποδεχτεί την ήττα, ενώ και οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ κάνουν ένα συντηρητικό παιχνίδι.
85' Σουτ ΟΦΗ Στόλιτσα
Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος των φιλοξενούμενων έχει κουραστεί κι έκανε ένα κακό σουτ.
86' Γκολ Θρασύβουλος Κόζλεϊ
Νέα δεδομένα στο ματς. Ο Κόζλεϊ βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
87' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Χετεμάι
89' Σουτ ΟΦΗ Πόποβιτς
Πολύ δυνατό σουτ του Πόποβιτς από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
+4 λεπτά
93' Σουτ ΟΦΗ Πόποβιτς
Δυνατό σουτ του Πόποβιτς, αλλά η μπάλα άουτ.
94' Σχόλιο
Διαμαρτυρία για πέναλτι πάνω στον Ουέλινγκτον από τους γηπεδούχους, ο διαιτητής δίνει συνέχεια στο ματς.