ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Άτρωτος στο άδειο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μετράει μόλις μία ήττα σε 18 αγώνες κεκλεισμένων των θυρών ως γηπεδούχος, ενώ έχει να επιδείξει 5 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο Ολυμπιακό Στάδιο. Δείτε τα εντυπωσιακά νούμερα του "τριφυλλιού".

Το ματς απέναντι στον ΠΑΟΚ θα είναι το 19ο συνολικά για τον Παναθηναϊκό που θα δώσει ως γηπεδούχος χωρίς την υποστήριξη του κόσμου του λόγω τιμωρίας, από το 1988-89 που άρχισε να επιβάλλεται η ποινή των κεκλεισμένων των θυρών.

Από τα 18 προηγούμενα παιχνίδια, τα 14 ήταν για το πρωτάθλημα, δύο για το Κύπελλο και δύο για ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Στο πρωτάθλημα, ο απολογισμός είναι 11 νίκες, 2 ισοπαλίες και μια ήττα (1-0 από την Προοδευτική, σε ματς που έγινε στη Λεωφόρο για την 2η αγωνιστική της σεζόν 2002-2003), όμως σε ένα από τα ισόπαλα αποτελέσματα (το 1-1 με την ΑΕΚ για την προτελευταία αγωνιστική της σεζόν 2004-05) ο Παναθηναϊκός έχασε ουσιαστικά τον τίτλο, που θα ήταν μάλιστα και δεύτερος συνεχόμενος εκείνη την περίοδο.

Από όλα αυτά τα παιχνίδια, μόνο τα πέντε έγιναν στο ΟΑΚΑ. Μάλιστα, στο ένα εξ αυτών ο Παναθηναϊκός είχε αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ την περασμένη αγωνιστική περίοδο και είχε επικρατήσει με 1-0 με ασύλληπτο μακρινό σουτ του Λουκά Βύντρα.

Νικηφόρα ήταν και τα υπόλοιπα τέσσερα (δύο κόντρα στον Πανιώνιο και από ένα με Άρη και Καβάλα).

Όσον αφορά στην Ευρώπη, ο Παναθηναϊκός έχει παίξει κεκλεισμένων των θυρών κόντρα στην Χάιντουκ το καλοκαίρι του 1995, αλλά και την αναμέτρηση με τη Χάποελ Τελ Αβίβ στο πλαίσιο του ΟΥΕΦΑ.

Επίσης οι "πράσινοι" έχουν δώσει εντός έδρας και δύο αγώνες Κυπέλλου, επίσης νικηφόρους, χωρίς την παρουσία του κόσμου τους.

Αξίζει φυσικά να επισημανθεί ότι φέτος ο Παναθηναϊκός είναι η πιο "αφιλόξενη" ομάδα της Super League. Και αυτό γιατί είναι η μοναδική με το απόλυτο εντός έδρας, έχοντας 10 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια .