ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τα στατιστικά παράξενα του Ολυμπιακού

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΟΣΦΠ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΟΣΦΠ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ EUROKINISSI SPORTS

Τελικές προσπάθειες, ασίστ, κερδισμένα φάουλ, λάθη, πρωτιές για Βιάνα, Σεμπά και Μιλιβόγεβιτς σε κατηγορίες - έκπληξη. Τα παράξενα της στατιστικής για τον Ολυμπιακό σε ομαδικό και ατομικό επίπεδο.

Με 10 αγωνιστικές να έχουν διεξαχθεί στην Super League, υπάρχει ένα ικανό δείγμα από πλευράς αριθμών αναφορικά με την αξιολόγηση των "ερυθρολεύκων" σε ατομικό ή ομαδικό επίπεδο και την... θολούρα της εικόνας που συχνά δεν συμβαδίζει με τους αριθμούς.

Μελετώντας τις στατιστικές κατηγορίες, προκύπτουν κάμποσες εκπλήξεις στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού. Είτε οι αριθμοί αφορούν τους ποδοσφαιριστές ξεχωριστά, είτε τη συνολική απόδοση της ομάδας. Τελικές προσπάθειες, ασίστ, κερδισμένα φάουλ, λάθη, πρωτιές - εκπλήξεις για Βιάνα, Σεμπά, Μιλιβόγεβιτς και Ολυμπιακό. Ας τα δούμε ένα ένα.

ΣΕΝΤΕΡΦΟΡΙΣΙΟΣ ΜΕΣΟΣ Ο ΜΙΛΙΒΟΓΕΒΙΤΣ

Αλμπέρτο Μποτία, Λούκα Μιλιβόγεβιτς, Κώστας Φορτούνης, Ταρίκ Ελιουνούσι, Αντρέ Μαρτίνς, Σεμπά, Αλεχάντρο Ντομίνγκες και Μπράουν Ιντέγε είναι οι 8 διαφορετικοί παίκτες που έχουν βρει δίχτυα φέτος για τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα.

Το παράξενο στην περίπτωση αφορά τον παίκτη που έχει τις περισσότερες τελικές από κάθε άλλο "ερυθρόλευκο" και αυτός είναι ο κατ' εξοχήν ανασταλτικός μέσος της ομάδας, Λούκα Μιλιβόγεβιτς!

Ο Σέρβος τη φετινή σεζόν έχει πετύχει ήδη 4 τέρματα σε 10 παιχνίδια, περισσότερα από όσα σκόραρε (2) τη σεζόν 2014-15 σε 23 συμμετοχές και πέρσι (3) σε 22 ματς. Για να φτάσει τα 4 γκολ, ο Μιλιβόγεβιτς έχει επιχειρήσει 23 τελικές προσπάθειες.

Δηλαδή 3 περισσότερες από τον πρώτο σκόρερ και βασικό επιθετικό του Ολυμπιακού, Μπράουν Ιντέγε! Ο Νιγηριανός έχει 9 γκολ σε 10 παιχνίδια και μόλις 20 τελικές προσπάθειες.

Το ποσοστό 1 γκολ/2,2 τελικές του 28χρονου φορ είναι το καλύτερο ανάμεσα στους φετινούς σκόρερ των Πειραιωτών και αυτός που ακολουθεί στην οικονομία της επίτευξης τερμάτων είναι ο... Μποτία. Ο Ισπανός στόπερ έχει 2 τέρματα σε 7 απόπειρες να σκοράρει, ήτοι 1 γκολ/3,5 τελικές προσπάθειες.

Χειρότερο ποσοστό αυτό του Σεμπά, με 1 γκολ/15 τελικές.

Ιντέγε 9 20 1/2,2

* Στα στατιστικά δεν συμπεριλαμβάνονται τα πέναλτι (ένα έχει ο Ολυμπιακός με τον Ντομίνγκες)

"ΝΟΙΚΟΚΥΡΗΔΕΣ" ΒΙΑΝΑ & ΣΕΜΠΑ

Πέντε παίκτες της άμυνας, οι Μποτία, Βιάνα, Ρέτσος, Φιγκέιρας και Ντα Κόστα, έχουν αγωνιστεί +400 λεπτά στο πρωτάθλημα και ο παίκτης με την μικρότερη τάση στα λάθη είναι ο Μπρούνο Βιάνα.

Ο Βραζιλιάνος στόπερ έχει τα λιγότερα συνολικά (αλλά στον μικρότερο χρόνο συμμετοχής) και το κυριότερο, είναι αυτός που υποπίπτει στα λιγότερα λάθη ανά λεπτά συμμετοχής.

Ο Βιάνα λαθεύει 1 φορά κάθε 53,1 λεπτά.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Φιγκέιρας εμφανίζει το μεγαλύτερο ποσοστό σε συχνότητα λάθους, κάτι πάντως φυσιολογικό αφού περισσότερο επιτίθεται και συμμετέχει στο δημιουργικό κομμάτι, παρά αμύνεται.

Πολύ μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στους βασικούς στόπερ, με τον Μποτία να εμφανίζεται πολύ πιο προσεκτικός απ' τον Ντα Κόστα, έχοντας τα μισά λάθη από τον Μαροκινό, τόσο στο σύνολο όσο και στην αναλογία.

Παίκτης Λεπτά συμ. Λάθη Λάθη/Λεπτά
Μποτία 789 16 1/49
Ρέτσος 427 12 1/35,5
Βιάνα 425 8 1/53,1
Ντα Κόστα 735 31 1/23,7
Φιγκέιρας 864 48 1/18

Παραμένοντας στην κατηγορία των λαθών, αλλά φτάνοντας στους παίκτες της μεσαίας και επιθετικής γραμμής με +500 λεπτά συμμετοχής, η έκπληξη ακούει στο όνομα του Σεμπά Ζούνιορ.

Ο Βραζιλιάνος έχει φτάσει αισίως τα 940 αγωνιστικά λεπτά στην Super League και έχει το καλύτερο ποσοστό στην αναλογία λάθος/λεπτά συμμετοχής με 1/26,8.

Κάτι που σημαίνει πως είναι ο παίκτης που αργεί περισσότερο από κάθε άλλον (από την μέση και μπροστά) να υποπέσει σε λάθος. Ως ο πλέον απρόσεκτος παρουσιάζεται ο Κώστας Φορτούνης με 1 λάθος/10,5 λεπτά και ακολουθεί ο Αντρέ Μαρτίνς με 1/21,5.

Σίγουρα όχι τυχαία τα νούμερα των δύο παικτών, αν αναλογιστεί κάποιος ότι σε κάθε ματς η μπάλα περνά από τα πόδια τους περισσότερο από κάθε άλλον συμπαίκτη τους.

ΣΕΜΠΑ Ο... ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΣ

Ο Ολυμπιακός έχει σκοράρει 23 τέρματα σε 10 αγωνιστικές του πρωταθλήματος και τα 17 από αυτά έχουν προέλθει από ασίστ συνολικά 7 δημιουργών. Και σε αυτή την περίπτωση, οι εκπλήξεις δεν λείπουν.

Δεν είναι μόνο ο Σεμπά που εντυπωσιάζει ως ο κορυφαίος... σερβιτόρος του Ολυμπιακού αλλά και της Super League (!) με 4 ασίστ.

Το ίδιο φοβερό είναι πως ο Ντε λα Μπέγια των δύο μηνών απουσίας (τραυματίας) με 307 αγωνιστικά λεπτά ως αριστερός μπακ, έχει 3 ασίστ ως απολογισμό! Τον ίδιο αριθμό ασίστ στο πρωτάθλημα έχει και ο Μαρίν σε μόλις 135 λεπτά συμμετοχής...

Άλλες 3 ασίστ έχει ο Φορτούνης, 2 έχει προσφέρει ο Φιγκέιρας και από 1 οι Μαρτίνς και Ιντέγε.

Παράδοξο για τον Ολυμπιακό το γεγονός ότι έχει πάρει περισσότερες ασίστ (5) από τους ακραίους μπακ, σε σχέση με τους εξτρέμ (4, όλες του Σεμπά), ενώ υπάρχει ισορροπία στην δημιουργία από τα άκρα (9 ασίστ) και τον άξονα (8 ασίστ).