ΜΟΥΝΤΙΑΛ

Τρία γκολ τόσο νωρίς σε τελικό για πρώτη φορά μετά από 60 χρόνια!

France's Antoine Griezmann celebrates beside Croatia's Ivan Strinic, right, after scoring his side's second goal during the final match between France and Croatia at the 2018 soccer World Cup in the Luzhniki Stadium in Moscow, Russia, Sunday, July 15, 2018. (AP Photo/Martin Meissner) AP

Ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου είχε τρία γκολ σε 38 λεπτά. Ποτέ δεν είχαν σημειωθεί τόσα γκολ, τόσο νωρίς, από τη διοργάνωση του 1958. (VIDEOS)

Η εθνική Γαλλίας αντιμετωπίζει την αντίστοιχη της Κροατίας στο "Luzhniki" της Μόσχας - live η εξέλιξη του ματς από το Sport24.gr - για το μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Τρία γκολ είχε το πρώτο ημίχρονο, το σκορ του οποίου διαμορφώθηκε με γκολ από το 18' έως το 38'. Τόσα πολλά (τρία) γκολ μέχρι αυτό το χρονικό σημείο, είχαν να παρατηρηθούν σε τελικό Μουντιάλ από τη διοργάνωση του 1958, όταν τα δύο του Βαβά κι εκείνο του Λίντχολμ είχαν ως αποτέλεσμα η Βραζιλία να προηγείται 2-1 της Σουηδίας ήδη από το 32ο λεπτό.

ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

1958 Βραζιλία - Σουηδία (9', 32' Βαβά, 55', 90' Πελέ, 68' Ζαγκάλο / 4' Λίντχολμ, 80' Σίμονσον)

1962 Βραζιλία - Τσεχοσλοβακία 3-1 (17' Αμαρίλντο, 69' Ζίτο, 78' Βαβά / Μάζοπουστ 15')

1966 Αγγλία - Δυτική Γερμανία 4-2 (18', 101', 120' Χαρστ, 78' Πίτερς / 12' Χάλερ, 89' Βέμπερ)

1970 Βραζιλία - Ιταλία 4-1 (18' Πελέ, 66' Ζέρσον, 71' Ζαϊρζίνιο, 86' Κάρλος Αλμπέρτο / 37' Μπονισένια)

1974 Δυτική Γερμανία - Ολλανδία 2-1 (2' πεν Νέεσκενς / 25' πεν. Μπράιτνερ, 43' Μίλερ)

1978 Αργεντινή - Ολλανδία 3-1 (38', 105' Κέμπες, 115' Μπερτόνι / 82' Νανίνχα)

1982 Ιταλία - Δυτική Γερμανία 3-1 (57' Ρόσι, 69' Ταρντέλι, 81' Αλτομπέλι / 83' Μπράιτνερ)

1986 Αργεντινή - Δυτική Γερμανία 3-2 (23' Μπράουν, 55' Βαλδάνο, 83' Μπουρουτσάγα / 74' Ρουμενίγκε, 80' Φέλερ)

1990 Δυτική Γερμανία - Αργεντινή 1-0 (85' πεν. Μπρέμε)

1994 Βραζιλία - Ιταλία 0-0 (στα πέναλτι 3-2)

1998 Γαλλία - Βραζιλία 3-0 (27', 45'+1' Ζιντάν, 90'+3' Πετί)

2002 Βραζιλία - Γερμανία 2-0 (67', 79' Ρονάλντο)

2006 Ιταλία - Γαλλία 1-1 (19' Ματεράτσι / 7' πεν. Ζιντάν) - στα πέναλτι 5-3 η Ιταλία

2010 Ισπανία - Ολλανδία 1-0 (116' Ινιέστα)

2014 Γερμανία - Αργεντινή 1-0 (113' Γκέτσε)

Ήρθε η ώρα να απολαύσεις τον μεγάλο τελικό! Γαλλία - Κροατία με 350+ ειδικά στοιχήματα και πλούσιο παιχνίδι στο Stoiximan.gr!

Photo credits: AP Photo/Martin Meissner