ΠΑΡΤΙΖΑΝ

Μέγκα - Παρτίζαν 92-88: Ηττήθηκε στο Game 2, από τη Stark Arena περνά η πρόκριση στους τελικούς του σερβικού πρωταθλήματος

In action during ABA League 2023-2024 regular season basketball match between Cedevita Olimpija and Partizan Mozzart Bet in Ljubljana, Slovenia on November 20,2023. Foto: Filip Barbalic ABA LEAGUE/FILIP BARBALIC

Η Παρτίζαν ηττήθηκε με 88-92 από την Μέγκα στο Game 2 των ημιτελικών του σερβικού πρωταθλήματος και υποδέχεται τον ίδιο αντίπαλο την Πέμπτη (30/5) για την πρόκριση στους τελικούς, εκεί όπου περιμένει ο Ερυθρός Αστέρας.

Η Παρτίζαν δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στη Μέγκα και γνώρισε την ήττα με 88-92 στο Game 2 των ημιτελικών του σερβικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς απώλεσε προβάδισμα 11 πόντων από την πρώτη περίοδο του αγώνα, ενώ οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μια εξαιρετική τρίτη περίοδο (26-15, επιμέρους σκορ) και πέτυχαν μια μεγάλη νίκη με τον κόσμο στο πλευρό τους.

Για τους ασπρόμαυρους του Βελιγραδίου, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Καμπόκλο με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Σμιθ να προσθέτει 17 πόντους (4/9 τρίποντα) με 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Πονίτκα ακολούθησε με 12 πόντους (3/3 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισαν οι Γιόβιτς (14 πόντοι), Φίλιπς (13 πόντοι), Μιλιγιάσεβιτς (12 πόντοι) και Γέλαβιτς (12 πόντοι).

Η Μέγκα έκανε το 1-1 στην ημιτελική σειρά, με την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος KLS να περνά από τη Stark Arena, την Πέμπτη (30/5).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-28, 41-47, 67-62, 92-88