LA LIGA

"Αυτοκτονία" για Εσπανιόλ στο 92'

Ο Ρομπέρτο άρχισε βασικός για πρώτη φορά μετά από τέσσερις μήνες, αλλά η Εσπανιόλ έμεινε στο 1-1 με τη Λα Κορούνια στη Βαρκελώνη.

Η Εσπανιόλ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Ντεπορτίβο σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να καταλήγει υπέρ της μιας ή της άλλης ομάδας, αλλά τη μεγάλη ευκαιρία την κρατούσαν για το τέλος οι Καταλανοί. Ο Χουράδο εκτέλεσε φάουλ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, το οποίο προκλήθηκε από τον Χουανφράν που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, έφυγε προς τα πίσω, ο Χάβι Φουέγο πήρε το ριμπάουντ αλλά δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Σέλσο Μπόρχες στο 59ο λεπτό και τον Ρομπέρτο, που πήρε τη θέση του τραυματία Ντιέγο Λόπεθ, να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 63', ένα λάθος του Σίντνεϊ έδωσε την ευκαιρία στον Ζεράρ Μορένο να "πυροβολήσει" για έβδομη φορά φέτος στο πρωτάθλημα και να ισοφαρίσει στο 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ρομπέρτο, Σάντσεθ (84' Ό. Ντουάρτε), Λόπεθ, Ρέγες, Μαρτίν, Φουέγο, Σεβίγια (75' Καϊσέδο), Πέρες (75' Μελέντο), Χουράδο, Πιάτι, Μορένο

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ: Τίτον, Χουανφράν, Αλμπεντόσα, Σίντνεϊ, Ναβάρο, Τσολάκ, Μπόρχες, Γκιλιέρμε, Γκάμα (85' Λουιζίνιο), Αντόνε (90+2' Βαγέ), Χοσέλου

* κόκκινη 90' Χουανφράν

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Εσπανιόλ - Ντεπορτίβο 1-1 (63' Μορένο / 59' Μπόρχες)

20. Οσασούνα 7

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)