ΑΓΓΛΙΑ

Ενδιαφέροντα στατιστικά για το Τότεναμ - Τσέλσι

Το ξέρατε πως ο Μουρίνιο δέχθηκε για πρώτη φορά 4+ γκολ στον πάγκο Τσέλσι σε αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ; Διαβάστε ενδιαφέροντα στατιστικά από το ματς εναντίον της Τότεναμ.

Η Τότεναμ διέλυσε με 5-3 την Τσέλσι και σκαρφάλωσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, δυο πόντους πίσω από την τέταρτη Σαουθάμπτον.

Αυτό το 5-3, λοιπόν, έβγαλε ορισμένα ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία που αξίζουν την προσοχή σας.

Ας τα δούμε...

-- Η Τότεναμ πέτυχε πέντε γκολ απέναντι στην Τσέλσι στο πρωτάθλημα μετά από 53 χρόνια (5-2 στις 30/12/1961).

-- Η Τότεναμ σκόραρε πέντε γκολ απέναντι στην Τσέλσι για τέταρτη φορά στην ιστορία της σε όλες τις διοργανώσεις (1920, 1961, 2002, 2015).

-- Μετά από 715 παιχνίδια ως προπονητής της Τσέλσι, ο Μουρίνιο δέχθηκε για δεύτερη φορά πέντε γκολ (η προηγούμενη ήταν απέναντι στην Μπαρτσελόνα).

-- Ο Χάρι Κέιν γίνεται ο πρώτος παίκτης της Τότεναμ που σκοράρει δυο γκολ τα τελευταία 14 χρόνια, απέναντι σε πρωτοπόρο.

-- Η Τσέλσι δεν είχε δεχθεί τρία γκολ σε 20 λεπτά από τις 8/5/2012 και το ματς απέναντι στην Λίβερπουλ.

-- Ο Κουρτουά δεν είχε δεχθεί τέσσερα γκολ στα πρώτα 55 λεπτά από τις 11/12/2011 και το ματς Εσπανιόλ - Ατλέτικο Μαδρίτης 4-1.

-- Η Τσέλσι έχασε το πρώτο της ντέρμπι εντός του Λονδίνου τη φετινή περίοδο.

-- Είναι η πρώτη φορά που ο Μουρίνιο δέχεται 4+ γκολ σε αγώνα για την Πρέμιερ Λιγκ με την Τσέλσι.