ΒΟΛΕΪ

Μιντσάνκα-Πανναξιακός 3-1

Ο Πανναξιακός γνώρισε την ήττα στο Μινσκ από τη Μιντσάνκα για το Challenge Cup γυναικών. Ρήξη χιαστών υπέστη η Αφροδίτη Λαδένη.

Η τραυματίας Αφροδίτη Λαδένη έχασε το ιστορικό ματς του Πανναξιακού στο Μινσκ. Ο σύλλογος της Νάξου αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην Ευρώπη.

Ηττήθηκε με 3-1 από τη Μιντσάνκα Μινσκ στον 2ο προκριματικό γύρο του Challenge Cup και θα επιχειρήσει να πάρει την πρώτη νίκη του στον επαναληπτικό της 27ης Νοεμβρίου. Χρειάζεται "καθαρή" νίκη (3-0) ή άσο με 3-1 για να στείλει την... πρόκριση στο χρυσό σετ.

Η ελληνική ομάδα έχασε την επαφή με την οικοδέσποινα μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο πρώτο (16-10) και στο τρίτο σετ (16-8). Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο με τον Πανναξιακό να παίρνει προβάδισμα δύο πόντων (19-21) και να μειώνει στο σε 2-1 σετ.

Ατυχώς η εικόνα του τρίτου σετ συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ, ο Πανναξιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17-10, για να γνωρίσει την ήττα με 25-18. Ο επαναληπτικός θα πραγματοποιηθεί στις 27 του μήνα (18.00) στο ΔΑΚ Νάξου "Δημήτριος Περιστεράκης".

"Όλοι στεναχωρηθήκαμε αλλά προχωράμε και δουλεύουμε για να γίνουμε καλύτεροι και έχουμε μπροστά μας ένα σημαντικό παιχνίδι", τόνισε ο Ζόραν Κόβαζιτς και συμπλήρωσε: " Η Γκεντ είναι μία πολύ καλή ομάδα με κύριο χαρακτηριστικό την ταχύτητα που έχει στο παιχνίδι της. Στο ρόστερ της δεν υπάρχει κάποια σταρ, αλλά στηρίζεται στο ομαδικό παιχνίδι κι εμείς πρέπει να πιέσουμε πολύ στο σερβίς για να χαλάσουμε την υποδοχή της. Θέλουμε φέτος να προχωρήσουμε όσο περισσότερο μπορούμε στην Ευρώπη και πιστεύω ότι θα δείξουμε καλύτερο πρόσωπο".

Άτυχη η Λαδένη

Δυστυχώς οι άνθρωποι του Πανναξιακού πήραν άσχημα νέα από την Αθήνα. Η Λαδένη υπέστη ρήξη χιαστών στον αγώνα με το Ρέθυμνο, επιβεβαιώνοντας τις αρχικές εκτιμήσεις και θα υποβληθεί τις επόμενες μέρες σε χειρουργική επέμβαση, χάνοντας μεγάλο μέρος της φετινής σεζόν.

Τα σετ: 25-22, 24-26, 25-16, 25-18

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΜΙΝΤΣΑΝΚΑ (Χούλεβιτς): Γκαλκίνα 7 (5/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ραχμάν 17 (14/37 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Τουπίκινα 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Σιλαντσίγειβα 17 (12/32 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ. 39% υπ. – 28% άριστες), Μπαρίσεβιτς 13 (10/20 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κούτσκο 11 (10/28 επ., 1 άσο), Μαρκουσκάγια –λ (44% υπ. – 16% άριστες) / Κανάνοβιτς, Χαρνάβετς 8 (4/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (ΚΟΒΑΖΙΤΣ): Σαλούστρου 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Διώτη 15 (13/45 επ., 2 άσοι, 29% υπ. – 09% άριστες), Τσέσλιαρ 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 21% άριστες), Εμμανουηλίδου 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 27 (23/56 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (48% υπ. – 14% άριστες) / Πολίτη –λ, Κιουτσούκη 1 (1 μπλοκ), Γιόβιτς 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Πασσιά