ΒΟΛΕΪ

Ξεχωρίζουν τα φαβορί στην Α2

Δίχως πολλές εκπλήξεις και με τα φαβορί για την πρόκριση στη Β΄φάση να έχουν ξεχωρίσει ολοκληρώθηκαν οι αγώνες στους τέσσερις υποομίλους της Α2 βόλεϊ ανδρών.

Στον πρώτο υποόμιλο του Α Ομίλου είχαμε ίσως την μεγαλύτερη έκπληξη αφού ο Μίλωνας εκμεταλλεύτηκε την κούραση του ΟΦΗ μετά το ματς Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό και πήρε τη νίκη με 3-2 που του δίνει βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Το στραβοπάτημα των Κρητικών εκμεταλλεύτηκε η Παλλήνη η οποία με την άνετη νίκη της με 3-0 σετ επί του Μαρκόπουλου πλησίασε στον πόντο. Ο Πανερυθραϊκός πέρασε από τα Χανιά και έπιασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας την ΑΕΚ που είχε το ρεπό της, ενώ άνετη νίκη πήρε και η Καλαμάτα απέναντι στο Ρέθυμνο.

Ο Εθνικός συνεχίζει την προέλαση του στον 2ο υποόμιλο του Α ομίλου αφού πέρασε εύκολα από την έδρα του Ιωνικού επικρατώντας με 3-0 σετ. Μάλιστα, οι παίκτες του Ψάρρα αύξησαν κατά ένα βαθμό τη διαφορά τους από τη Ροδίων Άθλησις η οποία επιβλήθηκε με 3-2 επί του Πανιώνιου, αλλά άφησε ένα βαθμό στη Νέα Σμύρνη. Απόλλων Σμύρνης και Δραπετσώνα παρέμειναν στην ισόβαθμοι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς έπειτα από τις νίκες τους επί του ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω και του ΑΟ Μυτιλήνης αντίστοιχα.

Η δεύτερη μεγάλη έκπληξη έγινε στον 1ο υποόμιλο του Β Ομίλου. Εκεί η ΕΑ Πατρών "έριξε" από την κορυφή την ΑΕΠ Ολυμπιάς μετά το σπουδαίο διπλό που πήρε και μάλιστα με 3-0 σετ. Αυτή τη νίκη εκμεταλλεύτηκε η Νίκη Αιγινίου η οποία ανέβηκε στην πρώτη θέση μετά τη νίκη της με 3-0 απέναντι στην Ελπίδα Αμπελοκήπων. Μεγάλο παιχνίδι είχαμε ανάμεσα στον Άρη και τον ΑΣΠ Απόλλων με τους κιτρινόμαυρους να επικρατούν με 3-2 σετ. Τέλος, ο ΣΠΑ Καρδίτσας επιβλήθηκε με 3-0 επί του ουραγού Πήγασου Κοζάνης.

Στον δεύτερο υποόμιλο του Β΄Ομίλου ο Νέστωρ και ο Πήγασος Πολίχνης έχουν ξεφύγει στη βαθμολογία. Ο Νέστωρ επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί τη ΓΕ Αλεξανδρούπολης, ενώ με το ίδιο σκορ πήρε τη νίκη ο Πήγασος κόντρα στη ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής. Στα άλλα δύο ματς οι Σέρες πέρασαν σχετικά εύκολα από την έδρα του Μακεδονικού, ενώ η ΧΑΝΘ έκανε το διπλό στη έδρα του Αίαντα Ευόσμου.