ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Έχασε το μετάλλιο η Αραούζου

Kalliopi Araouzou of Greece swims on her way to winning the silver medal in the women's 5 km open water race at the European Swimming Championships in Lake Balaton in Balatonfured August 4, 2010. Ekaterina Seliverstova of Russia won the gold medal and Marianna Lymperta of Greece the bronze.  REUTERS/Wolfgang Rattay (HUNGARY - Tags: SPORT SWIMMING)
Kalliopi Araouzou of Greece swims on her way to winning the silver medal in the women's 5 km open water race at the European Swimming Championships in Lake Balaton in Balatonfured August 4, 2010. Ekaterina Seliverstova of Russia won the gold medal and Marianna Lymperta of Greece the bronze. REUTERS/Wolfgang Rattay (HUNGARY - Tags: SPORT SWIMMING) REUTERS

Η Κέλλυ Αραούζου έκανε μεγάλη προσπάθεια και τερμάτισε στην τέταρτη θέση στα 5χλμ. ανοιχτής θάλασσας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βαρκελώνης. Η Αραούζου και η Μαριάννα Λυμπερτά στρέφουν την προσοχή τους στο 10άρι.

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τα ελληνικά χρώματα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βαρκελώνης. Η Κέλυ Αραούζου πλησίασε στο βάθρο, τερματίζοντας στην 4η θέση στα 5 χιλιόμετρα ανοιχτής θαλάσσης.

Ο χρόνος της αθλήτριας του Νίκου Γέμελου ήταν 56 λεπτά και 45.3 δευτερόλεπτα. Η Αραούζου επικράτησε σε ένα γκρουπ στο οποίο κολυμπούσε η Ιταλίδα Μαρίνα Ρινάλντι.

Η Μαριάννα Λυμπερτά που στοχεύει στο 10άρι, αγώνισμα το οποίο της έδωσε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Σαγκάης, κατετάγη 28η σε 57 λεπτά και 55.3 δευτερόλεπτα.

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο της Βαρκελώνης πήραν οι Ηνωμένες Πολιτείες. Η Χέιλι Άντερσον, αργυρή Ολυμπιονίκης στο Λονδίνο το περασμένο καλοκαίρι, αρίστευσε στην τακτική και στο τέλος πέρασε τη Βραζιλιάνα Πολιάνα Οκιμότο. Σε μια χεριά κρίθηκε το χρυσό μετάλλιο.

Η Βραζιλία έκανε το 2-3 με τη Μαρσέλα Κούνια να τερματίζει τρίτη 10.5 δευτερόλεπτα πίσω από την Άντερσον, αλλά μπροστά από την Αραούζου με διαφορά μικρότερη ενός δευτερολέπτου.

Οι δύο Ελληνίδες επιστρέφουν στον θαλάσσιο στίβο στο Moll de la Fusta την Τρίτη (23/7) για τα 10χλμ.