SERIE A

Λέτσε - Αταλάντα 0-2: Οι Ντε Κετελάρε και Σκαμάκα την οδήγησαν στο νέο Champions League

Οι παίκτες της Αταλάντα πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Μαρσέιγ για τη φάση των ημιτελικών του Europa League 2023-2024 στο "Τζεβίς", Μπέργκαμο | Πέμπτη 9 Μαΐου 2024 © 2024/ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η Αταλάντα άφησε στην άκρη την απογοήτευση από την ήττα στον τελικό του Coppa Italia και με τα γκολ των Ντε Κετελάρε και Σκαμάκα επιβλήθηκε 2-0 εκτός έδρας της Λέτσε, για να σφραγίσει έτσι το εισιτήριο για το Champions League τη νέα σεζόν.

Η μεσοβδόμαδα ήττα από την Γιουβέντους (0-1) στον τελικό του Coppa Italia (τρίτος χαμένος τελικός στην τελευταία οκταετία επί εποχής Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι στον πάγκο) πλήγωσε την Αταλάντα, όμως δεν την λύγισε. Αυτό αποδείχτηκε το Σάββατο (18/05) στο "Βία ντελ Μάρε" απέναντι στην Λέτσε για την 37η αγωνιστική της Serie A, με τους μπεργκαμάσκι να επικρατούν με 2-0 και με την πέμπτη διαδοχική επιτυχία τους στο πρωτάθλημα να κλειδώνουν την παρουσία τους στο Champions League της νέας σεζόν.

Το πρώτο μέρος βρήκε την Dea να έχει τον έλεγχο αλλά να αδυνατεί να πάρει κεφάλι στο σκορ χάρη στις αποκρούσεις του κίπερ των γηπεδούχων, Φαλκόνε, για να αλλάξουν όμως τα δεδομένα στο δεύτερο μέρος, μέσα στα πρώτα 10 λεπτά.

Ο Ντε Κετελάρε πήρε τη θέση του Τουρέ στο 46' και στο 48ο λεπτό βρήκε δίχτυα με την πρώτη επαφή του με τη μπάλα (0-1), με τον Σκαμάκα να παίρνει τη σκυτάλη κάνοντας το 2-0 στο 53' και ουσιαστικά να βάζει για ύπνο το ματς. Η μόνη καλή φάση από πλευράς Λέτσε ήταν η εκτέλεση φάουλ του Πίκολι που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο 86ο λεπτό, με το 2-0 για την Αταλάντα να παραμένει και να σφραγίζει το εισιτήριό της για την League Phase του νέου Champions League.

• ΛΕΤΣΕ: Φαλκόνε, Ζαντρέ (29' Βενούτι), Μπασκιρότο, Πόνγκρατσιτς, Γκάλο, Γκονσάλες (55' Ουντίν), Μπερίσα (55' Μπλιν), Ραμαντάνι (83' Ραφιά), Ντόργκου (54' Πιερότι), Κρίστοβιτς, Πίκολι
  • ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Τολόι, Χίεν, Μπονφάντι (75' Μπάκερ), Χάτεμπουρ, Πάσαλιτς (68' Αντόπο), Σκαλβίνι, Τζαπακόστα (46' Έντερσον), Μιραντσούκ, Τουρέ (46' Ντε Κετελάρε), Σκαμάκα (62' Τζιμσίτι)