ΣΤΗΛΕΣ

Οι 50 κορυφαίοι αγώνες του Champions League - Τοp 10

Το αφιέρωμα του Sport24.gr στους 50 σπουδαιότερους αγώνες του Champions League φτάνει στο τέλος του. Απολαύστε το πέμπτο μέρος με τα 10 μεγαλύτερα παιχνίδια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης (videos)

Αξέχαστα γκολ, συγκλονιστικές ανατροπές, αγώνες που έμειναν ανεξίτηλα χαραγμένοι στην ιστορία του Champions League. Tο αφιέρωμα του Sport24.gr στους 50 σπουδαιότερους αγώνες της διοργάνωσης φτάνει στο τέλος του με το Top 10.

Σκόρερ: Εσιέν 9' - Ινιέστα 90+3'

Μόλις στο 9' η Τσέλσι παίρνει προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό καθώς ο Εσιέν σκοράρει. Το πρώτο ματς είχε λήξει με 0-0 και οι "μπλε" κρατούσαν σφικτά το εισιτήριο για τη Ρώμη μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης του "Στάμφορντ Μπριτζ". Όμως ο Ινιέστα μίλησε στην τελευταία επίθεση της Μπαρτσελόνα!

9. Ίντερ - Μπαρτσελόνα 3-1

Ημιτελικά 2009/2010

Σκόρερ: Σνάιντερ 30', Μαικόν 48', Μιλίτο 61' - Πέδρο 19'

Το τρένο της Μπαρτσελόνα πάει στο "Μεάτσα" για τον πρώτο ημιτελικό και στο 19' είναι μπροστά με το γκολ του Πέδρο. Ακολουθεί μια τρομερή παράσταση των "νερατζούρι" του Μουρίνιο, μια από τις κορυφαίες εμφανίσεις στην ιστορία της Ίντερ. Το τελικό 3-1 θα το υπερασπιστούν στο Καμπ Νόου παίρνοντας το εισιτήριο για την Μαδρίτη.

8. Αϊντχόβεν - Μίλαν 3-1

Ημιτελικά 2004/2005

Σκόρερ: Παρκ 9', Κοκού 65', 90+2' - Αμπροσίνι 90+1'

Οι Ολλανδοί καταφέρνουν να ισοφαρίσουν το 2-0 του "Σαν Σίρο" στο 65'. Οι δύο ομάδες είναι έτοιμες να οδηγηθούν στην παράταση αλλά ο Αμπροσίνι στις καθυστερήσεις έχει άλλη γνώμη γράφοντας το 2-1. Πριν κοπάσουν οι ιταλικοί πανηγυρισμοί ο Κακού κάνει το 3-1 αλλά το 4ο γκολ της πρόκρισης στην Πόλη δεν ήρθε ποτέ για την PSV.

7. Λίβερπουλ - Άρσεναλ 4-2

Προημιτελικά 2007/2008

Σκόρερ: Χίπια 30', Τόρες 69', Τζέραρντ 85' (πεν), Μπάμπελ 90+2' - Ντιαμπί 13', Αντεμπαγιόρ 84'

Επαναληπτικός του 1-1 με την Άρσεναλ να παίρνει το προβάδισμα για την πρόκριση μέσα στο "Άνφιλντ" στο 13'. Στο 69' η πρόκριση γέρνει στην Λίβερπουλ που έχει ανατρέψει το σκορ (2-1). Λίγο πριν το φινάλε (84') η πρόκριση αλλάζει ξανά χέρια και πάει Λονδίνο για να την ξαναφέρει άμεσα (85') στο Λίβερπουλ ο Τζέραρντ!

6. Τσέλσι - Λίβερπουλ 4-4

Προημιτελικά 2008/2009

Σκόρερ: Ντρογκμπά 51', Άλεξ 57', Λαμπάρντ 76', 89' - Αουρέλιο 19', Αλόνσι 28' (πεν), Λούκας 81', Κάιτ 83'

Η Λίβερπουλ πηγαίνει "ξεγραμμένη" στο Λονδίνο έχοντας χάσει το πρώτο ματς με 3-1. Στο μισάωρο όμως το σκορ είναι 0-2. Η Τσέλσι απαντάει στην επανάληψη και κάνει το 3-2 αλλά οι "ρεντς" μέσα σε δύο λεπτά κάνουν το 3-4! Πιέζοντας όμως για το 5ο γκολ της πρόκρισης "πληγώθηκαν" στο φινάλε από τον Λαμπάρντ.

5. Λα Κορούνια - Μίλαν 4-0

Προημιτελικά 2003/2004

Σκόρερ: Παντιάνι 5', Βαλερόν 35', Λούκε 44', Φραν 76'

Η Μίλαν πηγαίνει "ήσυχη" στη Γαλικία μετά το 4-1 του πρώτου αγώνα. Η Λα Κορούνια όμως έχει άλλα σχέδια και μόλις στο πρώτο ημίχρονο έχει σκορ πρόκρισης (3-0)! Στην επανάληψη ο Φραν βάζει και αυτός την υπογραφή του στην μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του Champions League.

4. Γιουβέντους - Μάντσεστερ Γ. 2-3

Ημιτελικά 1998/1999

Σκόρερ: Ιντζάγκι 6', 11' - Κιν 24', Γιορκ 34', Κόουλ 84'

Στο Τορίνο οι δύο ομάδες συγκρούονται στον επαναληπτικό του 1-1 του "Ολντ Τράφορντ" και μόλις στο 11' ο Ιντζάγκι έχει "χτυπήσει" δύο φορές. Η απάντηση όμως της Γιουνάιτεντ είναι καταιγιστική: Στο 34' έχει πάρει σκορ πρόκριση (2-2) και στο 84' τελειώνει τα όνειρα της Γιουβέντους για πρόκριση στον τελικό της Βαρκελώνης.

3. Τσέλσι - Μπαρτσελόνα 4-2

Φάση των "16" 2004/2005

Σκόρερ: Γκούντιονσεν 8', Λαμπάρντ 17', Ντιουφ 19', Τέρι 76' - Ροναλντίνιο 27' (πεν), 38'

Στο "Στάμφορντ Μπριτζ" έγινε ίσως το κορυφαίο πρώτο ημίχρονο της διοργάνωσης. Η Μπάρτσα έχει νικήσει με 2-1 στο "Καμπ Νόου" αλλά μόλις στο 19' χάνει 3-0 και θέλει 2 γκολ. Αναλαμβάνει ο Ροναλντίνιο και τα πετυχαίνει μέχρι το 38'. Αλλά στο 76' ο Τέρι θα σκοράρει δίνοντας την πρόκριση στην Τσέλσι!

2. Μίλαν - Λίβερπουλ 3-3 (2-3 πεν.)

Τελικός 2004/2005

Τζέραρντ 54', Σμίτσερ 56', Αλόνσο 60' - Μαλντίνι 1, Κρέσπο 39', 44'

Στην Κωνσταντινούπολη οι Ιταλοί τιφόζι πανηγυρίζουν στο ημίχρονο το επερχόμενο τρόπαιο καθώς η εκπληκτική Μίλαν προηγείται με 3-0. Στην επανάληψη όμως η ακόμα πιο εκπληκτική Λίβερπουλ ισοφαρίζει μέσα σε 6 λεπτά! Το ματς οδηγείται στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι όπου η αγγλική ομάδα θα επικρατήσει με 3-2.

1. Μάντσεστερ Γ. - Μπάγερν 2-1

Τελικός 1998/1999

Σκόρερ: Σέρινγχαμ 90+1', 90+3' - Μπάσλερ 6'

Το παιχνίδι στο "Καμπ Νόου" μπαίνει στις καθυστερήσεις και οι φίλαθλοι της Μπάγερν περιμένουν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για να πανηγυρίσουν το κύπελλο καθώς η ομάδα τους προηγείται με 1-0. Η Γιουνάιτεντ όμως κερδίζει κόρνερ και ισοφαρίζει. Και πριν το ματς οδηγηθεί στην παράταση κερδίζει και άλλο κόρνερ και σκοράρει και σε αυτό!