CHAMPIONS LEAGUE

Οι 50 κορυφαίοι αγώνες του Champions League - Μέρος Β'

Αξέχαστα γκολ, συγκλονιστικές ανατροπές, αγώνες που έμειναν ανεξίτηλα χαραγμένοι στην ιστορία του Champions League. Δείτε το δεύτερο από τα πέντε μέρη του αφιερώματος με τους 50 σπουδαιότερους αγώνες της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το Champions League μπήκε επίσημα στη ζωή μας τη σεζόν 1992/1993 γεμίζοντας τις καθημερινές μας με δεκάδες ποδοσφαιρικές αναμετρήσεις. Κάποιες από αυτές μας επιφύλαξαν αξέχαστα γκολ, συγκλονιστικές ανατροπές, παραστάσεις παικτών που έμειναν στην ιστορία.

Οι πενήντα κορυφαίοι αγώνες της διοργάνωσης παρουσιάζονται στο συγκεκριμένο αφιέρωμα με την αρχή να γίνεται πριν λίγες ημέρες με τους αγώνες που βρίσκονται από την 50η έως την 41η θέση. Σειρά έχουν τα παιχνίδια από την 40η έως την 31η.

40. Ατλέτικο Μαδρίτης - Αγιαξ 2-3 (παρ.)

Προημιτελικά 1996/1997

Σκόρερ: Κίκο 29', Πάντιτς 105' - Ρ. Ντε Μπουρ 49', Ντάνι 100', Μπαμπαγκίντα 119'

Ο πρώτος αγώνας λήγει ισόπαλος με 1-1, σκορ που είχαμε στην κανονική διάρκεια και στον επαναληπτικό στην Μαδρίτη. Οι δύο ομάδες οδηγούνται στην παράταση με τον Αγιαξ να μπαίνει μπροστά στο σκορ (1-2). Η Ατλέτικο απαντάει άμεσα με τον Πάντιτς και περνάει όλη μπροστά για ένα τρίτο γκολ που τελικά θα έρθει στη λήξη από τον "Αίαντα".

39. Μάντσεστερ Γ. - Ρόμα 7-1

Προημιτελικά 2006/2007

Σκόρερ: Κάρικ 11', 60', Σμιθ 17', Ρούνεϊ 19', Ρονάλντο 44', 49', Εβρά 81' - Ντε Ρόσι 69'

Η Ρομά πηγαίνει στο Ολντ Τράφορντ έχοντας νικήσει με 2-1 στον πρώτο αγώνα. Πριν προλάβει όμως να καταλάβει τι γίνεται βρίσκεται πίσω με 3-0 στο 19'. Το σώου της Γιουνάιτεντ συνεχίστηκε σε όλο το ματς σε μία βραδιά που όντως οι θεατές βρέθηκαν στο "θέατρο των ονείρων".

38. Nιούκαστλ - Μπαρτσελόνα 3-2

Φάση Ομίλων 1997/1998

Σκόρερ: Ασπρίγια 22', 31', 49' - Λουίς Ενρίκε 73', Φίγκο 89'

Στην αναμέτρηση του St. James' Park δεν κρίθηκε κάτι καθώς ήταν μόλις η 1η αγωνιστική των ομίλων. Ωστόσο ο αγώνας έμεινε στην ιστορία για την εκπληκτική παράσταση του Ασπρίγια ο οποίος σκόραρε 3 γκολ σε 27 λεπτά. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε στη συνέχεια αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα.

37. Γιουβέντους - Μίλαν 0-0 (2-3 πεν.)

Τελικός 2002/2003

Σκόρερ: -

Κακό ματς για 120 λεπτά, αξέχαστο για τα έντονα συναισθήματα που προκάλεσε η διαδικασία των πέναλτι. Δύο μεγάλοι πορτιέρο έπιασαν 5 από τα 8 (Ντίντα 3, Μπουφόν 2) πριν οι Ντελ Πιέρο και Σεβτσένκο σκοράρουν στα τελευταία πέναλτι των ομάδων τους διαμορφώνοντας το 3-2 για την Μίλαν.

36. Ιντερ - Αρσεναλ 1-5

Φάση Ομίλων 2003/2004

Σκόρερ: Βιέρι 32' - Ανρί 25', 85', Λιούνμπεργκ 49', Εντού 87', Πιρές 89'

Προτελευταία αγωνιστική και η πρόκριση στον όμιλο παραμένει ανοιχτή. Η Αρσεναλ πήγαίνει στο Μιλάνο και πέντε λεπτά πριν το φινάλε είναι μπροστά με 2-1. Κάπου εκεί ...έγειρε το γήπεδο και οι Λονδρέζοι όχι μόνο νίκησαν αλλά πήραν και εκδίκηση για την βαριά ήττα στο πρώτο ματς (0-3) φτάνοντας το σκορ στο 5-1.

35. Μπαρτσελόνα - Αρσεναλ 2-1

Τελικός 2005/2006

Σκόρερ: Ετό 76', Μπελέτι 81' - Κάμπελ 37'

Στο Παρίσι η Αρσεναλ θα μείνει μόλις στο 18' με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Λέμαν, ωστόσο μέχρι και ένα τέταρτο πριν το τέλος έχει το κύπελλο στα χέρια της. Η Μπαρτσελόνα που επιτίθεται κατά κύματα θα λυγίσει τελικά την αντίσταση των "κανονιέρηδων" γυρίζοντας σε πέντε λεπτά το ματς.

34. Μονακό - Ρεάλ 3-1

Προημιτελικά 2003/2004

Σκόρερ: Ζιουλί 45+1', 66', Μοριέντες 48' - Ραούλ 36'

Στον πρώτο αγώνα ο Μοριέντες σκοράρει στο 83' στο Μπερναμπέου γράφοντας το τελικό 4-2. Στον επαναληπτικό η Ρεάλ προηγείται με τον Ραούλ και κανείς δεν δίνει τύχη στην Μονακό για την πρόκριση. Ομως ο -δανεικός από τη Ρεάλ- Μοριέντες σκοράρει πάλι, ο Ζιουλί πετυχαίνει άλλα δύο τέρματα και η μεγάλη ανατροπή έγινε.

33. Ντόρτμουντ - Γιουβέντους 3-1

Τελικός 1996/1997

Σκόρερ: Ριντλ 29', 34', Ρίκεν 71' - Ντελ Πιέρο 65'

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Γιουβέντους βλέπει τον Ριντλ να σκοράρει δύο φορές μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Ο Ντελ Πιέρο στην επανάληψη κρατάει ζωντανό το όνειρο του ριπίτ αλλά ο Ρίκεν με το που μπαίνει στο γήπεδο ακουμπάει την μπάλα και ολοκληρώνει τον θρίαμβο της Ντόρτμουντ.

32. Λεβερκούζεν - Λίβερπουλ 4-2

Προημιτελικά 2001/2002

Σκόρερ: Μπάλακ 16', 64, Μπερμπάτοφ 68', Λούτσιο 84' - Χαβιέρ 42', Λιτμάνεν 79'

Η Λεβερκούζεν μετατρέπει στην επανάληψη το 1-1 μέσα σε 4 λεπτά σε 3-1 παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης (είχε χάσει με 1-0 στο Άνφίλντ). Η Λίβερπουλ μειώνει λίγο προς το τέλος σε 3-2 και χαμογελάει προσωρινά γιατί ο Λούσιο έδωσε τελικά την πρόκριση στην ομάδα του στο 84'.

31. Αγιαξ - Γιουβέντους 1-1 (2-4 πεν.)

Τελικός 1995/1996

Σκόρερ: Λίτμανεν 41' - Ραβανέλι 12'

Στο Ολίμπικο της Ρώμης η Γιουβέντους θα πάρει νωρίς το προβάδισμα με τον Ραβανέλι. Ο Αγιαξ απαντάει με τον Λίτμανεν για να κριθεί ο τελικός στα πέναλτι. Εκεί οι "μπιανκονέρι" είναι απόλυτα εύστοχοι (4/4) και κατακτούν το τρόπαιο καθώς για τον "Αίαντα" αστοχούν οι Ντάβιντς, Σιλόι.