ΣΤΗΛΕΣ

Οι 50 κορυφαίοι αγώνες του Champions League - Μέρος Γ'

Αξέχαστα γκολ, συγκλονιστικές ανατροπές, αγώνες που έμειναν ανεξίτηλα χαραγμένοι στην ιστορία του Champions League. Δείτε το τρίτο από τα πέντε μέρη του αφιερώματος με τους 50 σπουδαιότερους αγώνες της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το Champions League μπήκε επίσημα στη ζωή μας τη σεζόν 1992/1993 γεμίζοντας τις καθημερινές μας με δεκάδες ποδοσφαιρικές αναμετρήσεις. Κάποιες από αυτές μας επιφύλαξαν αξέχαστα γκολ, συγκλονιστικές ανατροπές, παραστάσεις παικτών που έμειναν στην ιστορία.

Οι πενήντα κορυφαίοι αγώνες της διοργάνωσης παρουσιάζονται στο συγκεκριμένο αφιέρωμα. Δείτε εδώ το Α' Μέρος του αφιερώματος με τους αγώνες που βρίσκονται από την 50η έως την 41η θέση.

Ακολούθησε το Β' Μέρος με τους αγώνες από την 40η έως την 31η θέση.

Σειρά έχουν τα παιχνίδια από την 30η έως την 21η.

30. Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 3-1

Προημιτελικά 2001/2002

Σκόρερ: Λουίς Ενρίκε 23', 49', Σαβιόλα 61' - Κωνσταντίνου 8'

Ο Παναθηναϊκός πάει στη Βαρκελώνη έχοντας νικήσει με 1-0 στον πρώτο αγώνα και μόλις στο 8' ανοίγει το σκορ. Η Μπαρτσελόνα χρειάζεται τρία γκολ και στο 61' ολοκληρώνει την ανατροπή. Στα τελευταία λεπτά όμως οι φίλοι της έζησαν "εφιαλτικές" στιγμές καθώς η ελληνική ομάδα έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ της πρόκρισης.

29. Mίλαν - Λίβερπουλ 2-1

Τελικός 2006/2007

Σκόρερ: Ιντζάγκι 45', 82' - Κάιτ 89'

Τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες δύο χρονιά μετά την συγκλονιστική τους αναμέτρηση στην Κωνσταντινούπολη. Η Μίλαν έρχεται στην Αθήνα για εκδίκηση, προηγείται με 2-0 ωστόσο οι τιφόζι της τα χρειάστηκαν στα τελευταία λεπτά όταν ο Κάιτ μείωσε σε 2-1.

28. Ντινάμο Κιέβου - Μπάγερν 3-3

Ημιτελικά 1998/1999

Σκόρερ: Σεφτσένκο 16', 43', Κοσόβσκι 50' - Τάρνατ 45', Έφενμπεργκ 78', Γιάνκερ 88'

Πρώτος ημιτελικός και οι 90.000 φίλαθλοι στο Ολιμπίσκι του Κιέβου βλέπουν την Ντινάμο να παίρνει δύο φορές ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό (2-0 και 3-1). Η Μπάγερν όμως με αντεπίθεση στο τέλος ισοφαρίζει και σφραγίζει στον επαναληπτικό το εισιτήριο για την Βαρκελώνη (1-0).

27. Ντεπορτίβο Λα Κορούνια - Παρί Σ.Ζ. 4-3

Φάση ομίλων 2000/2001

Σκόρερ: Παντιάνι 57', 76', 84', Ντιέγκο Τριστάν 60' - Οκότσα 29', Λερόι 43', 55'

Προτελευταία αγωνιστική των ομίλων και η Παρί παίζει τα ρέστα της στη Γαλικία για την πρόκριση. Στο 55' μάλιστα προηγείται με 3-0 βάζοντας την Ντεπορτίβο με την πλάτη στον τοίχο. Μέσα σε λιγότερο από μισή ώρα όμως οι Ισπανοί γυρίζουν το ματς και περνάνε στην επόμενη φάση.

26. Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 4-1

Ημιτελικά 1999/2000

Σκόρερ: Ανγκούλο 10', 43', Μεντιέτα 47', Λόπεζ 90+2' - Πελεγκρίνο (αυτ.) 27'

Η Μπαρτσελόνα πάει στο Μεστάγια για τον πρώτο ημιτελικό αλλά δεν έχει μάθει από το πάθημα της Λάτσιο που ηττήθηκε σε αυτό το γήπεδο με 5-2 στην προηγούμενη φάση. Η Βαλένθια είναι και πάλι καταιγιστική κάνοντας στις καθυστερήσεις το αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Παρισιού.

25. Αγιαξ - Μπάγερν 5-2

Ημιτελικά 1994/1995

Σκόρερ: Λιτμάνεν 12', 46, Φίνιντι 41', Ρ. ντε Μπουρ 44', Οβερμαρς 88' - Βίτεζεκ 36', Σολ 75'

Στο Μόναχο η πρώτη αναμέτρηση έρχεται ισόπαλη με 0-0 και στο 36' της ρεβάνς οι Γερμανοί ισοφαρίζουν σε 1-1 και παίρνουν προβάδισμα πρόκρισης. Ακολουθεί όμως ένα μοναδικό σώου από τα παιδιά του Λουίς Φαν Γκάαλ που θα σφραγίσουν το εισιτήριο για τον τελικό της Βιέννης με το εμφατικό 5-2.

24. Μάντσεστερ Γ. - Πόρτο 1-1

Προημιτελικά 2003/2004

Σκόρερ: Σκόουλς 32' - Κοστίνια 90'

Ο πανηγυρισμός του Μουρίνιο στο Ολντ Τράφορντ έχει μείνε στην ιστορία. Η Πόρτο χάνει με 1-0 και ψάχνει το γκολ της πρόκρισης καθώς στο πρώτο ματς είχε νικήσει με 2-1. Ενα γκολ που θα έρθει στο φινάλε "τρελαίνοντας" τον Πορτογάλο προπονητή που τρέχει να πανηγυρίσει με τον σκόρερ.

23. Αρσεναλ - Τσέλσι 1-2

Σκόρερ: Ρέγιες 45+1' - Λάμπαρντ 51', Μπριντζ 87'

Ισοπαλία στο Στάμφορντ Μπριτζ στο πρώτο παιχνίδι με 1-1, το ίδιο σκορ και στο Χάιμπουρι λίγο πριν το φινάλε. Η παράταση όμως δεν θα έρθει ποτέ καθώς ο Μπριντζ σκοράρει για την Τσέλσι (1-2) σε ένα ματς που οι "μπλε" είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ στο ημίχρονο.

22. Μίλαν - Μπαρτσελόνα 4-0

Τελικός 1993/1994

Η Μπαρτσελόνα του Γιόχαν Κρόιφ ήρθε στην Αθήνα ως το φαβορί έχοντας μια πανίσχυρη επιθετική γραμμή με αιχμές του Ρομάριο και Στοΐτσκοφ. Ωστόσο η Μίλαν- που έπαιξε χωρίς τον τιμωρημένο της αρχηγό Φράνκο Μπαρέζι- έκανε ένα απίστευτο πάρτι στο ΟΑΚΑ επικρατώντας με 4-0.

21. Μάντσεστερ Γ. - Ρεάλ 4-3

Προημιτελικά 2002/2003

Σκόρερ: Φαν Νιστελρόοι 43', Ελγκέρα (αυτ.) 52', Μπέκαμ 71', 85' - Ρονάλντο 12', 50', 59'

Στο Ολντ Τράφορντ η Ρεάλ Μαδρίτης προηγείται τρεις φορές με τον Ρονάλντο να σκοράρει χατ-τρικ. Η Γιουνάιτεντ θέλει ένα μικρό θαύμα στο 2-3, καθώς είχε χάσει με 3-1 στη Μαδρίτη, που μεταφράζεται σε 4 γκολ. Οι παίκτες του Φέργκιουσον προσπάθησαν φτάνοντας όμως μέχρι τα μισά της διαδρομής.