ΣΤΗΛΕΣ

Οι 50 κορυφαίοι αγώνες του Champions League - Μέρος Δ'

Αξέχαστα γκολ, συγκλονιστικές ανατροπές, αγώνες που έμειναν ανεξίτηλα χαραγμένοι στην ιστορία του Champions League. Δείτε το τέταρτο από τα πέντε μέρη του αφιερώματος με τους 50 σπουδαιότερους αγώνες της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το Champions League μπήκε επίσημα στη ζωή μας τη σεζόν 1992/1993 γεμίζοντας τις καθημερινές μας με δεκάδες ποδοσφαιρικές αναμετρήσεις. Κάποιες από αυτές μας επιφύλαξαν αξέχαστα γκολ, συγκλονιστικές ανατροπές, παραστάσεις παικτών που έμειναν στην ιστορία.

Οι πενήντα κορυφαίοι αγώνες της διοργάνωσης παρουσιάζονται στο συγκεκριμένο αφιέρωμα. Δείτε εδώ το Α' Μέρος του αφιερώματος με τους αγώνες που βρίσκονται από την 50η έως την 41η θέση. Ακολούθησε το Β' Μέρος με τους αγώνες από την 40η έως την 31η θέση , ενώ την περασμένη εβδομάδα είδαμε τα παιχνίδια που βρίσκονται από την 30η έως την 21η θέση, στο Γ' Μέρος.

Σειρά έχουν οι αγώνες από την 20η έως την 11η θέση.

20. Μάντσεστερ Γ. - Μίλαν 3-2

Ημιτελικά 2006/2007

Σκόρερ: Ρονάλντο 5', Ρούνεϊ 59', 90+1' - Κακά 22', 37'

Πρώτος ημιτελικός στο Ολντ Τράφορντ και ο Ρονάλντο ανοίγει νωρίς το σκορ. Ο νυν όμως συμπαίκτης του στη Ρεάλ, Κακά απαντάει με δύο τέρματα. Στην επανάληψη σειρά του Ρούνεϊ να βάλει 2 γκολ (το δεύτερο στις καθυστερήσεις) για να δώσει μικρό προβάδισμα πρόκρισης στη Γιουνάιτεντ. Στην Αθήνα όμως θα έρθει η Μίλαν χάρη στο 3-0 της ρεβάνς.

19. Αρσεναλ - Μπαρτσελόνα 2-1

Φάση των "16" 2010/2011

Σκόρερ: Φαν Πέρσι 78', Αρσάβιν 83' - Βίγια 26'

Η αναμέτρηση στο Λονδίνο (πρώτος αγώνας) είναι από τα πιο όμορφα που έχουν ματς γίνει στην διοργάνωση. Τρομερός ρυθμός, εκατέρωθεν φάσεις και ευκαιρίες, προβάδισμα για την Μπάρτσα στο πρώτο ημίχρονο και ανατροπή στα τελευταία λεπτά για την Αρσεναλ μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Τελικά η πρόκριση στη ρεβάνς για τους Καταλανούς (3-1).

18. Μάντσεστερ Γ. - Μπάγερν 3-2

Προημιτελικά 2009/2010

Σκόρερ: Γκίμπσον 3', Νάνι 7', 41' - Ολιτς 43', Ρόμπεν 74'

Στον πρώτο αγώνα η Μπάγερν έκανε την ανατροπή νικώντας στις καθυστερήσεις με 2-1. Στο Ολντ Τράφορντ όμως έχει στο ξεκίνημα ...κατηφόρα με την Γιουνάιτεντ να φτάνει στο 41' στο 3-0. Ωστόσο οι Γερμανοί καταφέρνουν και παίρνουν την πρόκριση βάζοντας τα δύο γκολ που χρειάζονταν.

17. Λίβερπουλ - Τσέλσι 1-0 (4-1 πεν.)

Ημιτελικά: 2006/2007

Σκόρερ: Αγκερ 22'

Ρεβάνς στο Ανφιλντ του 1-0 της Τσέλσι με τον Αγκερ από το πρώτο ημίχρονο να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα. Καμία αλλαγή στην επανάληψη, καμία αλλαγή στην παράταση και το εισιτήριο για τον τελικό της Αθήνας θα κριθεί στα πέναλτι όπου η Λίβερπουλ επικρατεί με 4-1.

16. Μπάγερν - Βαλένθια 1-1 (5-4 πεν.)

Τελικός 2000/2001

Σκόρερ: Εφενμπεργκ 50' (πεν.) - Μεντιέτα 2' (πεν.)

Στο Μιλάνο η μπάλα μπήκε 11 φορές στα δίχτυα, όλες από πέναλτι. Η Βαλένθια άνοιξε νωρίς από την άσπρη βούλα το σκορ, απάντησε στην αρχή της επανάληψης η Μπάγερν με τον ίδιο τρόπο για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι Βαυαροί με πρωταγωνιστή τον Ολιβερ Καν πήραν το τρόπαιο.

15. Μάντσεστερ Γ. - Τσέλσι 1-1 (6-5 πεν.)

Τελικός 2007/2008

Σκόρερ: Ρονάλντο 26' - Λάμπαρντ 45'

"Εμφύλιος" αγγλικός τελικός στη Μόσχα με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι μετά το ισόπαλο 1-1. Εκεί ο Κριστιάνο Ρονάλντο αστοχεί και ο Τέρι έχει την ευκαιρία να δώσει το κύπελλο στην Τσέλσι. Ωστόσο γλιστράει στο βροχερό τερέν, αστοχεί και αυτός, για να το πάρει συνέχεια η Γιουνάιτεν αφού αστόχησε και ο Ανελκά.

14. Λίβερπουλ - Ολυμπιακός 3-1

Φάση Ομίλων 2004/2005

Σκόρερ: Σιναμά Πονγκόλ 47', Μέλορ 80', Τζέραρντ 87' - Ριβάλντο 26'

"Όταν έβαλε το γκολ ο Ριβάλντο είπα... πάει, αυτό ήταν. Αποκλειστήκαμε", περιγράφει ο Στιβ Τζέραρντ για το συγκεκριμένο ματς καθώς η Λίβερπουλ ήθελε νίκη με +2 γκολ διαφορά για να περάσει. Ωστόσο ο ίδιος στο 87' ολοκληρώνει μια από τις πιο σπουδαίες ανατροπές στην ιστορία της αγγλικής ομάδας.

13. Τσέλσι - Λίβερπουλ 3-2 (παρ.)

Ημιτελικά 2007/2008

Σκόρερ: Ντρογκμπά 33', 105', Λάμπαρντ 98' (πεν.) - Τόρες 64', Μπάμπελ 117'

Αλλος ένας σπουδαίος ημιτελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες. Πρώτο ματς 1-1, ο Ντρογκμπά ανοίγει το σκορ στη ρεβάνς, ο Τόρες στέλνει το ματς στην παράταση. Εκεί η Τσέλσι φτάνει στο 3-1, η Λίβερπουλ μειώνει σε 3-2 και πιέζει για το γκολ της πρόκρισης στον τελικό της Μόσχας το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ.

12. Αμβούργο - Γιουβέντους 4-4

Φάση Ομίλων 2000/2001

Σκόρερ: Γιεμπόα 17', Μαχνταβίκια 65', Μπου 72' (πεν.), Κόβατς 82' - Τούντορ 6', Ιντζάγκι 36', 52', 88' (πεν.)

Το ματς που βρίσκεται πιο ψηλά από όλα όσα δεν έκριναν κάτι. Μόλις πρώτη αγωνιστική των ομίλων, ωστόσο ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός. Η Γιουβέντους προηγείται 0-1 και 1-3, το Αμβούργο το γυρίζει (4-3) σκοράροντας και με τον τερματοφύλακά της, για να ισοφαρίσουν οι Ιταλοί στο φινάλε.

11. Μπάγερν - Ιντερ 2-3

Φάση Ομίλων 2010/2011

Σκόρερ: Γκόμεζ 21', Μίλερ 31' - Ετό 4', Σνάιντερ 63', Πάντεβ 88'

Η Μπάγερν έχει προβάδισμα πρόκρισης νικώντας στις καθυστερήσεις στο Μιλάνο (0-1). Στο Μόναχο η Ιντερ προηγείται με το "καλημέρα", με τους Γερμανούς να κάνουν γρήγορα το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι μπαίνουν με την πλάτη στον τοίχο στην επανάληψη, ωστόσο πετυχαίνουν τα δύο γκολ που χρειάζονται για να περάσουν. Το δεύτερο στο 88'.