ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ των... μπλακ άουτ

Διαβάστε για την κακή συνήθεια του ΠΑΟΚ με τα "νεκρά διαστήματα" που έχει... πληρώσει στις ήττες από το ξεκίνημα της σεζόν

Πλέον έχει γίνει συνήθεια... Ο ΠΑΟΚ ταλαιπωρείται φέτος συνεχώς από κάποια "νεκρά" του διαστήματα στα παιχνίδια του και αυτά έχουν αποτελέσει ουκ ολίγες φορές αιτία για να μην φτάσει το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Μάλιστα και στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον ΚΑΟΔ, στο τρίτο δεκάλεπτο ο "Δικέφαλος" όταν σκόραρε με το σταγονόμετρο δέχτηκε ένα επιμέρους σκορ 17-6 (μετά το 46-42 και έτσι το σκορ να γίνει 63-48), με αποτέλεσμα να έρθει κάπου εκεί η ήττα

Υπάρχει η δικαιολογία πως ο ΠΑΟΚ δεν είχε λύσεις αφού έλειπαν Γκόρι και Αντριουσκεβίτσιους, αλλά για άλλα ματς μάλλον δεν υπάρχει δικαιολογία.

Ακόμη και σε νίκες μάλιστα ο "Δικέφαλος" πολλές φορές έχει πάθει κάποια μπλακ άουτ, τα οποία σχεδόν σε όλα τα ματς στα οποία οι "ασπρόμαυροι" δεν έχουν γευτεί την χαρά της νίκης, έχουν κάνει την εμφάνιση τους.

Για να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι θα "χτενίσουμε" όλα τα επίσημα του ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα της σεζόν ούτως ώστε να καταλάβετε πως αυτά τα "νεκρά" διαστήματα έχουν "πληγώσει" πολύ τον "Δικέφαλο".

Oι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις

Ξεκινάμε από το ματς με τη Γαλατά. Το ημίχρονο είχε λήξει με 37-34, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο εμφανίστηκε ένας... άλλος ΠΑΟΚ που μετά το 41-43, δέχτηκε ένα σερί 5-15 με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να ξεφύγουν με 46-58 και να βάλουν τις βάσεις για την πρόκριση.

Συνεχίζοντας στα ευρωπαϊκά του παιχνίδια, στο ματς της Λετονίας με την Ρίγα στο 51-51, η ομάδα του Μπουτάουτας με ένα 13-2 έκανε το 63-54 και ουσιαστικά "καθάρισε" το ματς, ενώ στο "Παλατάκι" μετά το 49-52, η Ρίγα ξέφυγε με 51-63 μετά από σερί 2-11 (έπειτα από το 49-52).

Με την Κίμκι στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ μπλόκαρε μετά το 50-56 και με ένα 0-9, οι Ρώσοι διαμόρφωσαν το 50-65 δίνοντας τέλος στην υπόθεση νίκη, ενώ στην Ρωσία μετά το 48-43, έκαναν ένα 15-0 και το σκορ έγινε 64-43. Με την Σολέ στην Γαλλία ο... διακόπτης "έσβησε" στο 51-53 και η ομάδα του Κουντέρ με ένα 11-0 έκανε το 62-53.

Εντός συνόρων "νεκρά" διαστήματα

Πάμε και στην Ελλάδα... Με τον Ολυμπιακό ο ΠΑΟΚ τα πήγαινε καλά μέχρι τις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, ήταν μπροστά με 25-16 αλλά έξι λεπτά αφλογιστίας είχε ως αποτέλεσμα το σύνολο του Ιβκοβιτς να περάσει μπροστά με 25-30 με ένα 0-14. Τα πράγματα είναι γνωστά στην συνέχεια αφού η διαφορά συνεχώς αυξανόταν. Με την Καβάλα επίσης, ο ΠΑΟΚ δέχτηκε ένα σερί 10-2 μετά το 49-49 και το σκορ έγινε 59-51.

Ο "Δικέφαλος" δεν μπόρεσε στην συνέχεια να αντιδράσει... Απέναντι στον Πανιώνιο, ο "Δικέφαλος" μείωσε σε 39-40, είχε όμως έμεινε 5' χωρίς σκορ στην συνέχεια και οι "κυανέρυθροι" με σερί 0-7 προηγήθηκαν με 39-47.

Στο "Ανδρέας Παπανδρέου" κόντρα στο Περιστέρι ο ΠΑΟΚ δέχτηκε ένα σερί 12-0 μετά το 48-44 (βέβαια σε αυτό το διάστημα οι "ασπρόμαυροι" έχουν παράπονα από την διαιτησία), ενώ κόντρα στον Παναθηναικό τα επιθετικά προβλήματα άρχισαν μετά το 9-7, οι πράσινοι έκαναν το 11-18 και οι "ασπρόμαυροι" δεν ακολούθησαν... Τέλος απέναντι στον Κολοσσό, μετά το 48-48 οι Ροδίτες έκαναν ένα σερί 15-0 και "τέλειωσαν" το ματς.