STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΚΑΟΔ - ΠΑΟΚ 93-72

Τρίτη εντός έδρας νίκη για τον ΚΑΟΔ, ο οποίος επικράτησε στη Δράμα του ΠΑΟΚ με 93-72. Διαβάστε λεπτομέρειες.

Ο ΚΑΟΔ δείχνει δυνατότερος όταν αγωνίζεται στη Δράμα και το επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ με 93-72.

Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη άρχισαν με αυτόν τον τρόπο ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στο 2012, σημειώνοντας την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Από τους νικητές ο Μπάβτσιτς πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, σταματώντας στους 19 πόντους, ενώ 17 είχε ο Κώστας Χαραλαμπίδης. Για τον ΠΑΟΚ ο Δήμος Ντικούδης είχε 20 πόντους και οι Καλαμπόκης, Ράιτ πέτυχαν από 15.

Ο αγώνας:

Ο ΚΑΟΔ άρχισε δυνατά το παιχνίδι και δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει στο σκορ και να επιβάλει το παιχνίδι του. Με αυτόν τον τρόπο οι γηπεδούχοι, έχοντας σε καλή μέρα τον Κώστα Χαραλαμπίδη προηγήθηκε με 16-14, έπειτα από καλάθι του Ντράγκαν Τσέρανιτς.

Στη συνέχεια, το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (23-23), ύστερα από 2/2 βολές του Κώστα Χαραλαμπίδη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε πολύ καλά για την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη, καθώς ο ΚΑΟΔ έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και πήρε τα ηνία στο σκορ.

Με αυτόν τον τρόπο και παρά τις προσπάθειες του ΠΑΟΚ να μαζέψει την διαφορά κυρίως με τους Ντικούδη, Στίγκερς οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (44-40).

Επέβαλε το παιχνίδι του

Στην τρίτη περίοδο, ο ΚΑΟΔ ήταν καταιγιστικός και επέβαλε τον ρυθμό του στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη με τρίποντο του Ζάρα ξέφυγαν με 58-48 στο 27', την ώρα που ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει τρόπο να πλησιάσει το καλάθι των Δραμινών.

Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους στο +12 (68-56), έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Κακαρούδη.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο ΚΑΟΔ, παρά τις προσπάθειες του ΠΑΟΚ να πλησιάσει και να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα δεν δυσκολευόταν να μείνει σε τροχιά νίκης. Ο Ντράγκαν Τσέρανιτς με 2/2 βολές θα κάνει το 79-64 στο 36'.

Ο ΚΑΟΔ δεν θα απειληθεί από τον ΠΑΟΚ και θα φτάσει τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 93-72 απέναντι στον ΠΑΟΚ και θα σημειώσει την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 44-40, 68-56, 93-72.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 14(2), Καρύδας 3(1), Χαραλαμπίδης 17(1), Αθηναίου 1, Μισέλ 2, Κιτσούλης, Τσέρανιτς 15, Ζάρας 6(2), Μπάβτσιτς 19(1), Κακαρούδης 8, Μπένας, Μονρό 8(1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 7(1), Στίγκερς 4, Αράπης, Ντικούδης 20(1), Καλαμπόκης 15(2), Ράιτ 15(1), Γιαννακίδης 5(1), Καλλές 5, Καλαμπάκας, Λιάπης, Τσακαλέρης 1.