Ούνιξ Καζάν - Μπαρτσελόνα 56-67

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε για τρίτη φορά της Ούνιξ Καζάν, αυτή την φορά στην Ρωσία (67-56) και προκρίθηκε στο φάιναλ-φορ της Κωνσταντινούπολης (videos).

Η Μπαρτσελόνα αν και δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ούνιξ Καζάν κατάφερε στο τέλος να επιβάλει το παιχνίδι της και να φτάσει στη νίκη με 67-56.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι και πήραν την τρίτη τους νίκη κόντρα στους Ρώσους που ισοδυναμεί με την πρόκριση στο φάιναλ-φορ της Κωνσταντινούπολης.

Ο Ναβάρο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, καθώς σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ ο Χουέρτας πέτυχε 9. Για την Ούνιξ ο Ντόμερκαντ είχε 19.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν με δύο βολές του ΜακΚάρτι να ξεφύγουν με 7-2, ενώ ο Χουάν Πάμπλο Ναβάρο σημείωσε το 7-4 στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χένρι Ντόμερκαντ με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 10-4, με τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν στο 7' το σκορ, περνώντας μάλιστα μπροστά με 14-15.

Οι γηπεδούχοι, όμως με τρίποντο του Γκριρ θα κάνουν το 17-15, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με προβάδισμα δύο πόντων των Ρώσων 19-17, έπειτα από καλάθι του Βερεμεένκο. Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Εβγκένι Πασούτιν με δύο εύστοχες βολές από τον Ντόμερκαντ έκαναν το 23-19, ενώ ο Λάιντεϊ θα σημειώσει το 26-20. Ο Ντόμερκαντ θα κάνει το 28-21 στο 17' της αναμέτρησης, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 34-28 για την Ούνιξ Καζάν απέναντι στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες της Μπαρτσελόνα ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να βρεθούν στο 30' μπροστά στο σκορ με έναν πόντο (45-46). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, με τη Μπαρτσελόνα να φτάνει τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 67-56.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 34-28, 45-46, 56-67.

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Λάιντεϊ 12, Σαμοϊλένκο, Νάχμπαρ 2, Βερεμεένκο 4, Γκριρ 5(1), Ζεβροσένκο 4, ΜακΚάρτι 2, Τζαβάι 6, Ντόμερκαντ 19(3), Ουίλκινσον 2.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 4, Χουέρτας 9(1), Ναβάρο 21(4), Πέροβιτς, Βάσκεθ 6, Ουάλας 6(1), Ινγκλς, Ν'Ντονγκ 8, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 7(1), Έιντσον 3(1), Μάικλ 3.