Νέα "σφαλιάρα" για τη Μακάμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπέστη τη δεύτερη ήττα της, σε τρεις αγωνιστικές της ισραηλινής λίγκας: το 72-71 από τη Αϊρόνι Νες Ζιόνα.

Για να κάνουμε μια μεγάλη ιστορία, μικρή, ο 38χρονος Μέιρ Ταπίρο με τον Πρέστον Νόουλς (γνωστό μας από τη θητεία του στον ΚΑΟΔ) πρόσφεραν στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, τη δεύτερη ήττα της σε τρεις αγωνιστικές, στο Ισραήλ (72-71).

Ο Νόουλς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα, με τρίποντο στα 2'' για τη λήξη, με τον Γιόγκεβ Οχαγιόν να παίρνει το τελευταίο σουτ και να αστοχεί.

Σε ό,τι αφορά τον Ταπίρο, τελείωσε με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, τα περισσότερα εκ των οποίων έδωσε στην τελευταία περίοδο.

Για την "ομάδα του λαού" που προφανώς και δεν βρήκε το δρόμο της, μετά τη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα, στην Εuroleague, ο Σον Τζέιμς είχε 26π. και 18 ριμπάουντ, οι Ιγνκλις και Ράις από 12π. και ο Λάντεσμπεργκ 10π. Ο Σχορτσιανίτης έπαιξε για 3 λεπτά και δεν πρόσφερε κάτι.