STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΚΑΟΔ - Παναθηναϊκός 60-63

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να έπαιξε με τη φωτιά, αλλά τελικά πέρασε από τη Δράμα νικώντας δύσκολα τον ΚΑΟΔ με σκορ 63-60. Τάπα του Κίτσεν στα 3'' πριν το τέλος

Την 4η φετινή του νίκη στην Basket League ΟΠΑΠ πέτυχε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε με σκορ 63-60 του ΚΑΟΔ, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έπαιξαν με τη φωτιά και κινδύνευσαν, από τον ψυχωμένο ΚΑΟΔ που πάλεψε μέχρι το τέλος. Ωστόσο, έφυγαν με το "διπλό" από τη Δράμα, παίζοντας χωρίς τους τραυματίες Ούκιτς και Τσαρτσαρή.

Φοβερός για μία ακόμα φορά ο Διαμαντίδης, ο οποίος πέτυχε καθοριστικά καλάθια και τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους σε 34 λεπτά συμμετοχής. Τα 3/11 σουτ τριών πόντων απλά αποδεικνύουν πως τα ποσοστά του εξακολουθούν να είναι πεσμένα, όμως παρ΄όλα αυτά είναι ο παίκτης που σηκώνει το βάρος.

Στην τελευταία επίθεση, ο Κίτσεν έκοψε στα 3'' πριν το τέλος τον Ζάρα που επιχείρησε σουτ τριών πόντων και το παιχνίδι έληξε...

Ο αγώνας:

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στη Δράμα στο ξεκίνημά του... Οι Κακαρούδης και Διαμαντίδης κρατούσαν τις ομάδες τους και το ματς εξελισσόταν σε προσωπική τους μονομαχία, καθώς ο ένας μάρκαρε τον άλλο.

Με καλάθι και φάουλ του Ματσιούλις το σκορ έγινε 10-13, αλλά με δύο συνεχόμενα καλάθια του Κακαρούδη, ο ΚΑΟΔ πέρασε μπροστά σκορ (14-13). Οι Διαμαντίδης και Ματσιούλις έγραψαν το 14-19 στο 9ο λεπτό του αγώνα, ωστόσο ο Ντέιλ με τρίποντο έκανε το 17-19 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με σερί 7-0 στο β' δεκάλεπτο, μετατρέποντας το 17-19 σε 17-26. Οι Δραμινοί έπαιζαν ζώνη και με αυτήν όπλο τους κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και να πλησιάσουν ξανά στο σκορ. Ο Πάνκο έκανε το 19-28, όμως ακολούθησε επιμέρους 5-1 που έδωσε στον ΚΑΟΔ τη δυνατότητα να μειώσει σε 24-30.

Οι παίκτες του Πεδουλάκη ήταν άστοχοι στις βολές (6/11 και 55%), με αποτέλεσμα να μην μπορούν να σκοράρουν ούτε από τη γραμμή του φάουλ. Όχι ότι και οι γηπεδούχοι πήγαιναν πίσω. Τελικά, ο Πάλμερ με 1/2 βολές έκανε το σκορ 27-32 στο τέλος του ημιχρόνου, από τη στιγμή που το σουτ του Πάνκο ήταν άστοχο στη συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός έλεγχε τα ριμπάουντ (17-24), όμως είχε πολύ περισσότερα λάθη (7-12) που δεν του επέτρεπαν να κάνει το παιχνίδι του.

Ντέρμπι με τα όλα του

Στο ξεκίνημα του γ' δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε δύο φορές στους 7 πόντους (27-34, 39-36), όμως ο ΚΑΟΔ κατάφερνε να μειώνει. Μάλιστα, ο Νόουλς με λει απ μείωσε σε 34-36 στο 23', υποχρεώνοντας τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να αναλάβει δράση. Ο τελευταίος με 5 προσωπικούς του πόντου έκανε το 34-41, όμως και πάλι οι Δραμινοί βρήκαν λύσεις από τους Μισέλ και Νόουλς.

Με επιμέρους 21-15 στην 3η περίοδο, ο ΚΑΟΔ ολοκλήρωσε την γ' περίοδο, προηγούμενος με 48-47, μετά από καλάθι του Σλαφτσάκη. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα από την άμυνα του ΚΑΟΔ και όσο ο Διαμαντίδης καθόταν στον πάγκο, υπήρχε μεγάλο πρόβλημα κυρίως οργανωτικό.

Όσο ο ΚΑΟΔ έβλεπε ότι ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να επιβάλει το ρυθμό του και είχε τον κόσμο "ζεστό" στο πλευρό του, όχι μόνο έμενε μέσα στο παιχνίδι, αλλά διεκδικούσε επάξια και τη νίκη. Με τους Ιωάννου και Νόουλς οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +5 (54-49) στο 33' υποχρεώνοντας τον Πεδουλάκη να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ.

Τελικά, ο Ματσιούλις με τρίποντο έκανε το 56-57 δίνοντας βαθιά ανάσα στον Παναθηναϊκό. Ο Ιωάννου ισοφάρισε στο 39' σε 59-59, αλλά έκτοτε οι Δραμινοί έμειναν πίσω στο σκορ, έστω κι αν ήταν πολύ κοντά. Ο Κακαρούδης με 1/2 βολές μείωσε σε 60-61, ενώ ο Πάνκο έκανε το 60-63 στα 15'' πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 27-32, 48-47, 60-63

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης 2, Νόουλς 13(1), Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαϊδης, Μπένας 2, Μισέλ 6. Κάρτερ 3, Κακαρούδης 16, Ντέιλ 6(2), Ζάρας, Ιωάννου 3, Πάλμπερ 9.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 12, Μπράμος 5(1), Πάνκο 10, Ματσιούλις 9(1), Λάσμε 2, Διαμαντίδης 17(3), Κίτσεν 4, Ξανθόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης 2.