Ελληνικό χρώμα στην Οζάκα

likagiamesa

Οι Γιαπωνέζοι γνωρίζουν στην Αθήνα τον mousaka. Τώρα οι Έλληνες έμαθαν την Osaka χάρις στους Γκούση, Δεβετζή, Λίκα, Ιωάννου

Ο Τάσος Γκούσης ζει τις σπουδαιότερες στιγμές στην καριέρα του, τέλεια ανταπόδοση για έναν αθλητή που έχει δουλέψει σκληρά όσο λίγοι και δεν απολαμβάνει την προβολή όσο θα έπρεπε. Αυτό μέχρι σήμερα!
Ο Έλληνας σπρίντερ εξασφάλισε τη συμμετοχή του στον τελικό των 200 μέτρων (30/8, 16:20), κατέλαβε την τέταρτη θέση στη δεύτερη ημιτελική σειρά, που βρήκε νικητή τον παγκόσμιο πρωταθλητή Τάισον Γκέι.

"Νιώθω ευτυχισμένος, ήρθα με στόχο τον τελικό και κατέκτησα τον στόχο μου. Πρέπει να υπάρχει θέληση, ας μην ξεχνάμε ότι στα 200μ. κυριαρχούν οι μαύροι αθλητές και οι λευκοί απέδειξαν ότι τρέχουν εξίσου γρήγορα. Στον τελικό θα τρέξει η ψυχή", επισήμανε ο αθλητής του Ολυμπιακού.

Όσο για το μετάλλιο; Ο Γκούσης απαντάει με ειλικρίνεια "δεν είναι εύκολο πράγμα. Ξεκινάμε από το γεγονός ότι είναι πολύ δύσκολο να μπει ένας αθλητής στον τελικό των 200 μέτρων".

Μονάχα δύο Έλληνες αθλητές έχουν συμμετάσχει στο παρελθόν σε τελικό των 200 μέτρων, ο Κώστας Κεντέρης που νίκησε και ο Γιώργος Παναγιωτόπουλος πριν από δέκα χρόνια (5ος στην Αθήνα), που βρίσκεται στην Οζάκα ως προπονητής του Γκούση!

Τον καλύτερο χρόνο στα ημιτελικά σημείωσε ο παγκόσμιος πρωταθλητής στα 100 μέτρα, Τάισον Γκέι που τρέχει ολοταχώς προς το νταμπλ.

Πρώτη στον τελικό η Πηγή

Με αέρα μίας γυναίκας που είναι σίγουρη για τον εαυτό της, η Πηγή Δεβετζή προκρίθηκε σε έναν ακόμη μεγάλο τελικό και διεκδικεί το μοναδικό μετάλλιο (σ.σ. έχει αργυρό σε Ευρωπαϊκό και Ολυμπιακούς Αγώνες), που λείπει από τη συλλογή της. Αν είναι και χρυσό, μία χαρά θα είναι!

Η Δεβετζή χρειάστηκε ένα και μοναδικό άλμα για να προκριθεί στον τελικό, κι αυτό ήταν στα 15.09μ. Πρόκειται για τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στον κόσμο πίσω από το 15.18μ. της Τατιάνας Λεμπέντεβα, η οποία μετά το χρυσό στο μήκος, αναζητάει το δεύτερο της χρυσό σε αυτούς τους αγώνες και αναμένεται να γίνει μεγάλη «μάχη» με την αποφασισμένη Ελληνίδα. Η Αθανασία Πέρρα έφτασε κοντά, αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε στην 14η θέση με άλμα στα 14.15μ.

Η Κύπρος γιορτάζει!

Και καλά κάνει! Τελευταία φορά που οι Κύπριοι βγήκαν στους δρόμους ήταν να γιορτάσουν την παρουσία του Μάρκου Παγδατή στον τελικό του αυστραλιανού όπεν.

Ο 23χρονος Κυριάκος Ιωάννου έγινε ο πρώτος εκπρόσωπος από το "νησί της Αφροδίτης", που κατακτάει μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο Κύπριος άλτης, τον οποίο εκπροσωπεί ο Λάμπρος Παπακώστας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο σε έναν σπουδαίο τελικό, όπου μάλιστα κατέρριψε δύο φορές το ατομικό του ρεκόρ (σ.σ. και ρεκόρ Κύπρου).

Ο Ιωάννου σταμάτησε στα 2.35μ. κι ενώ έφτασε πολύ κοντά στο να ξεπεράσει και τα 2.37μ, όπου είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες.

"Αυτό που έκανα σήμερα, δεν με αφήνει να σκεφτώ. Ευχαριστώ τον Θεό που με αξίωσε να πάρω ένα μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, ευχαριστώ και την Κύπρο για τη δύναμη που μου έδωσε", ανέφερε ο "χάλκινος" πια παγκόσμιος πρωταθλητής.

"Η ένταση να μπω στον τελικό κι όταν ξεκίνησε, το σώμα μου δεν ήταν 100% έτοιμο. Είδα όμως ότι μπορούσα να περάσω τα ύψη. Έκανα δύο ατομικά ρεκόρ σε έναν αγώνα, παραλίγο να γίνει το 2.37μ. Δεν έχω πρόβλημα με το ποιοι είναι οι αντίπαλοι μου, είτε πηδάει ο Χολμ, είτε ο οποιοσδήποτε δίπλα μου, σέβομαι και δεν φοβάμαι κανέναν. Σήμερα κέρδισα τον Χολμ και άλλους μεγάλους αντιπάλους και είμαι υπερήφανος για αυτό", κατέληξε ο κορυφαίος Κύπριος άλτης.

Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο πρωτάρης Ντόναλντ Τόμας από τις Μπαχάμες. Ο μαύρος πρώην μπασκετμπολίστας ξεκίνησε να κάνει ύψος για να κερδίσει ένα στοίχημα και λίγα χρόνια αργότερα, κατέκτησε την κορυφή του στίβου με το… περίεργο στυλ του.

Ο Τόμας ξεπέρασε πρώτος από όλους και μάλιστα με μία προσπάθεια τα 2.35μ. και άφησε δεύτερο τον Ρώσο Γιάροσλαβ Ριμπακόφ επίσης με 2.35μ.