ΣΤΙΒΟΣ

Το χάλκινο ο Ιωάννου

Ιωάννου

Ο 23χρονος Κυριάκος Ιωάννου έγινε ο πρώτος εκπρόσωπος από το "νησί της Αφροδίτης", που κατακτάει μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Ο Κύπριος άλτης, τον οποίο εκπροσωπεί ο Λάμπρος Παπακώστας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο σε έναν σπουδαίο τελικό, όπου μάλιστα κατέρριψε δύο φορές το ατομικό του ρεκόρ (σ.σ. και ρεκόρ Κύπρου).
Ο Ιωάννου σταμάτησε στα 2.35μ. κι ενώ έφτασε πολύ κοντά στο να ξεπεράσει και τα 2.37μ, όπου είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες.

"Αυτό που έκανα σήμερα, δεν με αφήνει να σκεφτώ. Ευχαριστώ τον Θεό που με αξίωσε να πάρω ένα μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, ευχαριστώ και την Κύπρο", ανέφερε ο "χάλκινος" πια παγκόσμιος πρωταθλητής.

"Η ένταση να μπω στον τελικό, το σώμα μου δεν ήταν 100% έτοιμο, τα ύψη, έκανα δύο ατομικά ρεκόρ σε έναν αγώνα, παρολίγο να γίνει το 2.37μ. Δεν έχω πρόβλημα είτε πηδάει ο Χολμ, είτε ο οποιοσδήποτε δίπλα μου, σέβομαι και δεν φοβάμαι κανέναν. Σήμερα κέρδισα τον Χολμ και άλλους μεγάλους αντιπάλους", κατέληξε ο κορυφαίος Κύπριος άλτης.

Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο πρωτάρης Ντόναλντ Τόμας από τις Μπαχάμες. Ο μαύρος πρώην μπασκετμπολίστας ξεκίνησε να κάνει ύψος για να κερδίσει ένα στοίχημα και λίγα χρόνια αργότερα, κατέκτησε την κορυφή του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Ο Τόμας ξεπέρασε πρώτος από όλους και μάλιστα με μία προσπάθεια τα 2.35μ. και άφησε δεύτερο τον Ρώσο Γιάροσλαβ Ριμπακόφ επίσης με 2.35μ.