ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Η μαύρη τρύπα πίσω από τον Φαλ κόστισε στον Ολυμπιακό

Ο Φαλ καρφώνει στο καλάθι της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης
Ο Φαλ καρφώνει στο καλάθι της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός έχασε σε όλες τις μικρές και μεγάλες λεπτομέρειες από τη Ζενίτ, έπαιξε άμυνα δέκα λεπτών και ο Γιάννης Φιλέρης σημειώνει και την μαύρη τρύπα που έχασκε πίσω από τον Μουσταφά Φαλ.

Άμυνα έπαιξε ο Ολυμπιακός στην Αγ.Πετρούπολη. Δέκα λεπτά, όμως, δεν φτάνουν για να κερδίσει κανείς την εξαιρετική Ζενίτ, ειδικά όταν υπάρχει ένα φανερό πρόβλημα στο κέντρο της ρακέτας. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν καταφέρει να πάνε το ματς εκεί που ήθελαν όταν στην τρίτη περίοδο έβαλαν χέρια, κορμιά και πάνω απ' όλα τη διάθεση τους να μη δεχθούν καλάθι. Αν μάλιστα δεν έχαναν διαδοχικές ευκαιρίες, όταν έχασαν ελεύθερα μακρινά σουτ, το επί μέρους 9-14 μπορεί να ήταν πολύ μεγαλύτερο και να' χε γυρίσει τούμπα το παιχνίδι.

Πράγματι σε αυτό το τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι έβαλαν μόλις τέσσερα σουτ, αγκομαχώντας να φτάσουν στο καλάθι του Ολυμπιακού η άμυνα του οποίου τους υποχρέωσε και σε 7 λάθη. Ήταν το μοναδικό διάστημα του ματς, όμως, που η ελληνική ομάδα είχε κυριαρχήσει στο παρκέ. Με το που πέρασε, μάλιστα, μπροστά στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ήταν σα να πατήθηκε ο διακόπτης για την αφύπνιση της Ζενίτ και την ύπνωση του Ολυμπιακού.

Ο Μπαρτζώκας έστελνε στον πάγκο τον Μουσταφά Φαλ, που είχε σκεπάσει τα καλάθια και η μαύρη τρύπα στο "5" έχασκε και προκαλούσε τη Ζενίτ. Ο Λιβιό Ζαν Σαρλ έχασε σχεδόν όλες τις μάχες από τον σκληροτράχηλο Πόιθρες και το 8-0 που έγραψε η ρωσική ομάδα όταν έχανε 59-58 της έφτανε για να εξασφαλίσει, εν τέλει, τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός στην τρίτη εκτός έδρας μάχη του έχασε ξανά, σε ένα ματς που όπως κύλησε πολύ δύσκολα θα μπορούσε να το κερδίσει. Το γράφαμε και στη Μόσχα, μετά την ήττα από την ΤΣΣΚΑ. Για να κερδίσεις ένα τέτοιο ματς, απαιτείται συγκέντρωση στο μάξιμουμ, προσήλωση κατ' αρχήν στην άμυνα και εκμετάλλευση όλων των ευκαιρών που θα σου δώσει ο αντίπαλος.

Απέναντι στη Ζενίτ η άμυνα λειτούργησε για δέκα λεπτά, όταν δέχθηκε μόλις 9 πόντους, αποσυντονίστηκε, ωστόσο, σε ολόκληρο το υπόλοιπο παιχνίδι όπου οι Ρώσοι πέτυχαν 75. Ειδικά στο πρώτο μέρος, η άμυνα του Ολυμπιακού ελέγχεται, καθώς αντί να σπάσει το ρυθμό, διευκόλυνε τους γηπεδούχους να ζεσταθούν και να βλέπουν το καλάθι σαν κοφίνι. Η Ζενίτ σούταρε στο πρώτο μέρος έχοντας 17/30 σουτ (56.6%) ενώ συνήθως οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού και λιγότερες προσπάθειες κάνουν και ποσοστό κάτω από το 40% έχουν. Σαράντα εννιά πόντους, άλλωστε, οι "ερυυθρόλευκοι" όταν παίζουν άμυνα, δέχονται σε τρία και όχι δυο δεκάλεπτα.

Το ότι δεν έμειναν πολύ μακριά από τον αντίπαλό τους το οφείλουν στην αντίστοιχη κακή άμυνα της Ζενίτ και οπωσδήποτε στην δική τους ευστοχία (21/40 σουτ) στο πρώτο μέρος. Το μπάσκετ, όμως, παίζεται και στα δυο κομμάτια του γηπέδου, απαιτείται αρμονία και η παραμικρή ολιγωρία στο επίπεδο της Euroleague τιμωρείται. Η ήττα ανέδειξε και τα προβληματάκια του Ολυμπιακού, που έτσι κι αλλιώς έχουν επισημανθεί στην ως τώρα διαδρομή του.

✌ Ακόμη δεν έχει εξισορροπηθεί η κατάσταση πίσω από τον Φαλ. Ο Χασάν Μάρτιν έπαιξε για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του, παραμένει βαρύς και χωρίς την έκρηξη που είχε πριν υποβληθεί πέρσι στην πρώτη επέμβαση, ολοκλήρωσε μεν τα πικ εν ρολ που πήρε, στην άμυνα όμως ήταν διαρκώς ένα βήμα πίσω, έκανε τρία φάουλ και δεν αγωνίστηκε δευτερόλεπτο στο δεύτερο μέρος. Πόση μεγάλη είναι η διαφορά του παίκτη, που βλέπουμε φέτος με εκείνον που είχε εμφανιστεί πέρσι στο ξεκίνημα της σεζόν; Αρκεί να σας πούμε ότι στο αντίστοιχο ματς, την προηγούμενη σεζόν, είχε σημειώσει 16π με 7/7δ, 2/2 β και έχοντας πρωταγωνιστικό ρόλο στην εξουδετέρωση του Πόιθρες.

✌ Αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε και ο Λιβιό, που όταν παίζει στο "5" είναι σχεδόν υποδειγματικός. Ο Γάλλος δεν πήρε σωστά δυο-τρεις πάσες, αποτυγχάνοντας να ολοκληρώσει πικ εν ρόλ φάσεις, έκανε γρήγορα δυο φάουλ και υστέρησε σε δύναμη στις προσωπικές μονομαχίες. Κυρίως δεν προστάτευσε το καλάθι του Ολυμπιακού όπως ο Φαλ, ή όπως έκανε ο ίδιος πριν μια εβδομάδα εναντίον της Μονακό.

✌ Με τον Σακίλ Μακ Κίσικ σε ρηχά νερά υπάρχει πρόβλημα και στο "3" όταν πρέπει να κάτσει στον πάγκο ο Παπανικολάου. Εκτός από το κάρφωμα στην εκπνοή του ημιχρόνου, ο Αμερικανός δεν μπόρεσε ούτε αυτό το βράδυ να προσφέρει πραγματικές υπηρεσίες, δείχνει μπερδεμένος, αναποφάσιστος σε κάθε φάση, επιρρεπής στο λάθος. Ο Μπαρτζώκας ζητάει πολλά περισσότερα, γι αυτό χρησιμοποιεί και τον Λαρεντζάκη που δεν είναι όμως τριάρι και πρέπει κάθε φορά να υπερβάλλει εαυτόν κυνηγώντας ψηλότερους αντιπάλους, όπως χθες τον Κουζμίνσκας.

Η είσοδος στην ομάδα του Κουίνσι Έισι προδιαθέτει για κάποιες παραλλαγές σε αυτό που βλέπουμε μέχρι τώρα. Αν ο Αμερικανός που έφτασε την Παρασκευή το πρωί βρίσκεται σε καλή κατάσταση και μπει γρήγορα στο ροτέισον τότε θα τον δούμε να "γεμίζει" περισσότερο τη ρακέτα παίζοντας κυρίως στο "4", ειδικά σε άμυνες πάνω από το καλάθι, μπορεί να βρεθεί υπό προϋποθέσεις πιο πολλή ώρα στο "3" και ο Βεζένκοφ, γενικά ένα κορμί ακόμα είναι απαραίτητο τώρα που αρχίζουν και γίνονται πολλά τα ματς.

Η Euroleague είναι μαγγανοπήγαδο

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είπε κάτι πολύ σωστό πριν από το ταξίδι στη Ρωσία: "Να είμαστε ταπεινοί, γιατί ακόμη δεν έχουμε πετύχει τίποτε". Ξέρει πολύ καλά ο κόουτς του Ολυμπιακού ότι το μαγγανοπήγαδο της Euroleague θέλει αντοχές, δύναμη και υπομονή μέχρι στο τέλος να πιουν όλοι νερό. Το 6-3 που έχει μέχρι στιγμής η ομάδα του, τον κρατάει μεν εκεί που είναι ο στόχος (πρόκριση στους "8") αλλά πολύ εύκολα μπορεί να αλλάξει και να γεμίσει με άγχος (και κατά συνέπεια αμφισβήτηση) την ομάδα του.

Η εβδομάδα που έρχεται είναι δύσκολη, καθώς (μετά το ματς της Κυριακής με τον ΠΑΟΚ στο Φάληρο) έχει κι άλλο εκτός έδρας παιχνίδι (με την Εφές που σιγά-σιγά ξαναβρίσκει τους απόντες και θα προσπαθήσει, βεβαίως, να καλύψει το χαμένο έδαφος) και εν συνεχεία υπάρχει το ντέρμπι με την Μακάμπι στο ΣΕΦ. Έχει δρόμο ακόμη η διοργάνωση, προφανώς και οι ήττες είναι μέσα στο πρόγραμμα, για μια συνολική υπέρβαση, ωστόσο, απαιτούνται και μεγάλα διπλά εκτός έδρας.

"Δεν επιτρέπεται μια ομάδα σαν τη δική μας να δέχεται 84 πόντους" σχολίασε σωστά ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού στη Ρωσία, Τόμας Γουόκαπ. Οι "ερυθρόλευκοι" οφείλουν να είναι προσηλωμένοι στο παιχνίδι τους, για σαράντα λεπτά. Ειδικά όταν παίζουν μακριά από το σπίτι τους. Με την σκληράδα, την ομαδική προσπάθεια θα μπορέσουν να καλύψουν και τα όποια κενά τους, ώστε να φεύγουν νικητές από παιχνίδια σαν αυτό στην Πετρούπολη.