Ζενίτ - Ολυμπιακός 84-78: Το γύρισε με άμυνα, το έχασε από αυτή

EUROKINISSI

Πάτησε το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, πέρασε μπροστά στις αρχές του τέταρτου, στο φινάλε όμως ο Ολυμπιακός είδε την άμυνά του να καταρρέει με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 84-78 από τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη. Στο 6-3 και οι δύο ομάδες μετά από την 9η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ένατη στροφή από τις 34 του σιρκουί της EuroLeague ήταν κλειστή για τον Ολυμπιακό, που πάλεψε, έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως στο φινάλε ηττήθηκε από την Ζενίτ (84-78) στην 9η αγωνιστική.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε απίθανη άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν δέχθηκε μόλις εννέα πόντους, πριν πάθει καθίζηση στο τέταρτο και γνωρίσει την τρίτη του ήττα σε εννέα αγώνες και την τρίτη σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια. Την ίδια ώρα η Ζενίτ ανέβαινε στο 6-3 και έβαζε φωτιά στο group των ομάδων που παλεύουν για την οκτάδα και τα playoffs.

Για ανόητες αποφάσεις και για χαλαρές αντιδράσεις στην άμυνα μίλησε ο προπονητής του Ολυμπιακού μετά από το φινάλε της αναμέτρησης, όταν παραδέχθηκε πως η ομάδα του δεν άξιζε την νίκη.

Ο mvp

Ο Κόνερ Φράνκαμπ ήταν ασταμάτητος στο πρώτο μέρος, αλλά έμεινε σε αυτούς τους 16 πόντους, με τον Μπίλι Μπάρον να παίρνει τη σκυτάλη και να καθαρίζει την μπουγάδα στο δεύτερο. Ο Αμερικανός είχε 1/7 τρίποντα, έβαλε όμως ένα κρίσιμο και μαζί 5/5 βολές για να ξεκολλήσει την ομάδα του η οποία είχε σκοράρει μόλις εννέα πόντους στην τρίτη περίοδο.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Σάσα Βεζένκοβ δεν βοήθησε τους Πειραιώτες, είχε μόλις 5 πόντους (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), πάλεψε πολύ στην άμυνα, όμως η έφεσή του στο σκοράρισμα έλειψε πολύ το βράδυ της Παρασκευής. Γενικώς ο Βούλγαρος φόργουορντ δεν διανύει την καλύτερη περίοδό του, καθώς έχει στα τελευταία πέντε ματς έχει κατά σειρά 6, 9, 7, 10 και 5 πόντους.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Χωρίς λάθος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, που έκανε μόλις ένα φάουλ και δεν επένδυσε σωστά τα τρία που είχε να δώσει στο τέλος της περιόδου. Η Ζενίτ μετρούσε 5/7 τρίποντα και επτά ασίστ για ένα λάθος, είχε τον Φράνκαμπ στους 16 πόντους στο ημίχρονο, ενώ μαζί οι δύο ομάδες μετρούσαν πέντε λάθη, ελάχιστα γι' αυτό το τέμπο. Στο φινάλε της βραδιάς ο Ολυμπιακός είχε επιτρέψει στους Ρώσους να σουτάρουν με 65% στο δίποντο, είχε 15 ριμπάουντ λιγότερα και παρά το γεγονός ότι έκανε μόλις επτά λάθη, έφυγε ηττημένος από μια έδρα στην οποία δεν θα περάσουν φέτος πολλές ομάδες.

Με την κλασική του πεντάδα (Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ) άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, με τον Γουόκαπ να βλέπει την άμυνα της Ζενίτ να του δίνει τα σουτ, να τα παίρνει, να βάζει οκτώ σερί με δίποντο, τρίποντο και τρίποντο για το 12-12 στο πέμπτο λεπτό. Οι Ρώσοι απάντησαν με ένα 8-0 που έκοψε ο Βεζένκοβ με μακρινό σουτ, πριν ο Ντόρσεϊ πάρει τη σκυτάλη για το 20-18 κι ο Φαλ ισοφαρίσει στο 22-22. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν χρησιμοποίησαν τα τρία φάουλ που είχαν να δώσουν, δέχθηκαν τρίποντο από τον Ζαχάροφ και βρέθηκαν στο -3 στο φινάλε της περιόδου (25-22), στην οποία δεν έκαναν λάθος.

Η άμυνα της Ζενίτ ήταν ασφυκτική στο ξεκίνημα της δεύτερης, ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη κράτησε κοντά τον Ολυμπιακό (31-25), όμως οι Ρώσοι βρήκαν εύκολα καλάθια με τον Πόιθρες και γκολ-φάουλ με τον Μπάρον για το 38-32 στο 15'. Είχαν κακές αντιδράσεις στην δική τους άμυνα και δεν φρέναραν τον ρυθμό των γηπεδούχων, ωστόσο το σημαντικό είναι ότι δεν τους άφηναν να ξεμακρύνουν. Ο Φαλ έβαλε γκολ-φάουλ για το 43-37 στο 17', ο Φράνκαμπ έφτασε τους 14 με 4/4 τρίποντα για το +8 (47-39) και τους 16 χορεύοντας όλη την άμυνα του Ολυμπιακού, πριν ο ΜακΚίσικ πάρει την μπάλα στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, διασχίσει όλο το γήπεδο και καρφώσει εντυπωσιακά για το 49-43.

Οι Πειραιώτες δεν έβρισκαν σκορ στο ξεκίνημα του β' μέρους, έπαιζαν όμως με πολλή περισσότερη ένταση στην άμυνα, κάτι που έγινε ξεκάθαρο μετά από ένα δυναμικό φάουλ του Παπανικολάου στο 23'. Η Ζενίτ πέτυχε το πρώτο καλάθι της μετά από σχεδόν τέσσερα λεπτά, πήγε και στο +7 (58-51), όμως ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ στο 28' και ένα μικρό, αλλά πολύτιμο 0-6, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 58-57 με τους Ρώσους να πετυχαίνουν μόλις εννέα πόντους σε αυτή την περίοδο και το ματς να πηγαίνει σε... θρίλερ για γερά νεύρα.

Πέντε σερί πόντοι από τον Μπάρον (βολές και τρίποντο) έμοιαζαν με φιλί της ζωής για τη Ζενίτ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Σλούκας δεν ήταν αποτελεσματικός ούτε στην επίθεση, ούτε στην άμυνα, ο Λόιντ σκόραρε στο ένας εναντίον ενός απέναντί του και οι γηπεδούχοι πήγαν στο +7 (69-62) στο 34'. Λαρεντζάκης και Σλούκας κράτησαν τον Ολυμπιακό (76-71 στο 38') όταν όλα έδειχναν εναντίον του, όμως ο Μπάρον έβαλε το πιο κρίσιμο καλάθι του αγώνα για το 80-71 που έδωσε την νίκη στη Ζενίτ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Κόλιενσιτς, Ισγκουντέρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 49-43, 58-57, 84-78

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ): Λόιντ 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Ζαχάροφ 5 (1), Καράσεφ, Μπάρον 14 (3/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ασίστ), Κουζμίνσκας 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές), Ζούμπκοφ 3, Πόιθρες 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 7 (1), Φράνκαμπ 16 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Μίκι 7 (1), Γκουντάιτις 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 11 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 13 (4/8 δίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Σλούκας 13 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 7 (2/2 δίποντα, 3/3 βολές), Βεζένκοβ 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πρίντεζης 2, Παπαπανικολάου 1 (0/3 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 2 (1/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 22/34 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 10/11 βολές, 43 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/40 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 11/15 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 7 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 10η αγωνιστική η Ζενίτ θα υποδεχθεί την Άλμπα Βερολίνου, ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει στην Κωνσταντινούπολη με την Αναντολού Εφές (17/11 στις 19:30).