ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Σκόραρε ο Κατσουράνης

Κατσουράνης

Η Πόρτο ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι για την 8η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος

Οι "δράκοι" επικράτησαν 3-2 της Μπενφίκα στο "Ντραγκάο" του Πόρτο και σκαρφάλωσαν στην κορυφή της κατάταξης.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου οι γηπεδούχοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 2-0, χάρη στα τέρματα των Χέλντερ Πόστιγκα στο 12ο και Ρικάρντο Κουαρέσμα στο 20ό.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά τις αλλαγές του Φερνάντο Σάντος, η Μπενφίκα κατάφερε να ισοφαρίσει. Συγκεκριμένα στο 62ο ο Κώστας Κατσουράνης έπιασε την κεφαλιά από το κόρνερ του Σιμάο Σαμπρόσα και την έστειλε στα δίχτυα του Χέλτον, ενώ 20 λεπτά αργότερα ο Νούνο Γκόμες πέτυχε το δεύτερο γκολ των "αετών".

Τελικά στις καθυστερήσεις η Πόρτο πήρε τη νίκη χάρη στο γκολ του Μπρούνο Μοράες, ο οποίος αντικατέστησε στο 83ο τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Πάουλο Ασουνσάο.