LA LIGA

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Μπέτις 0-2: Προσπέρασε με άλμα στην 3η θέση

Ο Σέρχιο Κανάλες της Μπέτις πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Ρόμα για τη φάση των ομίλων του Europa League 2022-2023 στo "Μπενίτο Βιγιαμαρίν", Σεβίλλη | Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2022 © 2022 JOSE BRETON/ASSOCIATED PRESS

Δύο γκολ στο τέλος του αγώνα στο Σαν Σεμπαστιάν ήταν αρκετά ώστε η Μπέτις να επικρατήσει 2-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ, να την προσπεράσει και να πιάσει την Ατλέτικο στην 3η θέση της La Liga.

Η Μπέτις ήταν μία από τις μεγάλες κερδισμένες της 12ης αγωνιστικής, αφού με το 2-0 στο Σαν Σεμπαστιάν απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ προσπέρασε τους Βάσκους και έπιασε την Ατλέτικο στην 3η θέση της La Liga.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο, είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες, μία εκ των οποίων ένα δοκάρι του Κάρλος Φερνάντεθ, όμως οι "βερδιμπλάνκος" άντεξαν και απείλησαν κι αυτοί την εστία του Άλεξ Ρεμίρο.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ έπαιξαν στο μισό γήπεδο τους Ανδαλουσιάνους, όμως ήταν απρόσεκτοι στα μετόπισθεν και το πλήρωσαν. Η Μπέτις είχε ένα δοκάρι αρχικά και στη συνέχεια βρήκε το γκολ στο 86' με σουτ του Χουάν Κρουθ που είχε περάσει ως αλλαγή. Στις καθυστερήσεις, μία αντεπίθεση οδήγησε στο 2-0 με τον Μπόρχα Ιγκλέσιας, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

• Μαγιόρκα - Εσπανιόλ 1-1 (48' Μουρίκι / 70' Λάθο)
  • Αλμερία - Θέλτα 3-1 (52' Λάζαρο, 60' Ντε λα Οθ, 90+6' Εγκουάρας / 25' Βέιγκα)
  • Κάντιθ - Ατλέτικο 3-2 (1' Μπονγκοντά, 81' Άλεξ, 90+9' Σομπρίνο / 85' αυτ. Ερνάντεθ, 89' Φέλιξ)
  • Σεβίλλη - Ράγιο Βαγεκάνο 0-1 (61' Γκαρθία)
  • Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 0-1 (90+4' Λεβαντόβσκι)
  • Οσασούνα - Βαγιαδολίδ 2-0 (13' πέν. Άβιλα, 19' Γκόμεθ)
  • Ρεάλ - Ζιρόνα 1-1 (70' Βινίσιους / 80' πέν. Στουάνι)
  • Αθλέτικ - Βιγιαρεάλ 1-0 (59' Ι. Γουίλιαμς)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Μπέτις 0-2 (86' Κρουθ, 90+3' Ιγκλέσιας)
  • 31/10 22:00 Έλτσε - Χετάφε