LA LIGA

Ρεάλ - Ζιρόνα 1-1: Καταλανικό στοπ στο Μπερναμπέου

Ο Βινίσιους της Ρεάλ σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Ζιρόνα για τη La Liga 2022-2023 στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", Μαδρίτη | Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022 © 2022 JOSE BRETON/ASSOCIATED PRESS

Η Ζιρόνα σταμάτησε τη Ρεάλ στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" και το 1-1 βάζει φωτιά στη La Liga έπειτα από 12 αγωνιστικές.

Ύστερα από την πρώτη ήττα στη σεζόν, από τη Λειψία στο Champions League, η Ρεάλ υπέστη την πρώτη μεγάλη γκέλα και στη La Liga. Η ισοπαλία με τη φετινή Οσασούνα δεν ήταν απίθανο αποτέλεσμα, το 1-1 με τη Ζιρόνα όμως ήταν αναπάντεχο, από τη στιγμή που οι Καταλανοί βρίσκονταν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας πριν από τη 12η αγωνιστική.

Το αποτέλεσμα μόνο άδικο δεν ήταν, αφού οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν στα μάτια την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι και έχασαν καλύτερες ευκαιρίες. Στο 1ο ημίχρονο είχαν δοκάρι και όποτε χρειάστηκε ο Πάουλο Γκατσανίγκα αποσόβησε το γκολ των "μερένγκες".

Αυτό συνέβη κυρίως στο 2ο μέρος, όταν η είσοδος του Μάρκο Ασένσιο έκανε ακόμα πιο επιθετική τη Ρεάλ, η οποία είχε κι αυτή δοκάρι. Η Ζιρόνα συνέχισε να χάνει κι αυτή ευκαιρίες, μέχρι το 70ό λεπτό, όταν με προβολή ο Βινίσιους έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Όλοι περίμεναν κατηφόρα στον αγωνιστικό χώρο, όμως η Ζιρόνα πίστεψε στον εαυτό της και ο... VAR στο χέρι του Ασένσιο στο 80ό λεπτό, καλώντας το διαιτητή να δει τη φάση στο VIDEO. Το πέναλτι καταλογίστηκε και ο Κριστιάν Στουάνι ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Αντσελότι έριξε στη μάχη τους Έντερ Μιλιτάο και Μαριάνο Ντίαθ και στο 89' η μπάλα βρέθηκε ξανά στα δίχτυα της Ζιρόνα, έπειτα από τριπλή μονομαχία του Ροντρίγκο με τον Γκατσανίγκα. Η φάση ελέγχθηκε για επιθετικό φάουλ, αφού ο Αργεντινός τερματοφύλακας είχε μπλοκάρει και εν τέλει το γκολ δεν μέτρησε.

Η αποβολή του εκνευρισμένου Τόνι Κρόος λίγο αργότερα "ψαλίδισε" τις ελπίδες για τη νίκη, παρότι ο διαιτητής κράτησε 9 λεπτά καθυστερήσεων, με τη Ρεάλ να "πετάει" δύο βαθμούς και πλέον να προηγείται με ισχνή απόσταση της Μπαρτσελόνα στη βαθμολογία.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

• Μαγιόρκα - Εσπανιόλ 1-1 (48' Μουρίκι / 70' Λάθο)
  • Αλμερία - Θέλτα 3-1 (52' Λάζαρο, 60' Ντε λα Οθ, 90+6' Εγκουάρας / 25' Βέιγκα)
  • Κάντιθ - Ατλέτικο 3-2 (1' Μπονγκοντά, 81' Άλεξ, 90+9' Σομπρίνο / 85' αυτ. Ερνάντεθ, 89' Φέλιξ)
  • Σεβίλλη - Ράγιο Βαγεκάνο 0-1 (61' Γκαρθία)
  • Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 0-1 (90+4' Λεβαντόβσκι)
  • Οσασούνα - Βαγιαδολίδ 2-0 (13' πέν. Άβιλα, 19' Γκόμεθ)
  • Ρεάλ - Ζιρόνα 1-1 (70' Βινίσιους / 80' πέν. Στουάνι)
  • Αθλέτικ - Βιγιαρεάλ 1-0 (59' Ι. Γουίλιαμς)
  • 30/10 22:00 Σοσιεδάδ - Μπέτις
  • 31/10 22:00 Έλτσε - Χετάφε