LA LIGA

Κάντιθ - Ατλέτικο 3-2: Νέο σοκ για τον Σιμεόνε στο 90+9'

Ο Άξελ Βίτσελ της Ατλέτικο σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Λεβερκούζεν για τη φάση των ομίλων του Champions League 2022-2023 στο "Μετροπολιτάνο", Μαδρίτη | Τετάρτη 26 Οκτωβρίου 2022 © 2022 MANU FERNAANDEZ/ASSOCIATED PRESS

Η Ατλέτικο επέστρεψε από δύο γκολ πίσω, όμως ξανά στις καθυστερήσεις έφυγε με το κεφάλι σκυμμένο, αφού η Κάντιθ βρήκε το γκολ της νίκης 3-2 για τη 12η αγωνιστική της La Liga.

Απίθανο φινάλε με την Ατλέτικο για ακόμα μία φορά να φεύγει από τον αγωνιστικό χώρο με σκυμμένο κεφάλι. Η Κάντιθ επικράτησε με 3-2 χάρη σε γκολ που σημείωσε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων κι ενώ οι "ροχιμπλάνκος" είχαν επιστρέψει στον αγώνα από δύο γκολ πίσω.

Το παιχνίδι άρχισε με το χειρότερο τρόπο για την Ατλέτικο. Στο 1ο λεπτό ο Τεό Μπονγκοντά εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία της άμυνάς της κι έκανε το 1-0 και στο 6' έχασε τον Άλβαρο Μοράτα με τραυματισμό. Η εξέλιξη αυτή έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να περιμένουν στα μετόπισθεν και το κατάφεραν αρκετά καλά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε έριξε στη μάχη τους Αντουάν Γκριεζμάν και Ζοάο Φέλιξ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα κι οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους κι έχασαν ορισμένες ευκαιρίες. Η προσοχή στην άμυνα συρρικνώθηκε και ο Άλεξ σκόραρε για την Κάντιθ στο 81', φέρνοντας την ομάδα του ακόμα πιο κοντά στο "τρίποντο" που θα την έβγαζε από τη ζώνη του υποβιβασμού της La Liga.

Ένα αυτογκόλ του Λουίς Ερνάντεθ κι ένα γκολ του Φέλιξ, το πρώτο του από τον Απρίλιο, επανέφεραν στον αγώνα την Ατλέτικο, όμως ανεβαίνοντας σχεδόν όλη μπροστά, άφησε κενά στα μετόπισθεν και το πλήρωσε με το γκολ του Ρούμπεν Σομπρίνο στο 90+9'.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

• Μαγιόρκα - Εσπανιόλ 1-1 (48' Μουρίκι / 70' Λάθο)
  • Αλμερία - Θέλτα 3-1 (52' Λάζαρο, 60' Ντε λα Οθ, 90+6' Εγκουάρας / 25' Βέιγκα)
  • Κάντιθ - Ατλέτικο 3-2 (1' Μπονγκοντά, 81' Άλεξ, 90+9' Σομπρίνο / 85' αυτ. Ερνάντεθ, 89' Φέλιξ)
  • 29/10 19:30 Σεβίλλη - Ράγιο Βαγεκάνο
  • 29/10 22:00 Βαλένθια - Μπαρτσελόνα
  • 30/10 15:00 Οσασούνα - Βαγιαδολίδ
  • 30/10 17:15 Ρεάλ - Ζιρόνα
  • 30/10 19:30 Αθλέτικ - Βιγιαρεάλ
  • 30/10 22:00 Σοσιεδάδ - Μπέτις
  • 31/10 22:00 Έλτσε - Χετάφε