LA LIGA

Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 0-1: Λύτρωση από Λεβαντόβσκι στο 90+4'

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι της Μπαρτσελόνα σε στιγμιότυπο κόντρα στη Βαλένθια για τη La Liga 2022-2023 στο "Μεστάγια", Βαλένθια | Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022 © 2022 ALBERTO SAIZ/ASSOCIATED PRESS

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι σκόραρε την ύστατη στιγμή και έδωσε στην Μπαρτσελόνα τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Βαλένθια στο "Μεστάγια".

Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη, βρέθηκε αρκετές φορές κοντά στο γκολ, όμως χρειάστηκε να περάσουν 94 λεπτά αγώνα για να σκοράρει. Το τέρμα του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη 1-0 απέναντι στη Βαλένθια στο "Μεστάγια" για τη 12η αγωνιστική της La Liga και να οδηγήσει στην αλλαγή σελίδας, έπειτα από τον αποκλεισμό στο Champions League.

Οι Καταλανοί ήταν αρκετά επιθετικοί, είχαν δοκάρι με τον Πολωνό και δύο μεγάλες στιγμές με τον Άνσου Φάτι στο 1ο ημίχρονο. Στη μία ο Καμερουνέζος σκόραρε, όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ του Λεβαντόβσκι που άγγιξε την μπάλα πριν την πάρει ο συμπαίκτη του και στη δεύτερη ο Γκιόργκι Μαμαρντασβίλι του είπε "όχι".

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με γκολ του Σαμουέλ Λίνο, το οποίο δεν μέτρησε όμως αφού νωρίτερα ο Μάρκος Αντρέ (που πέρασε στη θέση του τραυματία Έντινσον Καβάνι) έκανε χέρι. Αυτή ήταν μία από τις λίγες καλές στιγμές των "νυχτερίδων", με την Μπαρτσελόνα να ξαναπαίρνει τα "ηνία" του αγώνα και να χάνει κι άλλες ευκαιρίες, κυρίως με τον Φεράν Τόρες. Ο εκνευρισμός (και ειδικά του Γκάβι) αυξήθηκε όσο κυλούσε ο χρόνος και έμεινε το μηδέν, μέχρι το 90+4' και το γκολ με τάκλιν του Λεβαντόβσκι.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

• Μαγιόρκα - Εσπανιόλ 1-1 (48' Μουρίκι / 70' Λάθο)
  • Αλμερία - Θέλτα 3-1 (52' Λάζαρο, 60' Ντε λα Οθ, 90+6' Εγκουάρας / 25' Βέιγκα)
  • Κάντιθ - Ατλέτικο 3-2 (1' Μπονγκοντά, 81' Άλεξ, 90+9' Σομπρίνο / 85' αυτ. Ερνάντεθ, 89' Φέλιξ)
  • Σεβίλλη - Ράγιο Βαγεκάνο 0-1 (61' Γκαρθία)
  • Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 0-1 (90+4' Λεβαντόβσκι)
  • 30/10 15:00 Οσασούνα - Βαγιαδολίδ
  • 30/10 17:15 Ρεάλ - Ζιρόνα
  • 30/10 19:30 Αθλέτικ - Βιγιαρεάλ
  • 30/10 22:00 Σοσιεδάδ - Μπέτις
  • 31/10 22:00 Έλτσε - Χετάφε