ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Premier League: Μόνη τέταρτη η Τσέλσι, ήττα από αέρος για την Άρσεναλ

Chelsea's Eden Hazard, second from right, celebrate with teammates after scoring his side's second goal during the English Premier League soccer match between Brighton and Hove Albion and Chelsea at the Amex Stadium in Brighton, England, Sunday, Dec. 16, 2018. (AP Photo/Matt Dunham) AP

Η Τσέλσι πέρασε από το Μπράιτον (1-2) χάρη στα γκολ των Πέδρο, Αζάρ κι έμεινε μόνη στην τέταρτη θέση της Premier League, καθώς η Άρσεναλ γνώρισε την ήττα (3-2) στο Σαουθάμπτον. (VIDEOS)

Πήρε γρήγορα το προβάδισμα στο "Amex" κι έφυγε με τη νίκη από το Μπράιτον. Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ με τον Πέδρο στο 17ο λεπτό κι έκανε το 2-0 με τον Αζάρ στο 33ο. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν με τον Μαρτς στο 66ο και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ (1-2).

Οι "μπλε" παρέμειναν στην τέταρτη θέση της Premier League και μάλιστα δεν έχουν πλέον συγκάτοικο. Κι αυτό γιατί η Άρσεναλ γνώρισε την ήττα στο Σαουθάμπτον. Ο Ινγκς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 20ό λεπτό, ο Μχιταριάν ισοφάρισε για τους Λονδρέζους μετά από οκτώ λεπτά.

Ο Ινγκς έβαλε ξανά μπροστά τη Σαουθάμπτον στο "St Mary's" στο 44', αλλά και πάλι ο Αρμένιος ισοφάρισε στο 53'. Το γκολ που έκρινε το ματς (3-2) ήλθε από τον Όστιν στο 85'.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Μοντόγια, Μπαλόγκουν, Ντανκ, Μπερνάρντο, Γκρος (81' Μπισουμά), Στέφενς, Πρέπερ, Νοκέρ (83' Λοκάντια), Μαρτς, Μάρεϊ (60' Αντόνε).

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Μάρκος Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (75' Μπάρκλεϊ), Πέδρο (66' Λόφτους-Τσικ), Αζάρ (83' Ζιρού), Ουίλιαν.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Βαλερί, Μπέντναρεκ, Βέστεργκααρντ, Γιοσίντα, Τάργκετ, Ρομέου, Χόιμπιεργκ, Άρμστρονγκ (90'+4' Τζόνσον), Ρέντμοντ (63' Λονγκ), Ινγκς (71' Όστιν).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μπεγερίν (46' Λακαζέτ), Λίχτσταϊνερ (74' Μέιτλναντ-Νάιλς), Κοσιελνί, Τζάκα, Μονρεάλ, Τορέιρα, Γκεντουζί, Ιουόμπι (70' Ιγουόμπι), Ομπαμεγιάνγκ, Μχιταριάν.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 15/12

Μάντσεστερ Σίτι - Έβερτον 3-1 (22' & 50' Γκαμπριέλ Ζεζούς, 69' Στέρλινγκ / 65' Κάλβερτ-Λιούιν)

Γουότφορντ - Κάρντιφ 3-2 (16' Ντεουλοφέου, 52' Χολέμπας, 68' Κουίνα / 80' Χόιλετ, 82' Ριντ)

Γουλβς - Μπόρνμουθ 2-0 (12' Χιμένες, 94' Καβαλέιρο)

Κρίσταλ Πάλας - Λέστερ 1-0 (39' Μιλιβόγεβιτς)

Τότεναμ - Μπέρνλι 1-0 (91' Έρικσεν)

Χάντερσφιλντ - Νιούκαστλ 0-1 (55' Ροντόν)

Φούλαμ - Γουέστ Χαμ 0-2 (17' Σνόντγκρας, 29' Αντόνιο)