ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Πέρασε 2η η Φλαμένγκο, 19 γκολ ο Αντριάνο

φλαμένγκο

Η Φλαμένγκο κέρδισε με 2-0 την Ναούτικο και πέρασε στην 2η θέση, με τον Αντριάνο να φτάνει τα 19 γκολ (vds)

Ο Πέτκοβιτς άνοιξε το σκορ στο 17' και ο Αντριάνο διαμόρφωσε το τελικό 0-2 καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.
Ο "αυτοκράτορας" έτσι έφτασε τα 19 γκολ και έμεινε μόνος πρώτος τον πίνακα των σκόρερς, αφήνοντας πίσω του τον Ντιέγκο Ταρντέλι με 18.

Η Φλαμένγκο έτσι έφησε έναν βαθμό πίσω της Παλμέιρας και απέχει δύο από την πρωτοπόρο, Σάο Πάουλο, με τρεις αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Ασταμάτητος ο Φρεντ

Ο Φρεντ είναι πιο φορμαρισμένος στράικερ στον πλανήτη αυτήν την στιγμή και δείχνει πως μπορεί μόνος του να σώσει την Φλουμινένσε.

Η "Φλου" επικράτησε με 2-1 της Ατλέτικο Παραναένσε και πλησίασε στους δύο βαθμούς την Μποταφόγκο, την οποία αν προσπεράσει θα μείνει στην κατηγορία.

Ο Φρεντ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο "Maracanã" και βρήκε δίχτυα για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, ματς στα οποία έχει πετύχει πέντε γκολ.

Συνολικά έχει πλέον 10 τέρματα και μόνο να σκεφτεί κανείς ότι δεν έχει παίξει ούτε στα μισά ματς πρωταθλήματος λόγω τραυματισμού, καταλαβαίνει ότι θα μπορούσε να έχει περισσότερα γκολ και από τον Αντριάνο αυτήν την στιγμή αν δεν είχε χτυπήσει.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής:

Τετάρτη

Παλμέιρας - Σπορτ Ρεσίφε 2-2 (72' Ντέιβιντ Σακόνι, 85' Ντανίλο / 12' Άρσε, 17' Ουΐλσον)

Σάββατο
Σάο Πάουλο - Βιτόρια 2-0 (25' Ζόρζε Ουάγκνερ, 49' Ούγκο)
Κοριτίμπα - Ατλέτικο Μινέιρο 2-1 (21' Ρόμουλο, 86' Μαρσελίνιο Παραΐμπα / 55' Έντερ Λουΐς)
Κρουζέιρο - Γκρέμιο 1-1 (66' Ζιλμπέρτο / 92' Ερέρα)

Κυριακή
Μπαρουερί - Μπαταφόγκο 3-0 (29', 53' και 93' Βαλ Μπαϊάνο)
Ναούτικο - Φλαμένγκο 0-2 (17' Πέτκοβιτς, 45'+2 Αντριάνο)
Αβαΐ - Κορίνθιανς 3-1 (13' και 29' Ουΐλιαμ, 70' Λέο Γκάγκο / 14' αυτ. Μαρκίνιος)
Ιντερνασιονάλ - Σάντος 3-1 (26' Ντανίλο Σίλβα, 29' Μαρκίνιος, 85' Ντ'Αλεσάντρο / 64' Νεϊμάρ)
Φλουμινένσε - Ατλέτικο Παραναένσε 2-1 (18' Φρεντ, 64' Μάικον / 84' Μαρσέλο)
Γκοϊάς - Σάντο Αντρέ 3-1 (49' και 66' Φερναντάο, 73' Ιάρλεϊ / 12' Μαρσελίνιο Καριόκα)