ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Νέα απώλεια για την Παλμέιρας

ντανίλο

Η Παλμέιρας έχασε εκ νέου έδαφος στην "μάχη" για τον τίτλο, καθώς έμεινε στο 2-2 με την Σπορτ Ρεσίφε (vds)

Μάλιστα η "Verdão" βρέθηκε να χάνει με 0-2 πολύ νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, με τους Άρσε στο 12' και Ουΐλσον στο 17' να σκοράρουν για τους φιλοξενούμενους.
Στην επανάληψη η Παλμέιρας κατάφερε να αντιδράσει και να πάρει τελικά έστω τον βαθμό που έφερε ξανά την κορυφή μαζί με την Σάο Πάουλο, όμως αυτή μπορεί να αφήσει πλέον τρείς βαθμούς αν κερδίσει την Βιτόρια το Σάββατο, αλλά μπορεί επίσης να την προσπεράσει και η Φλαμένγκο, αλλά να την φτάσει και η Ατλέτικο Μινέιρο.

Ο Ντιέγκο Σόουζα, ο οποίος αποτελεί σύμφωνα με τις πληροφορίες μεταγραφικό στόχο του Ολυμπιακού, ήταν στην φυσικά στην ενδεκάδα των γηπεδούχων και αγωνίστηκε πίσω από τους επιθετικούς, Ομπίνα και Νέστορ Αρτιγκόσα.

Ο 24άχρονος μέσος είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς, λίγο πριν ανοίξει το σκορ η Σπορτ, καθώς εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή με πολύ δύναμη και η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Παλμέιρας κατάφερε να μειώσει στο 72', όταν ο Ντιέγκο Σόουζα τροφοδότησε τον Ορτιγκόσα στο ύψος της περιοχής και αυτός έκανε την ασίστ στον Ντέιβιντ Σακόνι για να σκοράρει ο τελευταίος.

Η ισοφάριση ήρθε στο 85' με τον Ντανίλο να κάνει κοντρόλ με το στήθος ανενόχλητος στο ύψος της μικρής και και να στέλνει την μπάλα με γυριστό σουτ στα δίχτυα. Οι αμυντικοί και ο τερματοφύλακας σταμάτησαν να παίζουν ζητώντας οφ-σάιντ, αλλά έκαναν λάθος, καθώς ο Ντανίλο καλυπτόταν.

Όλοι οι παίκτες της Σπορτ Ρεσίφε, η οποία είναι τελευταία στην βαθμολογία, "έπεσαν" πάνω στον διαιτητή και διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά όπως φαίνεται καθαρά και στα videos δεν είχαν δίκαιο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής:

Τετάρτη

Παλμέιρας - Σπορτ Ρεσίφε 2-2 (72' Ντέιβιντ Σακόνι, 85' Ντανίλο / 12' Άρσε, 17' Ουΐλσον)