LIGUE 1

Παρί - Ρεν 1-1: Ο Ράμος έσωσε τον βαθμό στο 90+7'

PSG's Goncalo Ramos celebrates scoring his side's third goal during the French League One soccer match between Paris Saint Germain and Olympique de Marseille at Parc des Princes stadium in Paris, France, Sunday, Sept. 24, 2023. (AP Photo/Aurelien Morissard)
Ο Γκονσάλο Ράμος πανηγυρίζει ένα από τα γκολ που πέτυχε με την Παρί @ 2023 AURELIEN MORISSARD / AP IMAGES

Το πέναλτι του Γκονσάλο Ράμος σχεδόν σε νεκρό χρόνο έδωσε στην Παρί τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 κόντρα στη Ρεν.

Η Ρεν ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει μια φανταστική νίκη μέσα στο "Παρκ ντε Πρενς", όμως ένα πέναλτι για την Παρί στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 1-1 για την 23η αγωνιστική της Ligue 1.

Ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τους Βρετόνους να σκοράρουν στο 33' με τον Αμίν Γκουιρί και στη συνέχεια να κλείνονται ολοσχερώς στο γήπεδό τους, προσπαθώντας να κρατήσουν αυτό το προβάδισμα.

Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε δεν είχαν έμπνευση και δεν μπορούσαν να απειλήσουν απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα, ενώ οι τελικές τους ήταν σχεδόν όλες άστοχες, με συνέπεια η ήττα να είναι ορατή στον ορίζοντα.

Στο 65ο λεπτό ο Ισπανός τεχνικός απέσυρε τον Κιλιάν Εμπαπέ και τον Μπραντλέ Μπαρκολά κι έριξε στη μάχη τους Ραντάλ Κολό Μουανί και Γκονσάλο Ράμος. Ο Πορτογάλος αποδείχθηκε σωτήρας των πρωταθλητών, αφού κέρδισε πέναλτι από τον Στεβ Μανταντά στις καθυστερήσεις και το μετέτρεψε σε γκολ.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

• Μετς - Λιόν 1-2 (13' Μικαουτάτζε / 45+1' Λακαζέτ, 60' Μπενραχμά)
  • Λοριάν - Ναντ 0-1 (49' Καστελέτο)
  • Στρασμπούρ - Μπρεστ 0-3 (Καμαρά 33', 40', 58' πεν.)
  • Λανς - Μονακό 2-3 (31' Γουαχί, 77' Σαίντ - 19' Μπαλογκάν, 30', 90+2' Μιναμίνο)
  • Χάβρη - Ρεμς 1-2 (74' πέν. Τουρέ / 64', 90+6' πέν. Νταραμί)
  • Νις - Κλερμόν 0-0
  • Τουλούζ - Λιλ 3-1 (49' Μαουισά, 60' πέν. Σιέρο, 66' Ντάλινχα / 45' Χάραλντσον)
  • Παρί - Ρεν 1-1 (90+7' πέν. Ράμος / 33' Γκουιρί)
  • 25/02 21:45 Μαρσέιγ - Μονπελιέ