LIGUE 1

Λανς - Μονακό 2-3: Διπλό στις καθυστερήσεις με Μιναμίνο και συνεχίζει δυναμικά για Champions League

Monaco's Aleksandr Golovin, center, is congratulated by his teammates after scoring his side's second goal from a free kick during the French League One soccer match between AS Monaco and FC Metz, at the Stade Louis II in Monaco, Sunday, Oct. 22, 2023. (AP Photo/Daniel Cole)
Οι παίκτες της Μονακό πανηγυρίζουν ένα από τα γκολ που σημείωσαν @ 2023 DANIEL COLE / AP IMAGES

Η Μονακό πέρασε από την έδρα της Λανς και συνεχίζει τη μάχη της για την έξοδο στους ομίλους του Champions League της νέας περιόδου. Ο Μιναμίνο ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Άντι Χούτερ.

Η Μονακό επέστρεψε στις νίκες στη Ligue 1, επικρατώντας 3-2 της Λανς στην έδρα της και συνεχίζει δυναμικά στη μάχη της κορυφής για ένα εισιτήριο στους ομίλους του Champions League της νέας χρονιάς.

Οι Μονεγάσκοι έφυγαν με το διπλό χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε ο Τακουμί Μιναμίνο στο 30ο λεπτό και το τέρμα που πέτυχε στις καθυστερήσεις (90+2') που έδωσε και τη νίκη στο τέλος. Ο Μπαλογκάν άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό για τη Μονακό και η Λανς μείωσε με τον Γουαχί στο 31' και ισοφάρισε με τον Σαΐντ στο 77ο λεπτό.

Η Μονακό με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 41 βαθμούς ενώ η Λανς είναι στην έκτη θέση με 36 βαθμούς και προσωρινά παραμένει σε τροχιά Ευρώπης.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

• Μετς - Λιόν 1-2 (13' Μικαουτάτζε / 45+1' Λακαζέτ, 60' Μπενραχμά)
  • Λοριάν - Ναντ 0-1 (49' Καστελέτο)
  • Στρασμπούρ - Μπρεστ 0-3 (Καμαρά 33', 40', 58' πεν.)
  • Λανς - Μονακό 2-3 (31' Γουαχί, 77' Σαίντ - 19' Μπαλογκάν, 30', 90+2' Μιναμίνο)
  • Χάβρη - Ρεμς 1-2 (74' πέν. Τουρέ / 64', 90+6' πέν. Νταραμί)
  • Νις - Κλερμόν 0-0
  • Τουλούζ - Λιλ 3-1 (49' Μαουισά, 60' πέν. Σιέρο, 66' Ντάλινχα / 45' Χάραλντσον)
  • 25/02 18:05 Παρί - Ρεν
  • 25/02 21:45 Μαρσέιγ - Μονπελιέ