PREMIER LEAGUE

Νίκησε και ελπίζει...

Καρβάλιο

Η Τσέλσι νίκησε τη Μίντλεσμπρο με 1-0 και παραμένει στο... κυνήγι της πρωτοπόρου Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Στο "Στάμφορντ Μπριτζ", ένας κεντρικός αμυντικός καθόρισε την αναμέτρηση. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Γουέιν Μπριτζ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Ρικάρντο Καρβάλιο με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μαρκ Σβάρτσερ. Ο Πορτογάλος στόπερ σκόραρε στην 150η συμμετοχή του με τη φανέλα της Τσέλσι.
Πάντως, η "Μπόρο" στάθηκε άτυχη, καθώς είχε τρία δοκάρια! Μοιραίος ο Αφόνσο Άλβες, που είχε δύο (ένα με σουτ και ένα με κεφαλιά), ενώ το τρίτο δοκάρι ανήκε στον Ντέιβιντ Γουΐτερ.

Η Λίβερπουλ ήταν η νικήτρια του τοπικού ντέρμπι με την Έβερτον. Οι "κόκκινοι" επικράτησαν 1-0 των "ζαχαρωτών" με σκόρερ τον Τόρες στο 7ο λεπτό και... στρογγυλοκάθησαν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 62 βαθμούς.

Στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν", η Νιούκαστλ συνέτριψε την Τότεναμ με 4-1 και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην Premiership. Οι "καρακάξες" βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 στο 26', όμως στη συνέχεια ανέβασαν στροφές και έφτασαν στο συντριπτικό αποτέλεσμα υπέρ τους.