BUNDESLIGA

Μπάγερν - Στουτγκάρδη 3-0: Ο Κέιν έκανε πάρτι και κρατήθηκε στη 2η θέση

Οι παίκτες της Μπάγερν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Στουτγκάρδη για την Bundesliga 2023-2024 στην "Άλιαντς Αρένα", Μόναχο | Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023 © 2023/MATTHIAS SCHRADER/AP IMAGES

Ο Χάρι Κέιν ήταν ο αδιαμφισβήτητος νικητής στη μονομαχία με τον Σερού Γκιρασί και με δύο γκολ οδήγησε την Μπάγερν στη νίκη 3-0 επί της Στουτγκάρδη, στο ντέρμπι της 2ης θέσης στην Bundesliga.

Η Μπάγερν υποδέχθηκε τη Στουτγκάρδη στο ντέρμπι της 2ης θέση και με πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν έφτασε στη νίκη 3-0 για τη 15η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο Άγγλος επιθετικός έδειξε τις διαθέσεις του μόλις στο 2ο λεπτό, όταν βρέθηκε προ κενής εστίας έπειτα από λάθος έξοδο του Αλεξάντερ Νίμπελ και ασίστ του Λιρόι Σανέ, γράφοντας το 1-0. Αυτό ήταν το 19ο τέρμα του στη σεζόν και άφησε τρία γκολ πιο πίσω τον Σερού Γκιρασί, ο οποίος ήταν εξαφανισμένος και δεν βοήθησε τους Σουηβούς.

Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ άφησαν την μπάλα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όχι μόνο δεν είχαν πλάνο για το τι να την κάνουν, αλλά άφησαν και πολλά κενά στα μετόπισθεν. Οι Βαυαροί επιχείρησαν να τα εκμεταλλευτούν και ήταν επικίνδυνοι σε αντεπιθέσεις.

Ο Κέιν στο 55ο λεπτό έγινε ο παίκτης που χρειάστηκε τα λιγότερα ματς (14) για να φτάσει τα 20 τέρματα στην κατηγορία, σμπαραλιάζοντας το ρεκόρ του Ούβε Ζέελερ (21). Λίγο αργότερα σκόραρε και ο Τζάε Μιν Κιμ, κλειδώνοντας τη νίκη για τους γηπεδούχους, που συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και να μην απειλούνται μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

• Γκλάντμπαχ - Βέρντερ 2-2 (45', 49' Ράιτς / 7' Μπορέ, 76' Ντουκς)
  • Μάιντς - Χάιντενχαϊμ 0-1 (12' Πίρινγκερ)
  • Άουγκσμπουργκ - Ντόρτμουντ 1-1 (23' Ντεμίροβιτς / 35' Μάλεν)
  • Μπόχουμ - Ουνιόν 3-0 (45+5' Ασάνο, 54' Πασιένσια, 78' πέν. Στέγκερ)
  • Ντάρμστατ - Βόλφσμπουργκ 0-1 (63' Μάγερ)
  • Λειψία - Χόφενχαϊμ 3-1 (34' Κλόστερμαν, 70' Φόρσμπεργκ, 74' Σιμακάν / 42' Καμπάκ)
  • Φράιμπουργκ - Κολωνία 2-0 (72' Γκρέγκοριτς, 90+4' Σάλαϊ)
  • Λεβερκούζεν - Άιντραχτ 3-0 (14' Μπόνιφεϊς, 51' Φρίμπονγκ, 57' Βιρτς)
  • Μπάγερν - Στουτγκάρδη 3-0 ()