SERIE A

Μόντσα - Νάπολι 2-4: Τέσσερα γκολ σε 13 λεπτά καθάρισαν για τους πρωταθλητές

Οι παίκτες της Νάπολι πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρεάλ για τους ομίλους του Champions League 2023-2024 στο "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα", Νάπολη | Τρίτη 3 Οκτωβρίου 2023 © 2023/ALESSANDRA TARANTINO/AP IMAGES

Η Νάπολι πέτυχε τέσσερα γκολ σε 13 λεπτά και πήρε τη νίκη με 4-2 κόντρα στη Μόντσα.

Η Μόντσα είχε την ευκαιρία να την πιάσει στη βαθμολογία, όμως η Νάπολι αγωνίστηκε ως πρωταθλήτρια έστω για 13 λεπτά κι έφτασε στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 που τη διατηρεί στη μάχη της Ευρώπης, έπειτα από 31 αγωνιστικές στη Serie A.

Οι "παρτενοπέι" δυσκολεύτηκαν στο 1ο μέρος, αν και είχαν αρκετές τελικές. Οι κίνδυνοι ήταν ελάχιστοι για την εστία των γηπεδούχων, που μάλιστα είχαν προβάδισμα από το 9ο λεπτό χάρη στο γκολ του Μίλαν Τζούριτς.

Ο Φραντσέσκο Καλτζόνα κράτησε την ίδια ενδεκάδα στην ανάπαυλα και στο 55' άρχισε η αντεπίθεση. Ο Βίκτορ Όσιμεν ισοφάρισε, με τον Ιταλό τεχνικό να ρίχνει στον αγώνα τον Ματέο Πολιτάνο, που σκόραρε δύο λεπτά αργότερα. Το γκολ του Πιότρ Ζιελίνσκι στο 61' δεν πανηγυρίστηκε ιδιαίτερα, αφού με τη σέντρα ο Αντρέα Κολπάνι μείωσε για τους γηπεδούχους.

Ο Καλτζόνα βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα όμως και στο 68' αντικατέστησε τον Χβίτσα Κβαρατσχέλια, παίρνοντας γκολ από τον Τζιάκομο Ρασπαντόρι με το που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, κλειδώνοντας τη νίκη.

Ο Γιώργος Κυριακόπουλος πέρασε στον αγώνα στο 76ο λεπτό για τους γηπεδούχους.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

• Σαλερνιτάνα - Σασουόλο 2-2 (52' πεν. Καντρέβα, 90+1' Ματζιόρε - 37' Λοριέντ, 44' Μπαϊράμι)
  • Μίλαν - Λέτσε 3-0 (6' Πούλισικ, 20' Ζιρού, 57' Λεάο)
  • Ρόμα - Λάτσιο 1-0 (42' Μαντσίνι)
  • Έμπολι - Τορίνο 3-2 (6' Καμπιάγκι, 74' Καντσελιέρι, 90+4' Νιάνγκ / 60', 90+1' Σαπάτα)
  • Φροζινόνε - Μπολόνια 0-0
  • Μόντσα - Νάπολι 2-4 (9' Τζούριτς, 62' Κολπάνι / 55' Όσιμεν, 57' Πολιτάνο, 61' Ζιελίνσκι, 68' Ρασπαντόρι)
  • Βερόνα - Τζένοα 1-2 (8' Μπονατσόλι / 45' Εκουμπάν, 58' Γκούντμουντσον)
  • Κάλιαρι - Αταλάντα 2-1 (42' Αουτζέλο, 88' Βιόλα / 13' Σκαμάκα)
  • 07/04 21:45 Γιουβέντους - Φιορεντίνα
  • 08/04 21:45 Ουντινέζε - Ίντερ