SERIE A

Ρόμα - Λάτσιο 1-0: Πήρε με τον Μαντσίνι το ντέρμπι και φουλάρει για την τετράδα

Roma's Gianluca Mancini celebrates after scoring his side's opening goal during a Serie A soccer match between Roma and Lazio, at Stadio Olimpico, in Rome, Italy, Saturday, April 6, 2024. (AP Photo/Gregorio Borgia) AP

Η Ρόμα επικράτησε 1-0 της Λάτσιο με τον Μαντσίνι να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 42ο λεπτό. Παραμένουν κοντά στην τετράδα οι τζαλορόσι, βασικός ο Μανδάς για τους λατσιάλι.

Η Ρόμα ήταν η νικήτρια του Derby della Capitale. Οι τζαλορόσι επικράτησαν 1-0 της Λάτσιο για την 31η αγωνιστική της Serie A, με τον Χρήστο Μανδά να αγωνίζεται βασικός γι' ακόμη μία φορά.

Το γκολ του Μαντσίνι στο 42' ήταν αρκετό για τη Ρόμα, με τη Λάτσιο να μην βρίσκει την απάντηση. Κάπως έτσι, οι τζαλορόσι είναι πέμπτη στους 55 στο -2 από την τετράδα, έχουν αγωνιστική περισσότερη.

Θυμίζουμε ότι φέτος ενδέχεται να δώσει και η 5η θέση Champions League. ωστόσο οι Ρωμαίοι θέλουν να είναι σίγουροι. Από την άλλη στην 7η θέση με 46 βαθμούς είναι η Λάτσιο.

Το ματς

Αμφότερες οι δύο ομάδες ήταν ορεξάτες στο πρώτο μέρος, με τους τζαλορόσι να έχουν τον μεγαλύτερο αριθμό τελικών. Στο 23' ο Μανδάς απέκρουσε το μακρινό σουτ του Μαντσίνι, ένα λεπτό αργότερα μάζεψε και την προσπάθεια του Ελ Σαραουί.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν μπροστά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 42'. Ο Ντιμπάλα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Μαντσίνι πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Έλληνα γκολκίπερ για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος έλειπαν οι ευκαιρίες. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, η Λάτσιο πίεζε όλο και περισσότερο, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 64' ο Καμάντα βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ήταν εκτεθειμένος.

Τα νεύρα και οι διαμάχες μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων ήταν αρκετές, όμως το σκορ υπέρ των τζαλορόσι δεν άλλαζε. Η Λάτσιο δεν κατάφερε να απαντήσει και η Ρόμα πανηγύρισε τη νίκη.

• ΡΟΜΑ: Σβίλαρ, Τσέλικ, Γιορέντε, Μαντσίνι, Ανχελίνιο (79' Σμόλινγκ), Κριστάντε, Παρέδες (81' Μπόβε), Πελεγκρίνι, Ντιμπάλα (79' Έιμπραχαμ), Λουκάκου, Ελ Σαράουι (70' Σπινατσόλα)
  • ΛΑΤΣΙΟ: Μανδάς, Τσαζάλε, Ρομανιόλι (46' Πάτρικ), Φουέντες, Μάρουσιτς (79' Πελεγκρίνι), Γκουεντουζί, Βεσίνο, Άντερσον, Ίσακσεν (46' Πέδρο), Καμάντα, Ιμόμπιλε (46' Καστεγιάνος)

Το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής

• Σαλερνιτάνα - Σασουόλο 2-2 (52' πεν. Καντρέβα, 90+1' Ματζιόρε - 37' Λοριέντ, 44' Μπαϊράμι)
  • Μίλαν - Λέτσε 3-0 (6' Πούλισικ, 20' Ζιρού, 57' Λεάο)
  • Ρόμα - Λάτσιο 1-0 (42' Μαντσίνι)
  • Έμπολι - Τορίνο 3-2 (6' Καμπιάγκι, 74' Καντσελιέρι, 90+4' Νιάνγκ / 60', 90+1' Σαπάτα)
  • 07/04 13:30 Φροζινόνε - Μπολόνια
  • 07/04 16:00 Μόντσα - Νάπολι
  • 07/04 19:00 Βερόνα - Τζένοα
  • 07/04 19:00 Κάλιαρι - Αταλάντα
  • 07/04 21:45 Γιουβέντους - Φιορεντίνα
  • 08/04 21:45 Ουντινέζε - Ίντερ