SERIE A

Μίλαν - Λέτσε 3-0: Πέμπτο σερί τρίποντο με άνετη τριάρα στο Σαν Σίρο

AC Milan's Christian Pulisic, right, celebrates with his teammates after scoring his side's opening goal during the Serie A soccer match between AC Milan and Lecce at the San Siro stadium, in Milan, Italy, Saturday, April 6, 2024. (AP Photo/Antonio Calanni)
Ο Κριστιάν Πούλισικ πανηγυρίζει ένα από τα γκολ που σημείωσε @ 2024 ANTONIO CALANNI / AP IMAGES

Η Μίλαν είχε εύκολο έργο κόντρα στη Λέτσε, που έπαιζε με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο, καθώς επικράτησε 3-0 στο Σαν Σίρο και συνεχίζει το "πρέσινγκ' στην πρωτοπόρο Ίντερ.

Η Μίλαν πέτυχε την πέμπτη διαδοχική της νίκη στη Serie A, καθώς αυτή τη φορά επικράτησε της Λέτσε με 3-0 στο Σαν Σίρο για την 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι μπήκε δυνατά στο ματς και βρήκε το γκολ στο έκτο λεπτό με τον Κριστιάν Πούλισικ. Ο Αμερικανός είχε την ευκαιρία για δεύτερο γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 20ο λεπτό οι ροσονέρι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ζιρού και έβαλαν τις βάσεις για το τρίποντο.

Η Λέτσι είχε την ευκαιρία να μειώσει με τον Γκονζάλες στο 29ο λεπτό, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι του Μενιάν. Στο 45ο λεπτό ο Κρίστοβιτς αποβλήθηκε με κόκκινη και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πέτυχαν το τρίτο γκολ με τον Λεάο στο 58ο λεπτό και σφράγισαν το τρίποντο. Μάλιστα είχαν την ευκαιρία και για τέταρτο γκολ με τον Τέο Ερναντέζ, όμως το υπέροχο σουτ του Γάλλου μπακ από μακρινή απόσταση σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Λέτσε.

Μέχρι το φινάλε η Μίλαν ήταν εκείνη που πίεζε για να σκοράρει, δίχως όμως αποτέλεσμα με το 3-0 να παραμένει μέχρι το τέλος. Η Μίλαν ανέβηκε στους 68 βαθμούς και είναι στο -11 από την Ίντερ με παιχνίδι παραπάνω.

Το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής

• Σαλερνιτάνα - Σασουόλο 2-2 (52' πεν. Καντρέβα, 90+1' Ματζιόρε - 37' Λοριέντ, 44' Μπαϊράμι)
  • Μίλαν - Λέτσε 3-0 (6' Πούλισικ, 20' Ζιρού, 57' Λεάο)
  • 06/04 19:00 Ρόμα - Λάτσιο
  • 06/04 21:45 Έμπολι - Τορίνο
  • 07/04 13:30 Φροζινόνε - Μπολόνια
  • 07/04 16:00 Μόντσα - Νάπολι
  • 07/04 19:00 Βερόνα - Τζένοα
  • 07/04 19:00 Κάλιαρι - Αταλάντα
  • 07/04 21:45 Γιουβέντους - Φιορεντίνα