SERIE A

Μίλαν - Πάρμα 2-2: O Ερναντέζ ντύθηκε Ιμπραχίμοβιτς

Ο Τεό Ερναντέζ πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Μίλαν κόντρα στην Πάρμα για την Serie A AP PHOTO/LUCA BRUNO

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 56ο λεπτό η πρωτοπόρος Μίλαν δεν παρέδωσε τα όπλα και με μπροστάρη τον Ερναντέζ (2 γκολ) έφτασε στην ισοφάριση στο 91', διατηρώντας το αήττητό της στην Serie A (VIDEO).

Η Μίλαν έφτασε μία ανάσα από το να γνωρίσει την πρώτη ήττα της στη φετινή Serie A όμως κατάφερε να μείνει όρθια, με το φινάλε της αναμέτρησής της με την Πάρμα στο "Σαν Σίρο" στο τελευταίο χρονικά ματς της 11ης αγωνιστικής να λήγει ισόπαλο με σκορ 2-2.

Οι παρμέντσι ευτύχησαν να προηγηθούν με υπέροχο γκολ του Ερνάνι στο 13' στην πρώτη μεγάλη φάση τους στο ματς και αφού γλίτωσαν τέσσερις φορές από προσπάθειες των παικτών του Στέφανο Πιόλι που σταμάτησαν στα δοκάρια (40' δις, 45' και 51') βρήκαν και δεύτερο γκολ στην δεύτερη μεγάλη ευκαιρία τους, με τον Κούρτιτς στο 54ο λεπτό.

Ωστόσο, οι ροσονέρι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με τον Ερναντέζ να μειώνει στο 58' και να γράφει το τελικό 2-2 με άπιαστο διαγώνιο σουτ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να στείλει την ομάδα του στο +3 από την δεύτερη Ίντερ.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Γκάμπια (5' Καλουλού), Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Κεσιέ, Μπενασέρ (75' Τονάλι), Καστιγέχο (46' Λεάο), Τσαλχάνογλου, Ντίαθ (46' Χάουγκε), Ρέμπιτς

ΠΑΡΜΑ: Σέπε, Ιακοπόνι, Οσόριο, Άλβες, Γκαλιόλο, Ερνάνι (87' Μπούσι), Μπρούγκμαν, Κούρτιτς (74' Σομ), Καραμό (67' Τσιπριέν), Κορνέλιους (67' Ινγκλέζε), Ζερβινιό

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου

Σασουόλο - Μπενεβέντο 1-0 (7' πεν. Μπεράρντι)

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου

Κροτόνε - Σπέτσια 4-1 (7', 90'+6 Μεσίας, 49' Ρέκα, 56' Ενρίκε / 18' Φαρίας)

Τορίνο - Ουντινέζε 2-3 (66' Μπελότι, 67' Μπονατσόλι / 24' Πουτσέτο, 54' Ντε Πολ, 69' Νεστορόβσκι)

Λάτσιο - Βερόνα 1-2 (56' Καϊσέδο / 45' αυτ. Λάτσαρι, 67' Ταμέζ)

Κυριακή 13 Δεκεμβρίου

Κάλιαρι - Ίντερ 1-3 (42' Σοτίλ / 77' Μπαρέλα, 84' Ντ'Αμπρόζιο, 90+4' Λουκακού)

Αταλάντα - Φιορεντίνα 3-0 (44' Γκόζενς, 55' Μαλινόβσκι, 63' Τολόι)

Μπολόνια - Ρόμα 1-5 (24' αυτ. Κριστάντε / 5' αυτ. Πόλι, 11 Τζέκο, 15' Πελεγκρίνι, 35' Βερετού, 44' Μιχιταριάν)

Νάπολι - Σαμπντόρια 2-1 (53' Λοσάνο, 68' Πετάνια / 20' Γιάνκτο)

Τζένοα - Γιουβέντους 1-3 (61' Στουράρο / 57' πεν. Ντιμπάλα, 78' πεν. 89' πεν. Ρονάλντο)

Μίλαν - Πάρμα 2-2 (58' 90+1' Ερναντέζ / 13' Ερνάνι, 54' Κούρτιτς)

Δείτε τη βαθμολογία της Serie A και άλλων δημοφιλών πρωταθλημάτων.