SERIE A

Κάλιαρι - Ίντερ 1-3: Ζέστανε τους οπαδούς της μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό

O Νικολό Μπαρέλα πανηγυρίζει μαζί με τους συμπαίκτες του στην Ίντερ μετά από γκολ κόντρα στην Κάλιαρι σε αγώνα της Serie A ALESSANDRO TOCCO/LAPRESSE VIA AP

Λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό από τα Κύπελλα Ευρώπης, η Ίντερ πήρε μία σημαντική νίκη με ανατροπή στην έδρα της Κάλιαρι με σκορ 3-1 και εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Serie A (VIDEO).

Το 0-0 στο "Μεάτσα" με την Σαχτάρ μεσοβδόμαδα έφερε τον αποκλεισμό από τη συνέχεια των Κυπέλλων Ευρώπης (τερμάτισε στην 4η θέση στον όμιλο του Champions League) και δημιούργησε ισχυρούς κλυδωνισμούς στο εσωτερικό της ομάδας, ωστόσο η Ίντερ έδειξε χαρακτήρα το απόγευμα της Κυριακής στην Σαρδηνία, για την 11η αγωνιστική της Serie A.

Και αυτό γιατί παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 42' δεν πέταξε λευκή πετσέτα και με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο τέταρτο έκανε μία σπουδαία ανατροπή, για να πάρει τη νίκη με 3-1, να πανηγυρίσει το τέταρτο διαδοχικό της τρίποντο στο πρωτάθλημα και να μειώσει στους δύο πόντους τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μίλαν.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε κυριάρχησαν στην "Sardegna Arena" όμως δεν βρήκαν το γκολ καθώς έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό γκολκίπερ Κράνιο και σαν να μην έφτανε αυτό είδαν την εστία του Χαντάνοβιτς να παραβιάζεται στο 42' από τον Σοτίλ.

Ο Μπαρέλα έφερε όμως το ματς στα ίσα στο 77' και ο Ντ'Αμπρόζιο με κεφαλιά έκανε την ανατροπή στο 84, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, με τον Λουκακού να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ολοκληρώνοντας με ιδανικό τρόπο αντεπίθεση των νερατζούρι.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Φαράγκο (68' Κλάβαν), Βαλουκίεβιτς, Καρμπόνι (89' Σιμεόνε), Λυκογιάννης, Μάριν, Ρογκ, Τζάπα, Πέδρο, Σοτίλ (68' Ναντέζ), Παβολέτι (75' Τσέρι)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φρά, Μπαστόνι (72' Μαρτίνες), Νταρμιάν (58' Γιανγκ), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς (46' Χακίμι (83' Ντ'Αμπρόζιο)), Έρικσεν (58' Σένσι), Λουκακού, Σάντσες

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου

Σασουόλο - Μπενεβέντο 1-0 (7' πεν. Μπεράρντι)

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου

Κροτόνε - Σπέτσια 4-1 (7', 90'+6 Μεσίας, 49' Ρέκα, 56' Ενρίκε / 18' Φαρίας)

Τορίνο - Ουντινέζε 2-3 (66' Μπελότι, 67' Μπονατσόλι / 24' Πουτσέτο, 54' Ντε Πολ, 69' Νεστορόβσκι)

Λάτσιο - Βερόνα 1-2 (56' Καϊσέδο / 45' αυτ. Λάτσαρι, 67' Ταμέζ)