SERIE A

Serie A: Πέντε η Ρόμα, τρία η Αταλάντα, ανατροπή η Νάπολι

Ο Έντιν Τζέκο πανηγυρίζει το γκολ του με τη φανέλα της Ρόμα κόντρα στην Μπολόνια σε ματς των δύο ομάδων για την Serie A FABIO ROSSI/LAPRESSE VIA AP

Η Ρόμα πανηγύρισε μία εντυπωσιακή νίκη με 5-1 επί της Μπολόνια στο "Νταλ'Άρα", ενώ Αταλάντα και Νάπολι είχαν εντός έδρας επιτυχίες απέναντι σε Φιορεντίνα και Σαμπντόρια αντίστοιχα (VIDEOS).

Η Ρόμα είναι αρκετά παραγωγική τη φετινή σεζόν και το πιστοποίησε με εξαιρετικό τρόπο στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Serie A, με την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα να επικρατεί με το εντυπωσιακό 5-1 της Μπολόνια εκτός έδρας.

Οι τζαλορόσι καθάρισαν ουσιαστικά το ματς από το πρώτο τέταρτο (!) καθώς σημείωσαν τρία γκολ, με την Μπολόνια να μειώνει σε 3-1 με αυτογκόλ του Κριστάντε αλλά την ομάδα της αιώνιας πόλης να σφραγίζει το τρίποντο πριν καν συμπληρωθεί το 45λεπτο, με δύο ακόμα γκολ από τους Βερετού και Μιχιταριάν.

Άνετη νίκη πανηγύρισε στο Μπέργκαμο η Αταλάντα, καθώς υπέταξε με 3-0 την Φιορεντίνα, ενώ στο πρώτο της παιχνίδι εντός έδρας από τότε που το "Σαν Πάολο" μετονομάστηκε σε "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα", η Νάπολι του Κώστα Μανωλά (βασικός, αγωνίστηκε σε όλο το ματς) νίκησε 2-1 την Σαμπντόρια με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο από τα γκολ των Λοσάνο και Πετάνια.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου

Σασουόλο - Μπενεβέντο 1-0 (7' πεν. Μπεράρντι)

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου

Κροτόνε - Σπέτσια 4-1 (7', 90'+6 Μεσίας, 49' Ρέκα, 56' Ενρίκε / 18' Φαρίας)

Τορίνο - Ουντινέζε 2-3 (66' Μπελότι, 67' Μπονατσόλι / 24' Πουτσέτο, 54' Ντε Πολ, 69' Νεστορόβσκι)

Λάτσιο - Βερόνα 1-2 (56' Καϊσέδο / 45' αυτ. Λάτσαρι, 67' Ταμέζ)

Κυριακή 13 Δεκεμβρίου

Κάλιαρι - Ίντερ 1-3 (42' Σοτίλ / 77' Μπαρέλα, 84' Ντ'Αμπρόζιο, 90+4' Λουκακού)

Αταλάντα - Φιορεντίνα 3-0 (44' Γκόζενς, 55' Μαλινόβσκι, 63' Τολόι)

Μπολόνια - Ρόμα 1-5 (24' αυτ. Κριστάντε / 5' αυτ. Πόλι, 11 Τζέκο, 15' Πελεγκρίνι, 35' Βερετού, 44' Μιχιταριάν)

Νάπολι - Σαμπντόρια 2-1 (53' Λοσάνο, 68' Πετάνια / 20' Γιάνκτο)

Τζένοα - Γιουβέντους (19:00)

Μίλαν - Πάρμα (21:45)

Δείτε τη βαθμολογία της Serie A και άλλων δημοφιλών πρωταθλημάτων.