PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νιούκαστλ 3-1: Ξανά δεύτερη και στο -10 από τη Σίτι

Οι παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Νιούκαστλ
Οι παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Νιούκαστλ Ⓒ 2021 STU FORSTER/ASSOCIATED PRESS

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα βρήκε σκούρα μόνο για ένα ημίχρονο από τη Νιούκαστλ, τη νίκησε 3-1 με πρωταγωνιστή τον Φερνάντες και συνεχίζει με τη Λέστερ στη δεύτερη θέση και το -10 από τη Σίτι.

Για ένα ημίχρονο και κάτι έβαλε ουσιαστικά δύσκολα στη Γιουνάιτεντ στο Ολντ Τράφορντ η Νιούκαστλ. Η ομάδα από το Μάντσεστερ έφτασε σε εύκολο τρίποντο με σκορ 3-1 και συνεχίζει να συγκατοικεί με τη Λέστερ στη δεύτερη θέση και το -10 από την πρωτοπόρο και συμπολίτισά της, Σίτι.

Ο Ράσφορντ άνοιξε το σκορ στο 30ό λεπτό και ήταν το 40ό σε όλες τις διοργανώσεις την τρέχουσα σεζόν. Η Νιούκαστλ ισοφάρισε με τον Σεν-Μαξεμέν στο 36ο λεπτό.

Ο Τζέιμς στο 57' έδωσε από ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες εκ νέου το προβάδισμα στη Γιουνάιτεντ και ο Πορτογάλος με την προσφιλή του συνήθεια (εκτέλεση πέναλτι) διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-1) στο 75ο λεπτό.

Για έβδομη φορά σε ματς Premier League την τρέχουσα σεζόν γκολ και ασίστ από τον Φερνάντες.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Όλε Γκούναρ Σόλσκερ): Ντε Χέα, Ουάν-Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο, Φρεντ, Μάτιτς, Τζέιμς, Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ (Στιβ Μπρους): Ντάρλοου, Κραφτ, Λασελ, Κλαρκ, Λιούις, Γουίλοκ, Χέιντεν, Σέλβι, Αλμιρόν, Ζοέλιντον, Σεν-Μαξεμέν.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου

Γουλβς - Λιντς 1-0 (64' αυτ. Μεσλιε)

Σάββατο 20 Φεβρουαρίου

Σαουθάμπτον - Τσέλσι 1-1 (33' Μιναμίνο / 54' πεν. Μάουντ)

Μπέρνλι - Γουέστ Μπρομ 0-0

Λίβερπουλ - Έβερτον 0-2 (3' Ρισάρλιζον, 83' πεν. Σίγκουρντσον)

Φούλαμ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (61' Λούκμαν)

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου

Γουέστ Χαμ - Τότεναμ 2-1 (5' Αντόνιο, 47' Λίνγκαρντ / 64' Λούκας Μόουρα)

Άστον Βίλα - Λέστερ 1-2 (19' Μάντισον, 23' Μπαρνς)

Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (2' Στέρλινγκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νιούκαστλ 3-1 (30' Ράσφορντ, 57' Τζέιμς, 75' Μπρούνο Φερνάντες/36' Σεν Μαξεμέν)