PREMIER LEAGUE

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2

© GRAHAM CHADWICK

Με δύο γκολ του Μάτα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 2-1 στο "Άνφιλντ" την Λίβερπουλ και την άφησε στο -5, κάνοντας βήμα 4άδας. Αποβολή Τζέραρντ σε 41 δευτερόλεπτα! (videos)

Με κορυφαίο τον Χουάν Μανουέλ Μάτα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 2-1 την Λίβερπουλ στο "Άνφιλντ", ίσως στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" παρέμειναν στην 4η θέση και άφησαν 5 βαθμούς πίσω τους "κόκκινους", κάνοντας αποφασιστικό βήμα για έξοδο στο Champions League.

Την διαφορά φέτος για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την κάνουν τα ντέρμπι με την Λίβερπουλ, καθώς θυμίζουμε πως στον πρώτο γύρο είχαν νικήσει με 3-0 στο "Όλντ Τράφορντ" (πάλι είχε σκοράρει ο Μάτα).

Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Λουί φαν Χάαλ, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 14', όταν από την πάσα του Αντέρ Ερέρα ο Χουάν Μανουέλ Μάτα νίκησε τον Σιμόν Μινιολέ στο τετ-α-τετ για το 0-1. Η Λίβερπουλ είχε μία μεγάλη στο πρώτο 45άλεπτο, όμως ο Άνταμ Λαλάνα αστόχησε από πλεονεκτική θέση

© REUTERS

Μαύρη σελίδα στην καριέρα του Τζέραρντ

Στο ημίχρονο ο αρχηγός της Λίβερπουλ, Στίβεν Τζέραρντ, μπήκε στο ματς, όμως έπαιξε μόνο 41 δευτερόλεπτα, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα!

Μαύρη σελίδα στην λαμπρή καριέρα του, καθώς στο τελευταίο του ντέρμπι με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Άνφιλντ" το μόνο που έκανε είναι να πατήσει με φανερή πρόθεση το πόδι του Αντέρ Ερέρα και απόλυτα δικαιολογημένα να αποβληθεί.

Πέρσι γλιστρώντας χάθηκε μαζί και το πρωτάθλημα, φέτος καταδίκασε την ομάδα του να παίξει με 10 παίκτες όλο το δεύτερο ημίχρονο του πιο σημαντικού ματς της χρονιάς.

© REUTERS
© SKY SPORTS
© SIMON STACPOOLE / OFFSIDE

Να'χα χίλια... Μάτα

Στο 59' ήρθε η γκολάρα. Ο Μάτα έδωσε στον Άνχελ ντι Μαρία, αυτόν τροφοδότησε ξανά τον Ισπανό με "σκαφτή" πάσα και ο Μάτα με καταπληκτικό γυριστό σουτ στην κίνηση έκανε το 0-2. Γκολ-όνειρο!

"Φωτιά" με Στάριτζ

Πολύ πίστεψαν πως με το 0-2 όλα είχαν τελειώσει, όμως παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Λίβερπουλ κατάφερε να μειώσει στο 69' με στον Ντάνιελ Στάριτζ, δίνοντας έντονο ενδιαφέρον στο τελευταίο 20άλεπτο του ντέρμπι. Αυτό ήταν το πρώτο σουτ στο στόχο από την Λίβερπουλ στο ματς!

© BPI/KIERAN MCMANUS

Στο 94' η ManUtd είχε ευκαιρία και για τρίτο γκολ, αλλά ο Μινιολέ απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Ρούνεϊ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (3-4-3): Μινιολέ, Εμρέ Τζαν, Σκρτελ, Σακό, Χέντερσον, Τζο Άλεν, Λαλάνα (46' Τζέραρντ), Αλμπέρτο Μορένο (66' Μπαλοτέλι), Στέρλινγκ, Κοουτίνιο, Στάριτζ.

MANUTD: Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Φιλ Τζόουνς, Μπλιντ (95' Ρόχο), Κάρικ, Αντέρ Ερέρα (83' Φαλκάο), Φελαϊνί, Μάτα, Άσλεϊ Γιάνγκ (55' Ντι Μαρία), Ρούνεϊ.

*κόκκινη 46' Τζέραρντ

**χαμένο πέναλτι 94' Ρούνεϊ (απόκρουση Μινιολέ)

***δείτε το live της αναμέτρησης

Και ο Πελέ στο "Άνφιλντ"...

***για τα "διπλά" των Τσέλσι και Έβερτον διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Μπρομ 3-0 (27' Μπονί, 40' Φερνάντο, 77' Νταβίντ Σίλβα)

Άστον Βίλα - Σουόνσι 0-1 (87' Γκομίς)

Νιούκαστλ - Άρσεναλ 1-2 (48' Μουσά Σισοκό / 24' και 28' Ζιρού)

Σαουθάμπτον - Μπέρνλι 2-0 (37' Λονγκ, 58' αυτ. Σάκελ)

Στόουκ - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (14' Ντιούφ / 41' πέν. Μάρεϊ, 45'+2 Ζαά)

Τότεναμ - Λέστερ 4-3 (6', 13' και πέν. Κέιν, 85' αυτ. Σλουπ / 38' Βέιρντι, 50' Μόργκαν, 93' Νάτζεντ)

Γουέστ Χαμ - Σάντερλαντ 1-0 (88' Ντιαφρά Σακό)

Κυριακή

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (69' Στάριτζ / 14' και 59' Μάτα)

Χαλ - Τσέλσι 2-3 (26' Ελ Μοχαμαντί, 28' Αμπέλ Ερνάντες / 2' Αζάρ, 9' Ντιέγκο Κόστα, 77' Ρεμί)

ΚΠΡ - Έβερτον 1-2 (65' Εντουάρντο Βάργκας / 18' Κόουλμαν, 77' Λένον)