PREMIER LEAGUE

Κράτησε το +6 η Τσέλσι

Η Τσέλσι προηγήθηκε 2-0 στο 9', αλλά χρειάστηκε το γκολ του Ρεμί στο 77' για να επικρατήσει (2-3) στην έδρα της Χαλ, ενώ "διπλό" πήρε και η Έβερτον (videos)

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Τσέλσι, η οποία έκανε τα εύκολα... δύσκολα, αλλά επικράτησε με 3-2 της Χαλ και διατηρήθηκε στην κορυφή με +6 από την Μάντσεστερ Σίτι, έχοντας και ματς λιγότερο.

Μόλις στο 9ο λεπτό οι "μπλε" προηγήθηκαν με 2-0, χάρη στα τέρματα των Αζάρ και Ντιέγκο Κόστα, δέχτηκαν όμως δύο γκολ μέσα σε 3 λεπτά, στο 26' από τον Ελ Μοχαμαντί και στο 28' από τον Αμπέλ Ερνάντες, έπειτα από γκάφα του Κουρτουά.

Ο Λοΐκ Ρεμί μπήκε στο ματς στο 75' και στο 77' λύτρωσε τον ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, χαρίζοντάς της το "διπλό".

Εκτός έδρας νίκη και για την Έβερτον, η οποία επικράτησε με 2-1 της ΚΠΡ στο Λονδίνο, με τον Άαρον Λένον στο 77' να διαμορφώνει το τελικό σκορ με το παρθενικό του τέρμα με τη νέα του ομάδα.

Οι συνθέσεις

ΧΑΛ (5-3-2): ΜακΓκρέγκορ, Ελ Μοχαμαντί, Ντόσον, Μπρους, ΜακΣέιν, Ρόμπερτσον (81' Αλούκο), Λίβερμορ, Μέιλερ (80' Κουίν), Γκαστόν Ραμίρες (80' Μπρέιντι), Εν'Ντόι, Αμπέλ Ερνάντες.

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Φιλίπε Λουίς, Μάτιτς, Ραμίρες (61' Οσκάρ), Φάμπρεγκας, Ουίλιαν (80' Ζουμά), Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα (75' Ρεμί).

ΚΠΡ: Γκριν, Ίσλα, Ονουόχα, Κόκερ, Γιουν Σουκ-Γιούνγκ, Μπάρτον, Σάντρο (71' Χένρι), Φίλιπς, Χόιλετ (60' Εντουάρντο Βάργκας), Ζαμόρα (82' Τααράμπτ), Όστιν.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Κόουλμαν, Στόουνς, Τζαγκιέλκα, Μπέινς, ΜακΚάρθι, Γκίμπσον, Λένον, Όσμαν, Λουκακού (67' Μπάρκλεϊ), Αρουνά Κονέ (79' Νέισμιθ).

*για τη νίκη της ManUtd στο "Άνφιλντ" διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Μπρομ 3-0 (27' Μπονί, 40' Φερνάντο, 77' Νταβίντ Σίλβα)

Άστον Βίλα - Σουόνσι 0-1 (87' Γκομίς)

Νιούκαστλ - Άρσεναλ 1-2 (48' Μουσά Σισοκό / 24' και 28' Ζιρού)

Σαουθάμπτον - Μπέρνλι 2-0 (37' Λονγκ, 58' αυτ. Σάκελ)

Στόουκ - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (14' Ντιούφ / 41' πέν. Μάρεϊ, 45'+2 Ζαά)

Τότεναμ - Λέστερ 4-3 (6', 13' και πέν. Κέιν, 85' αυτ. Σλουπ / 38' Βέιρντι, 50' Μόργκαν, 93' Νάτζεντ)

Γουέστ Χαμ - Σάντερλαντ 1-0 (88' Ντιαφρά Σακό)

Κυριακή

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (69' Στάριτζ / 14' και 59' Μάτα)

Χαλ - Τσέλσι 2-3 (26' Ελ Μοχαμαντί, 28' Αμπέλ Ερνάντες / 2' Αζάρ, 9' Ντιέγκο Κόστα, 77' Ρεμί)

ΚΠΡ - Έβερτον 1-2 (65' Εντουάρντο Βάργκας / 18' Κόουλμαν, 77' Λένον)