PREMIER LEAGUE

Λέστερ - Γουλβς 1-0: Ο Βάρντι την οδηγεί στην κορυφή

O Tζέιμι Βάρντι ευστοχεί από την άσπρη βούλα και σκοράρει για την Λέστερ κόντρα στην Γουλβς σε αγώνα της Premier League AP PHOTO/RUI VIEIRA, POOL

Ο Τζέιμι Βάρντι ευστόχησε στο πρώτο από τα δύο πέναλτι που εκτέλεσε και η Λέστερ πανηγύρισε τη νίκη (1-0) επί της Γουλβς, ανεβαίνοντας - εν αναμονή και του ματς της Λίβερπουλ - στην κορυφή της Premier League.

Την κορυφή της Premier League - από εκεί μπορεί να τη ρίξει μόνον η Λίβερπουλ σε περίπτωση που νικήσει τη Μάντσεστερ Σίτι - απολαμβάνει η Λέστερ.

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League νίκησε 1-0 τη Γουλβς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 15ο λεπτό από τον Τζέιμι Βάρντι, ο οποίος είδε τον Ρουί Πατρίσιο να αποκρούει τη δεύτερη εκτέλεση στο 39ο λεπτό.

Οι αλεπούδες με 18 βαθμούς στα πρώτα οκτώ ματς έχουν κάνει εξαιτετικό ξεκίνημα.

Ο Βάρντι έφτασε τα 8 γκολ (τα 5 εξ αυτών με πέναλτι) και έπιασε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ τους Σον Χέουνγκ-μιν (Τότεναμ) και Ντάνιελ Κάλβερτ-Λιούιν.

Υπέρ της Λέστερ έχουν σφυριχτεί οκτώ πέναλτι στα οκτώ πρώτα ματς.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Τζάστιν, Φοφανά, Έβανς, Φουκς, Τόμας (46' Ολμπράιτον), Τίλεμανς, Μεντί, Μάντισον (72' Μπαρνς), Πρατ (80' Μόργκαν), Βάρντι.

ΓΟΥΛΒΣ: Ρουί Πατρίσιο, Νέλσον Σεμέδο, Μπολί, Κόουντι, Κίλμαν, Νουρί (76' Μαρσάλ), Ντεντόνκερ, Νέβες, Ποντένσε (80' Τραορέ), Νέτο (79' Φάμπιο Σίλβα), Χιμένες.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 6 Νοεμβρίου

Μπράιτον - Μπέρνλι 0-0

Σαουθάμπτον - Νιούκαστλ 2-0 (7' Άνταμς, 82' Άρμστρονγκ)

Σάββατο 7 Νοεμβρίου

Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (19' Μπερνάρντ / 25', 36' Φερνάντες, 90+5' Καβάνι)

Κρίσταλ Πάλας - Λιντς 4-1 (12’ Νταν, 22’ Εζέ, 42’ αυτ. Έλντερ Κόστα, 70’ Αγιού – 27’ Μπάμφορντ)

Τσέλσι - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 4-1 (23' Άμπραχαμ, 34' Τσίλγουελ, 77' Τιάγκο Σίλβα, 80' Βέρνερ / 9' ΜακΓκόλντρικ)

Γουέστ Χαμ - Φούλαμ 1-0 (90+1' Σούτσεκ)