PREMIER LEAGUE

Κρίσταλ Πάλας - Τότεναμ 1-1: Από μοιραίος έγινε ήρωας ο Γκουάιτα

Ο Σλουπ με τη φανέλα της Κρίσταλ Πάλας πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στην Τότεναμ για την Premier League GLYN KIRK/ POOL VIA AP

Η Τότεναμ προηγήθηκε με τον Κέιν στο "Σέλχαρστ Παρκ" αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε για να κρατήσει το υπέρ της γκολ, με την Κρίσταλ Πάλας να την τιμωρεί με τον Σλουπ στο 81' και τον Γκουάιτα να κρατά το 1-1 με τεράστιες επεμβάσεις (VIDEOS).

Το λονδρέζικο ντέρμπι με την Κρίσταλ Πάλας έφερε απώλεια βαθμών για την Τότεναμ, με την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο να μένει στο 1-1 και να ανεβαίνει μεν στην κορυφή της βαθμολογίας αλλά να κινδυνεύει να γκρεμιστεί από αυτήν αν η Λίβερπουλ περάσει νικηφόρα από το "Κρέιβεν Κότατζ" όπου αντιμετωπίζει το απόγευμα της Κυριακής την Φούλαμ.

Τα σπιρούνια ήταν καλύτεροι συνολικά από την Πάλας στο πρώτο 45λεπτο και στο 23' βρήκαν το γκολ που ήθελαν, με τον Χάρι Κέιν να αιφνιδιάζει τον Γκουάιτα με δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα και να φτάνει τα 9 γκολ στη φετινή Premier League και 15 συνολικα σε όλες τις διοργανώσεις.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο έδειχναν να εφησυχάζουν και να παίζουν κυρίως για να προστατέψουν το 0-1 και όχι να κυνηγήσουν και δεύτερο γκολ και η ομάδα του Χόντσον -που δεν παράτησε ποτέ το ματς- έφτασε στην ισοφάριση στο 81': εκτέλεση φάουλ από τον Έζε, ο Λορίς έχασε τη μπάλα και ο Σλουπ πετάχτηκε για να γράψει το 1-1 με προβολή από το ύψος της μκρής περιοχής.

Στη συνέχεια, ο αγώνας έγινε θρίλερ, με τους παίκτες του Μουρίνιο να σφυροκοπούν την εστία των γηπεδούχων αλλά το γκολ να μην έρχεται, με τον Γκουάιτα να λέει όχι στους Ντέιβις και Κέιν πραγματοποιώντας δύο αποκρούσεις μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα στο 86' και να κάνει μία από τις επεμβάσεις της χρονιάς στο 93' βγάζοντας σε κόρνερ με το ένα χέρι την τρομερή εκτέλεση φάουλ του Ντάιερ!

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουάιτα, Κλάιν, Κουγιατέ, Κέιχιλ, Φαν Άανχολτ, Σλουπ, Μιλιβόγεβιτς (73' Ρίντεβαλντ), ΜακΆρθουρ, Έζε, Μπεντεκέ, Ζαχά

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Ντάιερ, Ρεγκιλόν (84' Ντέιβις), Σισοκό, Χόιμπεργκ, Μπέρχβαϊν (85' Ντέλε Άλι), Εντομπελέ (67' Λο Σέλσο), Σον, Κέιν

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου

Λιντς - Γουέστ Χαμ 1-2 (6' πεν. Κλιχ / 25' Σούτσεκ, 80' Ογκμπόνα)

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου

Γουλβς - Άστον Βίλα 0-1 (90+4' Ελ-Γκάζι)

Νιούκαστλ - Γουέστ Μπρομ 2-1 (1' Αλμιρόν, 82' Γκέιλ / 51' Φέρλονγκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 0-0

Έβερτον - Τσέλσι 1-0 (22' πεν. Σίγκουρντσον)

Κυριακή 13 Δεκεμβρίου

Σαουθάμπτον - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-0 (34' Άνταμς, 62' Άρμστρονγκ, 83' Ρέντμοντ)

Κρίσταλ Πάλας - Τότεναμ 1-1 (81' Σλουπ/ 23' Κέιν)

Φούλαμ - Λίβερπουλ (18:30)

Άρσεναλ - Μπέρνλι (21:15)