PREMIER LEAGUE

Έβερτον - Φούλαμ 0-2: Ανάσα με Μάτζα

Ο Τζος Μάτζα πανηγυρίζει τα γκολ κόντρα στην Έβερτον
Ο Τζος Μάτζα πανηγυρίζει τα γκολ κόντρα στην Έβερτον Ⓒ 2021 ANGEL FERNANDEZ/ASSOCIATED PRESS

Η Φούλαμ έκανε την έκπληξη στο Γκούντισον Παρκ, νίκησε εκτός έδρας για πρώτη φορά (0-2) την Έβερτον και συνεχίζει στη μάχη της για ν' αποφύγει τον υποβιβασμό. Έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν τη Λίβερπουλ στην τετράδα οι γηπεδούχοι. (VIDEO)

Θύμα έκπληξης έπεσε η Έβερτον, "μεθυσμένη" από τη μεσοβδόμαδη πρόκριση (5-4) στην παράταση επί της Τότεναμ.

Γνώρισε την εντός έδρας ήττα (0-2) από τη Φούλαμ, η οποία με το δεύτερο εκτός έδρας τρίποντο στη σεζόν (το πρώτο ήταν στο Λέστερ) συνεχίζει να δίνει τη μάχη της για ν' αποφύγει τον υποβιβασμό.

Πρωταγωνιστής ο Τζος Ματζα. Ο 22χρονος Νιγηριανός πέτυχε και τα δύο γκολ στο Γκούντισον Παρκ. Άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό (0-2) στο 65ο.

Αυτή ήταν και η πρώτη εκτός έδρας νίκη της Φούλαμ σε επίπεδο πρωταθλήματος επί της Έβερτον, η οποία έχασε την ευκαιρία να πιάσει τη Λίβερπουλ στην τετράδα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 24ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 13 Φεβρουαρίου

Λέστερ - Λίβερπουλ 3-1 (79' Μάντισον, 82' Βάρντι, 85' Μπαρνς / 67' Σαλάχ)

Κρίσταλ Πάλας - Μπέρνλι 0-3 (5' Γκούντμουντσον, 10' Ροντρίγκεζ, 47' Λόουτον)

Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ 3-0 (23' πεν. Ρόντρι, 50' 66' Γκιουντογάν)

Μπράιτον - Άστον Βίλα 0-0

Κυριακή 14 Φεβρουαρίου

Σαουθάμπτον - Γουλβς 1-2 (25' Ινγκς / 53' πεν. Νέβες, 66' Νέτο)

Γουέστ Μπρομ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (2' Ντιανιέ / 44' Φερνάντες)

Άρσεναλ - Λιντς 4-2 (13' 41' πεν. 47' Ομπαμεγιάνγκ, 45' Μπεγερίν / 58' Στράουκ, 69' Κόστα)

Έβερτον - Φούλαμ 0-2 (48', 65' Μάτζα)