PREMIER LEAGUE

Λέστερ - Λίβερπουλ 3-1: Με ανατροπή οι αλεπούδες, γκάφες οι ρεντς

Ο Μάντισον πανηγυρίζει γκολ στο Λέστερ - Λίβερπουλ για την Premier League στις 13 Φεβρουαρίου του 2021.
Ο Μάντισον πανηγυρίζει γκολ στο Λέστερ - Λίβερπουλ για την Premier League Ⓒ 2021 MICHAEL REGAN/ASSOCIATED PRESS

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ με τον Σαλάχ, αλλά κατέρρευσε με διαδοχικά λάθη και η Λέστερ έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη (3-1), η πρώτη των αλεπούδων επί των ρεντς μετά από τέσσερα χρόνια. Νέα γκάφα από τον Άλισον. (VIDEOS)

Η Λέστερ υποδέχτηκε το μεσημέρι του Σαββάτου (13/2) τη Λίβερπουλ για την 24η αγωνιστική της Premier League και πήρε τη νίκη με ανατροπή και σκορ 3-1.

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα σε επίπεδο Premier League για τη Λίβερπουλ. Από το 2014 είχε να κάνει τρεις σερί ήττες για το πρωτάθλημα. Τότε προπονητής της ήταν ο νυν της Λέστερ και αντιπαλός της στο Κινγκ Πάουερ, Μπρένταν Ρότζερς.

Ο Ρότζερς μάλιστα πανηγύρισε την πρώτη του νίκη επί του Γιούργκεν Κλοπ, ενώ αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Λέστερ επί της Λίβερπουλ μετά από τέσσερα χρόνια.

Οι ρεντς άνοιξαν το σκορ με τον Μοχάμεντ Σαλάχ στο 67ο λεπτό μετά από εξαιρετική ασίστ του Φιρμίνο.

Ύστερα όμως οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν και η Λέστερ δεν το συγχώρησε.

Ισοφάρισε στο 79ο λεπτό με τον Μάντισον. Σε μια φάση περίεργη. Αρχικά ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι. Ο VAR είδε ότι ήταν εκτός περιοχής και έδωσε φάουλ. Το εκτέλεσε ο Μάντισον, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα. Ο διαιτητής σφύριξε οφσάιντ, ο VAR είδε ότι ο Αμάρτεϊ που είχε κάνει κίνηση καλυπτόταν και το γκολ μέτρησε για το 1-1.

Στο 81ο λεπτό ο σε κακή κατάσταση το τελευταίο διάστημα Άλισον έκανε μια έξοδο, μπερδεύτηκε με τον Καμπάκ, ο Βάρντι έκλεψε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1.

Το τελικό σκορ (3-1) διαμόρφωσε ο Μπαρνς στο 85ο λεπτό σε μία ακόμη φάση που έγιναν ολοφάνερα τα αμυντικά λάθη των φιλοξενούμενων.

ΛΕΣΤΕΡ (Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Περέιρα, Αμάρτεϊ, Έβανς, Σογιουντζού, Ολμπράιτον (74' Πέρεθ - 90' λ.τρ. Μεντί), Τίλεμανς (87' Τσούντρι), Ντιντί, Μάντισον, Μπαρνς, Βάρντι.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Καμπάκ, Χέντερσον, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (17' λ.τρ Τιάγκο Αλκάνταρα), Βαϊνάλντουμ (87' Σακίρι), Τζόουνς (75' Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν), Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ.