ΑΕΚ

Άντερλεχτ-ΑΕΚ 2-2

Νέα για μέσα

Η ΑΕΚ πάλεψε πήρε 2-2 από την Άντερλεχτ αλλά η ήττα της Μίλαν στην Ιταλία από τη Λιλ της έδωσε μόνο το εισιτήριο για το UEFA

Η ελληνική ομάδα έμεινε με την... πικρή γεύση της συμμετοχής της στο Κύπελλο UEFA, μιας και η Λιλ, που την ίδια ώρα νικούσε τη Μίλαν στο Μιλάνο, ήταν αυτή που πήρε το εισιτήριο για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ έγραψε ιστορία με Λιλ και Μίλαν, αλλά όταν ήρθε η ώρα να κάνει το μεγάλο βήμα ξύπνησε αργά. Στο τελευταίο και πιο καθοριστικό παιχνίδι, η ομάδα του Φερέρ παρουσιάστηκε με δύο πρόσωπα. Για 20 λεπτά έπαιξε όπως ακριβώς χρειαζόταν, αλλά ήδη έχανε με 2-0 και παρά την ηρωική προσπάθεια των παικτών της δεν μπόρεσε να φτάσει στην... ολική επαναφορά.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Άντερλεχτ (Φρ. Βερκότερεν): Ζίτκα, Παρέγια, Ντέμαν, Γιούχαζ, Ντεσάχτ, Βάντεν Μπόρε, Μπίλια, Χασάν (65΄ Μπουσούφα), Γκόορ, Φρούτος (73΄ Λεγκέαρ), Τσιτέ

ΑΕΚ (Λ. Φερέρ): Σορεντίνο, Παουτάσο, Τσιρίλο, Παπασταθόπουλος, Γεωργέας, Κυριακίδης (49΄ Λάκης), Ζήκος, Μαντούκα (58΄ Ντελίμπασιτς), Τόζερ, Λυμπερόπουλος, Ζούλιο Σέζαρ (58΄ Χετεμάι)
td> Με μια ματιά
Ο Λορένσο Σέρα Φερέρ για πρώτη δεν πραγματοποίησε κάποια αλλαγή την τελευταία στιγμή παρατάσσοντας την ενδεκάδα που δοκίμασε στην τελευταία προπόνηση. Τη θέση του τραυματία Έμερσον πήρε ο Κυριακίδης στα χαφ με τον Γεωργέα να επιστρέφει στην άμυνα, αλλά από την αριστερή πλευρά. Τη δεξιά κάλυψε ο Παουτάσο με τους Τσιρίλο και Παπασταθόπουλο να αποτελούν το κεντρικό δίδυμο.

Καθαρός κόφτης στο 4-4-2 με ρόμβο στο κέντρο ο Άκης Ζήκος με τον Τόζε παρτενέρ του Κυριακίδη στη μεσαία γραμμή. Πίσω από τους δύο επιθετικούς έπαιξε ο Μαντούκα με τον εορτάζοντα Νίκο Λυμπερόπουλο και τον Βραζιλιάνο Ζούλιο Σέζαρ στην επίθεση.

Από την πλευρά του ο εκκεντρικός Βερκότερεν εξέπληξε τους πάντες αφήνοντας εκτός ενδεκάδας τον Μπουσούφα. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Ζίτκα με τους Παρέχα, Ντεμαν, Γιουχάζ και Ντεσχάστ στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στην μεσαία γραμμή και σε σχήμα ρόμβου όπως η ΑΕΚ, βρέθηκαν οι Μπίλια, Χασάν, Γκουρ και Βάντεν Μπόρε, με τους Φρούτος, Τσίτε στην επίθεση.

Μπορούσε να το... καθαρίσει

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για την Ένωση, με τους ποδοσφαιριστές του Φερέρ να κάνουν πράξη στο χορτάρι όλα όσα έλεγε ο Ισπανός τεχνικός όλη την εβδομάδα. Ο δικέφαλος μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά κυνηγώντας το γκολ και τη νίκη που θα του έδινε το εισιτήριο της πρόκρισης, χωρίς να χρειάζεται δώρα από το Μιλάνο.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Ζούλιο Σέζαρ έχασε μοναδική ευκαιρία να στείλει την ΑΕΚ για check in στη φάση των "16" αλλά ο Βραζιλιάνος καθυστέρησε χαρακτηριστικά. Μετά από εξαιρετική κάθετη του Τόζερ, ο Σέζαρ βγήκε μόνος του απέναντι από τον Ζίτκα, όμως ο Γιουχάζ τον πρόλαβε με τάκλιν εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία του επιθετικού της Ένωσης.

Η απογοήτευση από αυτή τη μοναδική ευκαιρία που συνήθως στοιχίζει σε τέτοιες διοργανώσεις δεν σταμάτησε τους φιλοξενούμενους. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει προσπάθησε να φτάσει κοντά στο γκολ, αλλά τόσο ο Παουτάσο στο 11ο λεπτό όσο και ο Σέζαρ στο 18' δεν τα κατάφεραν.

Η Ένωση δεν είχε πιάσει την Άντερλεχτ από το λαιμό αλλά στεκόταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με την μπάλα περισσότερη ώρα στην κατοχή της και τους Βέλγους να πέφτουν στην παγίδα του οφ σάιντ που είχε στήσει ο Φερέρ.

Αλλαγή σκηνικού

Όλα αυτά όμως μέχρι το 15ο λεπτό. Ίσως εκείνη την ώρα να έφτασε στα αυτιά των κιτρινόμαυρων πως η Λιλ βρισκόταν από το 7' μπροστά στο σκορ με τη Μίλαν στην Ιταλία. Στο 22' έπειτα από σέντρα από δεξιά, ο Φρούτος έπιασε την κεφαλιά η μπάλα έφτασε στον Τσιτέ, ο τελευταίος προσπάθησε ανεπιτυχώς με ένα πλασέ να κρεμάσει τον Σορεντίνο. Οι φωνές των Βέλγων στις εξέδρες ανέβαζε ολοένα και περισσότερο την απόδοση των γηπεδούχων, την ώρα που η ΑΕΚ έχανε το κέντρο και την κατοχή της μπάλας.

Αυτή η αλλαγή στην εικόνα του αγώνα έφερε και το γκολ της Άντερλεχτ, όπως ακριβώς θα μπορούσε να έχει κάνει και η Ένωση όταν είχε τα ηνία του αγώνα στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά. Στο 37ο λεπτό η μπάλα ήθελε να καταλήξει στα δίχτυα του Σορεντίνο και έτσι έγινε μετά από φάση που βλέπουμε στο αμερικάνικο ποδόσφαιρο. Ο Κυριακίδης βρισκόμενος μέσα στην περιοχή του δεν έδιωξε με τη μία, προσπάθησε να τριπλάρει, με αποτέλεσμα η μπάλα να γίνει διεκδικίσιμη, με τον Φρούτο να κερδίζει τις κόντρες και τον Βαντεν Μπόρε να πλασάρει τον Σορεντίνο, ανοίγοντας το σκορ.

Ίδιο στόρυ στην επανάληψη

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε την διάθεση να αλλάξει το εις βάρος της σκορ αλλά η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε για την Άντερλεχτ με τον Σορεντίνο να πραγματοποιεί σε έναν ακόμη αγώνα μία εξαιρετική επέμβαση. Ο Μπίλια έστησε τη μπάλα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Ιταλού, την πέρασε πάνω από το τοίχος αλλά ο πορτιέρο της Ένωσης κατέθεσε και πάλι τα… πτυχία του.

Ο Φερέρ από τον πάγκο προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα βάζοντας του Ντελίμπασιτς, Χετεμάι και Λάκη αντί των Μαντούκα, Σέζαρ, Κυριακίδη.

Πριν όμως προλάβουν οι παίκτες να μεταφέρουν τις οδηγίες του Ισπανού τεχνικού στον αγωνιστικό χώρο, η Άντερλεχτ διπλασίασε τα τέρματά της. Μετά από μπαλιά του Γκορ, ο Τσιτέ πήρε την μπάλα στην μικρή περιοχή, ο Κογκολέζος γύρισε το σώμα του και σουτάρε, ο Σορεντίνο απέκρουσε πρώτο χρόνο αλλά, ο Φρούτος πήρε το ριμπάουντ κάνοντας το 2-0.

Το στόρυ συνεχιζόταν… η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και μετά το δεύτερο τέρμα των Βέλγων αλλά η μεγάλη ευκαιρία ήρθε για τους γηπεδούχους. Στο 71’ Ο Μπουσουφά μπήκε από αριστερά στην περιοχή σέντραρε για τον Φρούτος, όμως ο τελευταίος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στο κενό τέρμα.

Κιτρινόμαυρη ελπίδα... αλλά

Η απάντηση στην μεγάλη ευκαιρία της Άντερλεχτ ήρθε από τον Βασίλη Λάκη και ήταν πολύ καλύτερη από τα όσα… είπε ο Φρούτος. Στο 74ο λεπτό ο Γεωργέας σύγκλινε προς το κέντρο από αριστερά, σέντραρε με το δεξί, ο Λάκης έπιασε την κεφαλιά και μείωσε σε 2-1. Η Ένωση μπορούσε να ανατρέψει την εικόνα του αγώνα και είχε μπροστά της ένα τέταρτο για να το κάνει.

Στο 81’ ο Τσιρίλο έδωσε ακόμα περισσότερες ελπίδες στην ομάδα πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό γκολ, αν αναλογιστεί κανείς το γεγονός πως ο Ιταλός είναι κεντρικός αμυντικός. Ο Παπασταθόπουλος έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο Ντελίμπασιτς, ο Μαυροβούνιος με τον ίδιο τρόπο στον Τσιρίλο και αυτός με μοναδικό γυριστό ισοφαρίσε.

Η Ένωση πίεσε στα επόμενα λεπτά που απόμειναν, πολιόρκησε την Άντερλεχτ αλλά η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι σε καμία από τις προσπάθειές της.
td> Συνέντευξη Τύπου
td> Όλα τα λεφτά...
Το γκολ της ισοφάρισης από τον Μπρούνο Τσιρίλο. Ο Ιταλός κεντρικός αμυντικός έδειξε πως εκτός από σκληρός και απροσπέραστος αμυντικός μπορεί να αφήσει με ανοιχτό το στόμα τις εξέδρες σκοράροντας ένα εξαιρετικό τέρμα.

Η προσπάθεια και το πάθος ων κιτρινόμαυρων όταν το σκορ ήταν ήδη 2-0 και είχαν μόλις 25' στην διάθεσή τους. Αν ήταν έτσι από την αρχή ίσως να ετοιμάζαμε βαλίτσες για Νιόν...
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τη χαμένη ευκαιρία του Σέζαρ στο 5ο λεπτό. Με 0-1 σε εκείνο το σημείο θα μιλάγαμε για τελείως διαφορετικό παιχνίδι.

Την αδιαφορία της Μίλαν στο άλλο παιχνίδι του ομίλου. Το ένα ευρώ που κόστιζε το εισιτήριο για τον συγκεκριμένο αγώνα ήταν ανάλογο της εικόνας των παικτών του Αντσελότι. Άλλωστε κανείς τους δεν είχε λόγο να παίξει σε ένα αδιάφορο παιχνίδια γι αυτούς
td> To Live του αγώνα...
94' Λήξη αγώνα

90' Λάθος του Παπασταθόπουλου που χάνει την μπάλα στην άμυνα, ο Μπουσουφά βγαίνει απέναντι στον Σορεντίνο σουτάρει όμως ο Ιταλός αποκρούει

89' Μετά από κόρνερ, η μπάλα φτάνει στον Λάκη, ο οποίος σουτάρει όμως η μπάλα χτυπά σε σώματα και καταλήγει κόρνερ

84' Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τόζερ, ο Ντελίμπασιτς παίρνει την κεφαλιά, όμως ο Ζίτκα μπλοκάρει

81' Ο Παπασταθόπουλος στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στο Ντελίμπασιτς, ο Μαυροβούνιος παίρνει την δεύτερη κεφαλιά και ο Τσιρίλο με μοναδικό γυριστό ισοφαρίζει

75' Σουτ του Τσιτέ, ο Σορεντίνο μπλοκάρει εύκολα

74' Ο Γεωργέας συγκλίνει προς το κέντρο από αριστερά, σεντράρει με το δεξί, ο Λάκης πιάνει την κεφαλιά και μειώνει σε 2-1

71' Μεγάλη ευκαιρία για την Άντερλεχτ να σκοράρει το τρίτο της τέρμα. Ο Μπουσουφά μπήκε από αριστερά στην περιοχή σέντραρε για τον Φρούτος, όμως ο τελευταίος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στο κενό τέρμα

70' Ο Φρούτος εκτελεί απευθείας φάουλ αρκετά μέτρα από την περιοχή της ΑΕΚ, ο Σορεντίνο μπλοκάρει εύκολα

66' Ο Χετεμάι, περνά την μπάλα στον αφύλακτο Ντελίμπασιτς αυτός σουτάρει όμως ο Ζίτκα σώζει για μια ακόμη φορά την ομάδα του

63' Μετά από μπαλιά του Γκορ, ο Τσιτέ παίρνει την μπάλα στην μικρή περιοχή, ο Κογκολέζος γυρίζει το σώμα του και σουτάρει, ο Σορεντίνο σώζει, ο Φρούτος παίρνει το ριμπάουντ και γράφει το 2-0

62' Ο Παουτάσο με ανάποδο ψαλίδι, βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Ντελίμπασιτς, ο Μαυροβούνιος σουτάρει, από πολύ δύσκολη γωνία οι αμυντικοί της Άντερλεχτ διώχνουν

59' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Παουτάσο κάνει εξαιρετική μπαλιά από δεξιά για τον αμαρκάριστο στο αριστερό άκρο της περιοχής, Τόζερ. Ο Ούγγρος στοπάρει την μπάλα με το στήθος σουτάρει δυνατά, όμως ο Ζίτκα αποκρούει

49' Ο Μαντούκα από δεξιά σεντράρει, η μπάλα στρώνεται στον Τόζερ, ο οποίος από δύσκολη γωνία στέλνει την μπάλα άουτ.

47' Απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Μπίλια και εξίσου καταπληκτική η απόκρουση του Σορεντίνο

45' Ο Τόζερ σουτάρει με δύναμη, η μπάλα ελάχιστα άουτ

44' Ο Μπίλια εκτελεί φάουλ λίγο έξω από την περιοχή της Ένωσης, ο Φρούτος μπαίνει στην πορεία της μπάλας και την στέλνει άουτ.

43' Εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόζερ από αριστερά με δυνατό σουτ με εξωτερικό φάλτσο, ο Ζίτκα φαίνεται να αιφνιδιάζεται, όμως αποκρούει

38' Λάθος του Κυριακίδη, που δεν διώχνει γρήγορα την μπάλα, Φρούτος και Βαντεν Μπόρε, μπαίνουν στην φάση και μετά από μπέρδεμα με τον Γεωργέα, η μπάλα φτάνει στον Βαντεν Μπόρε και αυτός με σουτ γράφει το 1-0

36' Η μπάλα στρώνεται ωραία στο πόδι του Μπίλια, αυτός σουτάρει, το σουτ του όμως κοντράρει στον Τσιτέ και καταλήγει λίγο άουτ

33' Ο Σέζαρ παίρνει την μπάλα από δεξιά, ντριμπλάρει τον Ντεσάχτ, σουτάρει έξω από την περιοχή και από πλάγια θέση, όμως ο Ζίτκα δεν ανησυχεί και μπλοκάρει

27' Ο Χασάν εκτελεί φάουλ, ο Φρούτος μέσα από την περιοχή της Ένωσης, παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα όμως καταλήγει άουτ.

22' Έπειτα από σέντρα από δεξιά, ο Φρούτος παίρνει την κεφαλιά η μπάλα φτάνει στον Τσιτέ και εκείνος προσπαθεί με ένα πλασέ να κρεμάσει τον Σορεντίνο, όμως η μπάλα φεύγει πολύ άουτ.

18' Ο Σέζαρ κερδίζει τρείς κόντρες με αμυντικούς της Άντερλεχτ, όμως ανοίγει πολύ την μπάλα και ο Ζίτκα μπλοκάρει

17' Ο Αχμέντ Χασάν σουτάρει από πολύ μακριά, η μπάλα καταλήγει απελπιστικά άουτ

11' Ο Λυμπερόπουλος απο δεξιά, πασάρει στον Παουτάσο, αυτός παίζει το ένα δύο με τον Σέζαρ, ξαναπαίρνει την μπάλα, μέσα στην περιοχή σουτάρει, όμως η μπαλα φεύγει λίγο άουτ.

05' Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από κάθετη του Τόζερ, ο Σέζαρ βγαίνει μόνος του απέναντι από τον Ζίτκα, όμως ο Γιουχάζ τον προλαβαίνει και με τάκλιν κόβει τον Βραζιλιάνο

01' Η αναμέτρηση ξεκινά με την ΑΕΚ στην σέντρα